یادداشت محمد لطیف‌کار:

حسن اتفاق بازگشت محسن جلال‌پور

محمد لطیف‌کار – چهارمین انتخابات هیات امناء انجمن پسته ایران که روز گذشته یک‌شنبه شانزدهم تیرماه برگزار شد، واجد اهمیت است چون بار دیگر محسن جلال‌پور به‌عنوان رئیس این انجمن انتخاب شد.

معتقدم بازگشت جلال‌پور کارشناس و فعال اقتصادی خوشنام به انجمن پسته و پذیرش ریاست آن را باید به فال نیک گرفت؛ و ای‌بسا اقدام او برای حضور در این انتخابات، مقدمه‌ای برای بازگشت مجدد او به اتاق بازرگانی یا به عبارت درست‌تر، پارلمان بخش خصوصی ایران باشد.

جلال‌پور اگرچه در این چند سال، هیچ‌گاه از همکاری با اتاق و انجمن هم فارغ نبود، اما در این مدت هم، حاضر به قبول هیچ مسئولیتی نمی‌شد. او از چند سال پیش، که بدنبال بیماری قلبی‌، ریاست اتاق ایران را وانهاد، برغم همه‌ی اصرارها برای ماندن، از اتاق و سایر تشکل‌ها کناره‌گیری کرد و دیگر حاضر به برگشت به فعالیت‌های صنفی نشد. به‌جای آن اما او به نوشتن و فعالیتی پرکار در رسانه روی آورد؛ که در این زمینه نیز شهرت قابل ملاحظه‌ای بهم زد.

جلال‌پور حالا در حالی ریاست انجمن را پذیرفته است که کشور از نظر اقتصادی روزهای دشواری را سپری می‌کند و چالش بی‌آبی نیز اقتصاد طلای سبز کشورمان را به‌طور جدی تهدید می‌کند. او البته بارها گفته است که برای مقابله با همه‌ی این مشکلات راه حل‌هایی سراغ دارد. در همین‌حال، بالا بردن بهره‌وری و تولید پسته، این روزها شاید مهمترین دغدغه‌ی فعالان این رشته‌ی اقتصادی باشد. به ویژه این‌که بالا رفتن قیمت ارز، پسته را دارای آن‌چنان مزیتی کرده، که کماکان این محصول را در مرکز توجه فعالان این رشته قرار داده است./م