دانشگاه علوم پزشکی جیرفت هشدار داد؛

احتمال افزایش مار و عقرب‌گزیدگی‌ در جنوب کرمان

گروه جامعه – معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با اشاره به افزایش دمای هوا، درباره‌ی احتمال افزایش گزش مار و عقرب به مردم این منطقه هشدار داد.
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایرنا، علی‌اصغر خیرخواه گفت: «با توجه به احتمال افزایش این گزش‌ها در فصل تابستان باید موارد ایمنی، بیش از گذشته مدنظر مردم قرار گیرد».
وی اظهار کرد: «طبق آمار موجود ۷۶۱ مورد گزش عقرب و ۱۳۷ مورد گزش مار در سه ماهه‌ی اول امسال در حوزه‌ی خدمات دانشگاه علوم پزشکی جیرفت ثبت شد که خوشبختانه همگی بهبود یافته‌اند».
خیرخواه به شیوع گزش دو نوع شایع عقرب زرد یا الماس و عقرب سیاه در جنوب کرمان اشاره کرد و افزود: «بی قراری شدید، تشنج، بی‌حالی، عرق کردن، تنگی نفس، سردرد و بی‌اختیاری ادرار از علایم عقرب‌گزیدگی است».
وی بیان کرد: «مردم برای پیشگیری از عقرب‌گزیدگی اقدامات حفاظتی از جمله پرهیز از انباشتن و توده کردن هیزم و مصالح ساختمانی در محل سکونت و اطراف آن، مسدود کردن سوراخ‌های دیوارهای منازل به ویژه در و پنجره و ورودی‌های فاضلاب را انجام دهند».
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت ادامه داد: «حتماً مواردی همچون استفاده از نور کافی در فضای حیاط، حمام و دستشویی در طول شب به ویژه در روستاها، جلوگیری از بازی کودکان با دمپایی و پای برهنه در شب، پرهیز از نشستن یا خوابیدن روی زمین به ویژه در اوایل شب، پرهیز از توقف در جاده‌های بیابانی و نشستن روی خاک‌های انباشته شده، استفاده از کفش‌های ساق‌دار و دستکش توسط کارگران و کشاورزان در هنگام کار باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد».
وی همچنین به مراجعه‌ی فوری فرد عقرب‌گزیده به مراکز درمانی، اورژانس و بیمارستان‌ها تاکید کرد و حفظ آرامش فرد برای کاهش انتشار سم در بدن، ثابت و بی‌حرکت نگه داشتن عضو گزیده شده و قرار دادن عضو آسیب‌دیده پایین‌تر از سطح قلب، بستن بالای محل گزش با باندی به پهنای کم به طوری که زیاد سفت نباشد را توصیه کرد.
خیرخواه خودداری از شکافتن، تیغ زدن، مکیدن و خارج کردن نیش عقرب با فشردن محل گزش را هم ضروری دانست. /پ