مدیر امور شعب بانک صادرات استان کرمان در جمع خبرنگاران:

ادعای کم‌کاری بانک‌ها در حمایت از تولید پذیرفتنی نیست!

گروه اقتصاد ـ مدیر امور شعب بانک صادرات استان کرمان، کم‌کاری بانک‌ها در حمایت از بخش تولید را نپذیرفت و آن را ادعایی نادرست خواند.
به گزارش خبرنگار فردای‌کرمان، امین ترابی گل‌سفیدی، صبح چهارشنبه، شانزدهم مردادماه، ضمن تجلیل از خبرنگاران، به پرسش‌های مطرح شده نیز پاسخ گفت.
وی در بخشی از سخنان خود درباره‌ی این‌که اغلب در استان از عدم حمایت بانک‌ها از بخش تولید انتقاد می‌شود توضیح داد: «ما بارها از تریبون‌ها این مسئله را شنیده‌ایم که بانک‌ها از رونق تولید حمایت نمی‌کنند. گلایه‌ی ما هم این است که چرا بانک مرکزی یک سخنگوی واحد ندارد تا از خودش دفاع کند. همیشه می‌گویند بانک‌ها همکاری نمی‌کنند؛ پس این همه تولید از کجاست؟».
وی اضافه کرد: «چین با آن توان بالای اقتصادی که دارد می‌گوید که ثبات اقتصادی ایران بی‌نظیر است. این ثبات از کجا آمده؟ نخبگان اقتصادی معتقدند که اقتصاد ایران بانک‌محور است».
وی بیان کرد: «افراد مختلفی به بانک برای دریافت تسهیلات معرفی می‌شوند ولی طرحی که ارائه می‌کنند فاقد توجیه اقتصادی است. اغلب این افراد هم صاحب تریبون هستند و این‌طور اعلام می‌کنند که بانک‌ها از تولید حمایت نمی‌کند».
ترابی تصریح کرد: «سال گذشته بیش از ۶۵ درصد منابع بانک صادرات به بخش تولید اختصاص یافته است».
وی ادامه داد: «در این شرایط سخت اقتصادی، اگر از خودروسازان استان حمایت نمی‌کردیم، با مشکلات بزرگی روبه‌رو می‌شدند. با هر دشواری که بود، با این صنایع مماشات کردیم و نگذاشتیم هشت هزار نیروی شاغل در این کارخانه‌ها بیکار شوند».
وی گفت: «کل تسهیلات پرداختی بانک صادرات کرمان ۶۵ هزار میلیارد ریال است که ۵۵ درصد آن یعنی بیش از ۱۵ هزار میلیارد ریال آن به بخش تولید اختصاص یافته است».
وی با تاکید بر این‌که نمی‌توانیم بی‌دلیل فردی را از دریافت تسهیلات محروم کنیم، افزود: «آمارهای ما نشان می‌دهد این صحبت‌ها و ادعاهایی که نسبت به بانک‌ها می‌شود پذیرفتنی نیست».
وی گفت: «گاهی اما طرح تولیدی که به بانک ارائه می‌شود فاقد توجیه اقتصادی است که نمی‌توان آن را حمایت کرد. حتی در کارگروه رفع موانع تولید، نظر کارشناسان بر نظر بانک اولویت دارد و ما طبق نظر کارشناسی تسهیلات پرداخت می‌کنیم».
مدیر امور شعب بانک صادرات استان کرمان در پاسخ به فردای‌کرمان مبنی بر این‌که گاهی شخص استاندار از کم‌کاری بانک‌ها انتقاد کرده، آیا از اظهارات شما می‌توان نتیجه گرفت که اطلاعات اشتباه به ایشان می‌دهند؟ اظهار کرد: «گاهی در برخی جلسات ملاقات عمومی ایشان از ما هم دعوت می‌کنند. در این جلسات می‌بینیم افراد گاهی اوقات مسائلی را می‌گویند که مطابق با واقعیت نیست؛ مثلا فردی وام برای یک کار تولیدی گرفته و آن را در محل دیگری هزینه کرده و نتوانسته به بازدهی لازم برسد و الان در پرداخت تسهیلات خود با مشکل مواجه است. اغلب اعتراضات از این نوع است».
وی یادآور شد: «برای دریافت تسهیلات کلان نیز، طبق دستورالعمل بانک مرکزی، افراد باید واجد توانمندی‌ و شرایطی باشند که بانک‌ها آن را هم مورد توجه قرار می‌دهند».
ترابی ادامه داد: «در این چند سال، در راستای اقتصاد مقاومتی بانک‌ها حمایت‌های خوبی از بخش‌های مختلف داشته‌اند. به‌عنوان مثال در استان کرمان که ۴۰ درصد باغات کشور را دارد، بخشی از پرداخت‌های ما به بخش کشاورزی اختصاص یافته و در حوزه‌ی صنعت و معدن نیز پرداخت‌های خوبی داشته‌ایم».
مدیر امور شعب بانک صادرات کرمان در پاسخ به خبرنگاران همچنین گفت: «در سال ۹۷ آمار پرداختی وام ازدواج ما در استان، ۵۵۹ میلیارد ریال بوده که به سه هزار و ۷۳۰ نفر پرداخت شده و امسال نیز تاکنون ۲۶۶ ریال برای ۸۸۶ نفر پرداخت شده است». وی در پاسخ به پرسش دیگری با اشاره به پرداخت بیش از ۲۸ میلیارد ریال از سوی بانک صادرات برای زلزله‌زدگان زرند و کوهبنان در سال ۹۶ افزود: «در سال ۹۷ این میزان به ۵۳ میلیارد ریال رسید».
به گزارش خبرنگار فردای‌کرمان، ترابی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود، با تقدیر از تلاش خبرنگاران گفت: «یکی از ویژگی‌های منحصر به‌فرد کار خبرنگاران، تبعات مثبت یا منفی اخباری است که منتشر می‌کنند». وی با بیان این‌که خبرنگاری در کنار لذت‌هایی که دارد، با دشواری‌هایی نیز همراه است، افزود: «در شرایط فعلی کشور که به اذعان بسیاری از نخبگان اقتصادی در یک جنگ اقتصادی به‌سر می‌بریم، وظایف خبرنگاران خطیرتر از گذشته است چراکه خبرنگاران می‌توانند با ایجاد موج مثبت و انگیزه در جامعه، افراد را به این سمت هدایت کنند که به نوبه‌ی خود اقدامی برای عبور کشور از این گذرگاه سخت انجام دهند».
گزارش کامل این نشست خبری در شماره‌ی پیش‌رو هفته‌نامه استقامت منتشر می‌شود. / الف