مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان خبر داد

کاهش چشمگیر قتل‌های استان

گروه جامعه ـ مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان از کاهش چشمگیر قتل‌های استان کرمان خبر داده و در یادداشتی که «ایرنا» آن را منتشر کرده در این‌باره توضیح داده است.

به گزارش فردای‌کرمان به نقل از ایرنا، «خلیل همایی‌راد» در این یادداشت نوشته است: «خبر خوب اینکه قتل‌های استان کرمان در چهار ماهه‌ی نخست سال ۹۷ به نسبت مدت مشابه سال گذشته روند نزولی چشمگیری داشته است. کسانی که با آمار سرو کار دارند می دانند که نگهداری آمار جرائم در یک وضعیت ثابت کار مهمی‌ است و اگر ارکان امنیتی، انتظامی و قضایی بتوانند آمار را یکی دو درصد کاهش بدهند، اقدام ارزشمندی محسوب می‌شود».

در ادامه‌‌ی این یادداشت آمده است: «اما این که در چهار ماهه امسال، آمار قتل‌های مسلحانه ۴۴ درصد کاهش داشته، یک کارفوق‌العاده به حساب می‌آید. خصوصا این‌که قتل از جمله جرائمی است که نه تنها امنیت اشخاص قربانی، بلکه امنیت روانی جامعه را به‌طور جدی به مخاطره می‌اندازد و معمولا زخم‌های ناشی از قتل در بین بازماندگان و افرادی که تحت تاثیر حوادث جنایی قرار می‌گیرند، به سختی التیام می‌یابند».

همایی‌راد در ادامه نوشته است: «یادمان هم باشد از منظر دینی، قتل یک فرد بی‌گناه، معادل با قتل همه‌‌ی انسان‌ها دانسته شده و متقابلا احیای یک نفس معادل با زنده نمودن تمام مردم است و اما اتفاقی که در استان کرمان طی چند سال اخیر افتاد این بود که در گام نخست، دایره‌ی جمع‌آوری اخبار و اطلاعات مربوط به جرائم را گسترش دادیم و با راستی‌آزمایی آمار و تجمیع آن‌ها، امکان تجزیه و تحلیل منطقی فراهم شد».

افزایش قابل ملاحظۀ قتل‌ها در سال ۹۵

وی ادامه داده است: «آمار نشان می‌داد که در سال ۹۵ میزان قتل‌های استان افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته و به ۱۲۳ فقره در سال رسیده بود و مضاف بر این، موضوع نگران‌کننده هم این بود که اکثر این قتل‌ها به انگیزه‌های پیش‌پا افتاده و بسیار ساده‌ای رخ می‌دادند؛ مثلا دختری به خواستگار خود جواب منفی داده و سپس کشته شده یا اختلاف ملکی، حتی اختلاف بر سر یک پرچین که دو باغ را در مناطق روستایی از هم جدا می‌کند، باعث وقوع چند فقره قتل شده است».

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان افزوده است: «در آن سال، اختلاف‌ها بر سر دستمزد بین کارگر و کارفرما، بین زن و شوهر و حتی بر سر جای پارک خودرو سبب بروز قتل شده بود. با این وصف اگر جامعه را به یک پیکره‌ی‌ انسانی تشبیه کنیم، به راحتی می‌توانستیم دریابیم که دچار بیماری است. اما مشکل اینجا بود که اولا از بیماری خود خبر نداشت و بدتر آن که در برابر تشخیص بیماری و درمان نیز واکنش منفی نشان می‌داد».

او در ادامه، نوشته است: «اما به‌رغم این موانع و بر اساس قاعده‌ی‌ اتاق شیشه‌ای، ناچار به بیان واقعیت، شفاف‌سازی آمار و حساسیت‌زایی در جامعه بودیم تا بتوان چاره‌اندیشی کرد؛ این کار با طرح موضوع در نشست‌های شورای تامین و کمیسیون‌های امنیتی و هم‌چنین انجام سخنرانی، مصاحبه و یادداشت‌های متعدد کارشناسی انجام پذیرفت و اگر چه عده‌ای سعی در کتمان بیماری داشتند، ولی سرانجام جامعه‌ی هدف پذیرفت که تشخیص و آمادگی، پیش شرط هر نوع درمانی است خواه درمان جسمی و فیزیکی، خواه روحی، روانی و خواه درمان شناختی برای فرد یا جامعه».

افزایش ضریب کشف قتل‌ها در استان

در ادامه‌ی این یادداشت آمده است: «بدین ترتیب در سال ۹۵ دستگاه‌های مختلفی علاوه بر ارکان قضایی، امنیتی و انتظامی، وارد این عرصه شدند. از ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفته تا سازمان تبلیغات، ائمه جمعه و جماعات، دانشگاه‌های علوم پزشکی و اصحاب رسانه، همه کمک کردند تا روند قتل‌ها مهار شود و امروز می‌توانیم اعلام کنیم که اولا در حوزه‌ کشف قتل‌ها با تلاش مضاعف عوامل فرماندهی انتظامی خصوصا پلیس آگاهی استان و پیگیری مسئولان قضایی، ضریب کشف قتل از ۹۰ درصد در سال ۹۵ به ۹۹ درصد در سال ۹۶ رسیده و این آمار در چهار ماهه‌ی نخست امسال نیز به ۱۰۳ درصد افزایش یافته، یعنی در واقع تعدادی از پرونده‌های قتل سنوات گذشته نیز به سرانجام رسیده و قاتلان دستگیر شده‌اند که علاوه بر ارتقای امنیت و افزایش اقتدار نظام موجب افزایش رضایت‌مندی خانواده‌‌ی قربانیان، تعیین تکلیف پرونده‌ها و پیشگیری از قتل‌های انتقام جویانه شده است».

کاهش ۴۴ درصدی قتل‌های مسلحانه
همایی‌راد ادامه داده است: «در خصوص میزان وقوع قتل‌ها نیز دستاوردهای قابل ملاحظه‌ای کسب شده و روند آن کاهشی بوده است. مثلا قتل‌های ۹۶ به نسبت سال قبل ۱۷ درصد کاهش داشت و مهم‌تر آن که به علت تمرکز ارکان امنیتی، انتظامی و قضایی بر موضوع اسلحه‌های غیرمجاز که زمینه‌ی ارتکاب قتل را تسریع می‌کردند، قتل‌های مسلحانه سال ۹۶ به ۹۵ با کاهش ۳۹ درصدی همراه بود. این روند نزولی خوشبختانه در چهار ماهه‌ی نخست امسال ( ۱۳۹۷ ) نیز ادامه داشته و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در مجموع ( قتل‌های عادی و مسلحانه) ۹ درصد و در قتل‌های مسلحانه استان با ۴۴ درصد کاهش مواجه بوده که رکورد قابل ملاحظه‌ای محسوب می‌شود».
وی در ادامه‌ی این یادداشت به برخی از اقداماتی که برای کنترل و مهار قتل‌ها صورت گرفته اشاره کرده و با بیان این‌که این اقدامات می‌تواند به عنوان یک تجربه‌ی موفق مورد توجه قرار گیرد، افزوده است: «انعقاد میثاق‌نامه همکاری بین معتمدین و سران طوایف استان و برگزاری کارگاه‌ها و همایش‌های پیشگیری از خشونت که با ابتکار دادگستری استان و با همکاری و تعامل نهادهای امنیتی، انتظامی، علمی، پژوهشی، فرهنگی و اجرایی انجام گرفت سبب شد تا در چهار شهرستان جنوبی شامل کهنوج، قلعه‌گنج، منوجان و فاریاب طی چهار ماهه‌ی نخست امسال هیچ گونه قتلی اتفاق نیفتد و آمار قتل‌های جنوب به طور کلی ۷۵ درصد کاهش یابند و در شهرستان جیرفت که به تنهایی در سال ۹۶ معادل ۲۲ درصد قتل‌های استان را به خود اختصاص داده بود، در چهار ماهه‌ی امسال با کاهش چشمگیر ۸۸ درصدی روبرو شویم».

وی ادامه داده است: «این گزارش به خوبی نشان می‌دهد که نقش آمار واقعی، تجزیه و تحلیل‌های منطقی، حساسیت‌زایی، شفاف‌سازی و کتمان نکردن، ارائه‌ی راهکارهای قابل اجرا و کاربردی، تعامل بین دستگاهی، مدیریت جهادی و مشارکت جمعی تا چه اندازه می‌تواند بر جرائم اثر بگذارد و موجب کاهش و کنترل آنها شود».
همایی‌راد نوشته است: «البته در این میان نقش رسانه‌ها نیز در این زمینه ستودنی‌ست و اطلاع‌رسانی وآگاه‌سازی عمومی بر اساس واقعیت‌ها، کمک بزرگی به سلامت اجتماع خواهد کرد و هر چه امنیت اجتماعی عمیق‌تر و گسترده‌تر شود، امکان سرمایه‌گذاری و توسعه‌ی اقتصادی نیز بیشتر فراهم می‌شود و جامعه‌ای به دور از تهدید و هراس و همراه با آرامش خواهیم ساخت».
وی همچنین، از خبرنگارانی که به تعبیر وی در راستای ارتقای امنیت اجتماعی و تنویر افکار عمومی در حوزه‌های مختلف صادقانه گام بر می‌دارند، قدردانی کرده است.