مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان بیان کرد؛

پیش‌بینی برداشت ۲۵ هزار تن پسته خشک در رفسنجان

گروه اقتصاد – مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان گفت: «۲۰ درصد تولید استان کرمان مربوط به رفسنجان است و پیش‌بینی می‌کنیم امسال ۷۵ هزار تن پسته برداشت کنیم».
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، رضایی با بیان این‌که فصل برداشت پسته نزدیک است و باغداران در تکاپوی مهیا کردن نیرو و امکانات برای برداشت این کالای ارزآور و باارزش هستند، اظهار کرد: «سال گذشته که پسته نبود کارگری هم در شهر نبود که جا و مکان نیاز داشته باشد اما امسال مسئولان عزم خود را جزم کردند تا سامان‌دهی کارگران فصلی به نحو احسن انجام شود و مهم‌ترین مسأله در این خصوص جا و مکان این کارگران بوده که پیرامون آن در ستاد پسته شهرستان مباحثی مطرح شد».
وی با اشاره به تغییرات جوی و اثراتی که روی محصول امسال داشته افزود: «آن‌چه موجب نگرانی شده گرمای تیرماه است که از هفتم تیر آغاز شده و میانگین دما ۳۳ درجه بوده که این دما سال گذشته ۲۹ درجه بود».
رضایی خاطرنشان کرد: «از ۱۵ خرداد، ۴۲۷ ساعت دمای بالای ۳۸ درجه داشتیم که بی‌سابقه بود و از طرفی میوه پسته در برابر دمای ۳۸ درجه تحملش کم است».
وی ادامه داد: «همچنین حدود ۲۳ تا ۲۴ روز دمای بالای ۴۰ درجه داشتیم که البته آفت پسیل مقداری تحت کنترل درآمد زیرا اگر این آفت کنترل نمی‌شد خسارت زیادی به محصول وارد می‌شد».
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان محصول رقم اکبری و فندقی را خوب بیان کرد و گفت: «ارقام کله‌قوچی و احمدآقایی حساسیت بالایی دارند، ۳۰ درصد سطح زیر کشت احمدآقایی و اکبری و ۷۰ درصد کله‌قوچی و فندقی است».
وی با اشاره به این‌که امسال پیش‌بینی شده ۲۵ هزار تن پسته خشک برداشت کنیم، افزود: «۷۴ درصد محصول مربوط به ۳۰ درصد سطح زیر کشت است».
رضایی اضافه کرد: «بهرمان نوق با شش هزار تن بیشترین پسته منطقه نوقات را دارد، فردوسیه نوق دو هزار و ۳۰۰ تن، اسماعیل‌آباد دو هزار و ۹۰۰ تن محصول دارد اما کشکوئیه به دلیل وجود رقم کله‌قوچی بیشترین صدمه را دیده و دو هزار و ۲۰۰ تن پسته دارد».
وی ادامه داد: «منطقه کبوترخان امسال سه هزار و ۳۰۰ تن محصول دارد که نسبتا بد نیست و حومه با ۳۰ هزار هکتار سطح زیر کشت هفت هزار و ۷۰۰ تن پسته دارد که برای مناطق نوق و حومه باید نسبت به برداشت برنامه‌ریزی خوبی داشته باشیم».
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان خاطرنشان کرد: «۲۰ درصد تولید استان کرمان مربوط به رفسنجان است با وجود برداشت ۷۵ هزار تن پسته تَر امسال پیش‌بینی می‌شود ۳۰۰ هزار تا ۳۵۰ هزار نفر روز کارگر برای برداشت کمک کنند که روزانه ۱۰ هزار کارگر وارد باغات و ترمینال‌ها خواهند شد و این میزان کارگر باید سامان‌دهی شوند علاوه بر آن نان مورد نیاز این تعداد کارگر باید برنامه‌ریزی‌شده تأمین شود و از نظر اسکان باید بتوانیم آن‌ها را سروسامان دهیم». /پ