دادستان کرمان در پاسخ به فردای کرمان:

اصلا آبی‌ نیست که با پروژۀ صفارود‌ منتقل شود! / چرا مشاور سد فاجعه‌آمیز گتوند‌ به صفارود‌ آمد؟

گروه جامعه – دادستان کرمان گفت: «بر اساس نظر کارشناسان هرگز آب صفارود منتقل نمی‌شود چون در پایین‌دست، یعنی محل اجرای پروژه اصلا آبی وجود ندارد».
به گزارش خبرنگار فردای کرمان، دادخدا سالاری در پاسخ به سوال خبرنگار فردای کرمان در خصوص پروژه‌ی انتقال آب از صفارود به شهر کرمان، اظهار کرد: «مجری و مشاور طرح صفارود کسی است که مشاوره اجرای سد گُتوند بوده است که متاسفانه چهار هزار میلیارد برای آن هزینه شده و به لحاظ این‌که غیرکارشناسی بوده سه میلیون تن نمک وارد دریاچه گتوند شده است».
وی افزود: «رئیس محیط زیست کشور عنوان کرده که اجرای سد گتوند بزرگ‌ترین خیانت به کشور بوده و اکنون معضلی برای خوزستان شده است».
سالاری با بیان این‌که همان مجری و با این پیشینه، طرح انتقال آب از صفارود را ارائه داده است، افزود: «سوال این است که با توجه به تجربه‌ی گتوند که به یک فاجعه‌ی ملی تبدیل شده چرا باید همان مشاور را برای این کار انتخاب کنید».
وی یادآور شد: «پرونده به دلیل تضییع اموال بیت‌المال تشکیل شده است زیرا مشاور، حق مشاوره را گرفته اما مشاوره‌ای داده که مشخص نیست انتهای آن چه بشود».
دادستان کرمان همچنین با بیان این‌که محور اصلی پرونده بر مبنای تخریب محیط زیست و تضییع اموال بیت‌المال بود، خاطرنشان کرد: «هزینه‌ی بسیار گرانی صرف شده اما بر اساس نظر کارشناسان چون در پایین‌دست یعنی محل اجرای پروژه آبی وجود ندارد این پروژه نمی‌تواند اجرا شود».
وی با بیان این‌که کیفر خواست برای این پروژه صادر شده، افزود: «دادسرا مانع انتقال آب نشده، اصل موضوع این است که منابع بیت‌المال صرف پروژه‌ای می‌شود که محقق نخواهد شد».
سالاری توضیح داد: «جایی که باید آب منتقل شود شهرستان رابر است و در حال حاضر ۵۵ روستای این شهرستان آب آشامیدنی ندارند و آب آن‌ها با تانکر تامین می‌شود، رودخانه خشک است و آبی برای انتقال وجود ندارد، وقتی آبی نباشد هزینه‌ای که دارد از جیب بیت‌المال خرج می‌شود، هدر می‌رود».
وی تاکید کرد: «هر طرح باید پیوند زیست محیطی داشته باشد اما این طرح انتقال آب، فاقد پیوست زیست محیطی است».
دادستان کرمان ادامه داد: «تالاب بزرگ جازموریان روی خیزش ریزگردها در استان کرمان تاثیر دارد زیرا میزان ورودی آب از محل هلیل‌رود به تالاب جازموریان کم شده، خبرنگاران باید مطالبه کنند چرا سهم حق‌آبه‌ی جازموریان از محل سد جیرفت رهاسازی نمی‌شود».
وی افزود: «تالاب جازموریان باید سهمی از آورده‌ی هلیل داشته باشد آب پشت سد هلیل انباشته شده و متاسفانه در اثر گرمای کویر تبخیر می‌شود اما وزارت نیرو سهمی برای تالاب جازموریان لحاظ نکرده است».
سالاری همچنین با بیان این‌که اجرای این پروژه تبعات زیادی به دنبال دارد، گفت: «دامن زدن به اختلافات قدیمی شمال و جنوب، بر هم زدن توازن قومیتی در شمال و جنوب استان، دامن زدن به بی‌عدالتی اجتماعی به دلیل نیاز به آب در مبدا و دشت‌های بین راه، نارضایتی مردم و از دست دادن سرمایه‌های اجتماعی و بیکاری بخش قابل توجهی از کشاورزان، بخشی از تبعات اجرای این پروژه است».
وی خاطرنشان کرد: «اگر طرح کارشناسی است نیاز به آزمون و خطا ندارد، ۱۳ کیلومتر لوله‌گذاری شد و بعد جمع کردند، لوله‌گذاری این ۱۳ کیلومتر از محل بودجه عمومی کشور هزینه شده و بودجه صرف طرحی می‌شود که خروجی ندارد». /پ

*عکس: روابط عمومی دادگستری استان کرمان