مدیرعامل شرکت گل‌گهر خبر داد

راه‌اندازی نخستین شرکت حمل‌ونقل ریلی‌ترکیبی کشور در گل‌گهر

گروه اقتصاد – مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر از تشکیل و راه‌اندازی نخستین شرکت حمل‌ونقل ریلی ترکیبی در کشور توسط شرکت گل‌گهر خبر داد.
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، جمشید ملارحمان اظهار کرد: «با توجه به این‌که شرکت گل‌گهر دارای سه آیتم مهم و اساسی اعم از صاحب کالا (تولید انواع مواد معدنی)، ناوگان ریلی (واگن‌های لبه بلند و لکوموتیوهای DF8 وGT26 ) و همچنین لکوموتیوران بوده،‌ با ادغام شرکت نماد ریل گستر در شرکت حمل‌ونقل گهر ترابر، نخستین شرکت حمل‌ونقل ترکیبی ریلی کشور را تشکیل و راه‌اندازی می‌کند».
به گفته‌ی وی، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با راه‌اندازی این شرکت، اهدافی همچون کاهش آلایندگی صوتی و حفظ محیط‌زیست، کاهش آمارتصادفات جاده‌ای، کاهش مصرف سوخت، کاهش هزینه‌های مدیریتی و نیروی انسانی، کاهش هزینه‌های موازی، کاهش زمان توقف لکوموتیوها و نیز واگن‌های باردار و خالی، کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری ناوگان ریلی، افزایش بهره‌وری، راه‌اندازی سیستم‌های مکانیزه‌ی ره‌گیری و تعمیر و نگهداری ناوگان ریلی، مدیریت واحد جهت راهبری حمل‌ونقل ترکیبی ریلی و همچنین جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌های فولادی به جهت عدم ارسال موادمعدنی به دلیل اعتصاب کامیون‌داران را دنبال می‌کند.
مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر خاطرنشان کرد: «همچنین با برقراری قطارهای باری مستقیم واگن‌های باردار با تناژ حداقلی چهار هزار و ۵۰۰ تن از سایت ریلی مجتمع گل‌گهر تا مقصد بارکو در منطقه‌ی ویژه‌ی خلیج فارس و نیز اعزام واگن‌های خالی با قطارهای باری متراژی با تناژ دو هزار و ۵۰۰ تن از مبدا بارکو در منطقه‌ی ویژه‌ی خلیج فارس تا مقصد سایت ریلی مجتمع گل‌گهر، حمل ریلی و درآمد حاصل از آن افزایش چشمگیر و قابل توجهی در پی خواهد داشت».
وی افزود: «ادغام این دو شرکت در مراحل نهایی قرار دارد و به زودی شاهد عملیاتی شدن تنها شرکت حمل‌ونقل ترکیبی ریلی در شبکه‌ی ریلی کشور که دارای ناوگان ریلی کامل (واگن و لکوموتیو) است خواهیم بود».
ملارحمان یادآور شد: «شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در نظر دارد تا پایان سال ۹۸ میزان حمل بار ریلی به خارج از منطقه را به ۵/۲۲ میلیون تن برساند».
وی تاکید کرد: «این برنامه‌ها و اقدامات در راستای اهداف و استراتژی کلان کشور در توسعه‌ی حمل‌ونقل ریلی اجرایی می‌شود».
مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر گفت: «یکی از برنامه‌های استراتژیک این شرکت، حمل بیش از ۷۰ درصد از تولیدات معدنی منطقه برای تامین نیاز کارخانه‌های فولادی داخل کشور و نیز صادرات به صورت ریلی است».
وی خاطرنشان کرد: «کشورهای پیشرفته نیز با هدف افزایش حمل ریلی و توسعه‌ی این صنعت حمل‌ونقل سبز،‌ اقدام به ایجاد شرکت‌های ترکیبی حمل ریلی می‌کنند». /پ