سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان:

سال گذشته ۴۰ هزار شغل ایجاد کردیم / مهاجران آمار بیکاری را بالا بردند

گروه اقتصاد – سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان گفت: «علی‌رغم این‌که در سال گذشته بیش از ۴۰ هزار شغل ایجاد کرده‌ایم اما بحث مهاجران موجب شده ضریب بیکاری استان بالاتر برود و وضع نسبت به سال قبل از آن بدتر شود و به همه‌ی این موارد باید در رتبه‌بندی فضای کسب و کار توجه بشود».
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایسنا منطقه کویر، محمدعلی دهقان صبح امروز ۹ مردادماه در جلسه‌ی بررسی موانع و مشکلات فضای کسب و کار استان کرمان و راهکارهای بهبود، اظهار کرد: «در فضای کسب و کار رتبه‌ی خوبی در کشور و همچنین در سطح بین‌المللی نداریم و جای سوال است چرا با وجود همه‌ی تلاشی که از سوی مسئولین بالادستی کشور می‌شود، وضعیت کسب و کار در کشور این‌گونه است؟».
وی افزود: «در سطح کشور به نسبت بخش‌های صنعت، کشاورزی و خدمات، در بخش خدمات تنبل‌تر هستیم اما در بخش کشاورزی استان که با کمبود آب و شرایط بحران آبی دست و پنجه نرم می‌کنیم، فضای کسب و کارمان بهتر است، به ما انتقاد دارند».
دهقان با اشاره به این‌که وضعیت بعضی استان‌ها در بخش دولتی بهتر از بخش خصوصی است و برعکس هم وجود دارد، بیان کرد: «وقتی گفته می‌شود متوسط کار در بخش دولتی نیم ساعت در روز است، یعنی اگر ۱۶ نفر شاغل هستند، معادل یک نفر کار می‌کنند».
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان با تاکید بر این‌که همه‌ی دولت‌ها سعی دارند اشتغال بخش دولتی را کاهش دهند زیرا اگر جمعیت بخش دولتی به یک‌شانزدهم کاهش یابد، به اندازه‌ی یک نفر کار انجام می‌شود گفت: «باید به این سمت برویم که اشتغال را در بخش خصوصی تقویت کنیم».
وی با اشاره به نیاز به اشتغال بیشتر برای ورود فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به بازار کار افزود: «بیش از ۱۰ درصد جمعیت استان کرمان مهاجران و اتباع خارجی هستند که اکثریت این نیروها آماده‌ی کار هستند و حدود ۳۵۰ هزار نفر فرصت‌های شغلی استان را اشغال کرده‌اند که اگر این بازار در اختیار جوانان ما قرار بگیرد، وضعیت متفاوت خواهد بود».
دهقان اظهار کرد: «از طرفی مهاجران استان‌های کشور نیز عامل مهمی است و علی‌رغم این‌که در سال گذشته بیش از ۴۰ هزار شغل ایجاد کرده‌ایم اما بحث مهاجران موجب شده ضریب بیکاری استان بالاتر برود و وضع نسبت به سال قبل از آن بدتر شود و به همه‌ی این موارد باید در رتبه‌بندی فضای کسب و کار توجه بشود».
وی بیان کرد: «سعی مدیران استان بر این بوده که فضای کسب و کار را بهبود ببخشند و با تشکیل پنجره واحد سرمایه‌گذاری، انتظار برای دریافت مجوز از ۲۳۰ روز به ۱۷ روز کاهش یافته، هر چند هنوز مشکلاتی در سرمایه‌گذاری داریم اما تلاش می‌کنیم مسیرها کوتاه‌تر شود».
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان با اشاره به مشکلات موجود گفت: «گاهی لایه های میانی کارشناسان ادارات نتوانسته‌اند خود را وفق داده و اتصالات را برقرار کنند». /پ