نماینده بم تاکید کرد؛

نابودی ۷۰ درصدی خرما با بروز بیماری خشکیدگی/ ستادبحران به داد کشاورزان برسد

گروه اقتصاد – نماینده مردم بم در مجلس دهم با بیان این‌که نابودی ۷۰ درصدی خرما با بروز بیماری خشکیدگی کشاورزان را به شدت نگران کرده است، گفت: «ستاد بحران به داد کشاورزان برسد».
به گزارش فردای کرمان به نقل از خبرگزاری خانه ملت، حبیب‌الله نیکزادی‌پناه درباره‌ی وضعیت عارضه‌ی خشکیدگی خوشه خرما در بم اظهار کرد: «خشکیدگی خوشه‌ی خرما امسال کشاورزان را به شدت نگران کرده زیرا در برخی از اراضی کشاورزی حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد محصول خرما از بین رفته است».
نماینده مردم بم در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که بیمه کشاورزی و هیات دولت به داد نخل‌داران بمی برسند، افزود: «شرایط تولید خرما با توجه به خشکیدگی خوشه‌ی خرما جدی است بنابراین الزامی است که ستاد بحران به این پدیده‌ی غیرمترقبه ورود قاطعانه بکند».
وی ادامه داد: «امسال اگر ستاد بحران، تهمیداتی برای نخل‌داران خرما در شهرستان بم را در دستور کار قرار ندهند، به‌طور مسلم بسیاری از نخل‌داران توان پرداخت قسط‌ وام‌های بانکی را که در جریان تولید، اخذ کرده‌اند نخواهند داشت».
نماینده مردم بم در مجلس افزود: «الزام بازپرداخت وام‌های بانکی می‌بایست در شرایطی که ۷۰ درصد تولیدات کشاورزان بر اثر خشکیدگی خوشه‌ی خرما تخریب شده است تمدید شود بنابراین الزامی است که وزارت کشاورزی و ستاد بحران با هم‌فکری جدی به داد نخل‌داران برسند و این در حالی است که به‌طور حتم با این شرایط با کاهش چشمگیر حجم تولید خرما در بم روبه‌رو می‌شویم».
نیکزادی‌پناه بیان کرد: «بیماری خشکیدگی خرما امسال موجب شده است که به شدت میزان حجم تولید خرما در بم با کاهش روبه‌رو شود و از همین رو نباید با عدم حمایت از کشاورزان به‌ویژه در حوادث غیرمترقبه انگیزه‌ی کشاورزان را برای ماندگاری در چرخه‌ی تولید را با کاهش روبه‌رو کرد».
عضو فراکسیون تولید و اشتغال مجلس با بیان این‌که نابودی ۷۰ درصدی خرما با بروز بیماری خشکیدگی، کشاورزان را به شدت نگران کرده است یادآور شد: «ستادبحران به داد کشاورزان برسد». /پ