مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی کرمان خبر داد

۸۰ درصد کرمانی‌ها در طرح کنترل فشارخون شرکت کردند

گروه جامعه – مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: «بررسی اولیه‌ی داده‌های طرح ملی کنترل فشار خون نشان داد بین ۸ تا ۱۰ درصد افرادی که برای نخستین بار در این طرح فشار آن‌ها اندازه‌گیری شده بود مبتلا به فشار خون بالا هستند که نیاز به پیگیری‌های بعدی و یا درمان دارند تا دچار عوارض بعدی نشوند».
به گزارش فردای کرمان به نقل از تسنیم، مهدی شفیعی با اشاره به اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در استان کرمان همزمان با سراسر کشور اظهار کرد: «خوشبختانه این طرح با کمک و همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی و کلیه‌ی نهادها و ارگان‌ها به خوبی اجرا شد».
وی با بیان این‌که اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون از ۲۷ اردیبهشت در استان کرمان آغاز شده است گفت: «در اجرای این طرح جامعه‌ی هدف ما افراد بالای ۳۰ سال، بیماران کلیوی و زنان باردار هستند».
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اهداف اجرای این طرح افزود: «افزایش آگاهی و سلامت جامعه، ترغیب مردم برای مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی، کاهش مصرف نمک، افزایش مصرف غلات و سبزیجات و کنترل و درمان فشارخون از جمله اهداف طرح بسیج ملی فشار خون است».
وی با بیان اینکه ۱۵ خرداد اجرای طرح ملی بسیج کنترل فشار خون به پایان رسیده است، بیان کرد: «پیش‌بینی می‌شد ۵۰ درصد افراد جامعه هدف در این طرح مشارکت داشته باشند در حالی‌که با اطلاع‌رسانی خوب بیش از ۸۲ درصد جامعه‌ی هدف استان کرمان در این طرح شرکت کردندم.
شفیعی گفت: «استقبال خوب مردم استان کرمان باعث شد که به شاخص خوبی در اجرای این طرح دست پیدا کنیم».
وی افزود: «بررسی اولیه‌ی داده‌های این طرح نشان داد بین ۸ تا ۱۰ درصد افرادی که برای نخستین بار در این طرح فشار آن‌ها اندازه‌گیری شده بود مبتلا به فشار خون بالا هستند که نیاز به پیگیری‌های بعدی و یا درمان دارند تا دچار عوارض بعدی نشوند».
مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به این‌که فشارخون بالا سلامت اندام‌های حیاتی به ویژه قلب و کلیه را در معرض خطر قرار می‌دهد گفت: «ابتلا به فشار خون بالا احتمال وقوع سکته را در افراد افزایش می‌دهد». /پ