مدیرکل راه و شهرسازی استان در پاسخ به «فردای‌کرمان»:

اولویت بر ترمیم جادۀ فعلی شهداد ـ نهبندان است/ دربارۀ این جاده با پایگاه جهانی لوت مذاکره‌ای نداشته‌ایم / شهرداری در پروژۀ قلعه‌دختر تخلف نکرده

گروه اقتصاد ـ مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان گفت که برای بازگشایی جاده‌ی شهداد ـ نهبندان که در اثر سیلاب‌های بهاری امسال تخریب شده تاکنون اقدامی نتوانسته‌اند انجام بدهند. ضمن این‌که با پایگاه جهانی لوت هم در این‌باره صحبتی نداشته‌اند.

محمدمهدی بلوردی در نشست خبری در پاسخ به خبرنگار «فردای‌کرمان» در این‌باره توضیح داد که جاده‌ی شهداد ـ نهبندان در موقعیتی قرار دارد که آب حاصل از بارندگی‌ها در آن محدوده جمع شده و یک دریاچه را تشکیل داده است.

وی اظهار کرد: «ارتفاع آب در فروردین‌ماه در این محل به حدود سه متر رسید و پنجشنبه‌ی دو هفته‌ قبل هم در بازدیدی که همکاران داشتند، اعلام کردند هنوز ارتفاع آب تا دو متر است».

وی با بیان این‌که دریاچه‌ای در این محل تشکیل شده و امکان عبور وجود ندارد، افزود: «یک لایه‌ی سخت نمکی با ضخامت حدود ۵۰ سانتی‌متر هم در این محدوده داریم و بعد از آن هم یک باتلاق خمیری شکل ایجاد شده و عملا امکان این‌که اقدامی بتوانیم انجام دهیم وجود ندارد».

بلوردی ادامه داد: «مشاورانی این پروژه را بررسی کرده و اعلام شده که راه‌حل خاصی وجود ندارد. برآوردی از خسارات در این جاده به وزارت راه و شهرسازی اعلام شده و منتظر نهایی شدن آن هستیم و تا بودجه‌ی ساخت تامین می‌شود، آب هم کم‌تر خواهد شد».

وی با بیان این‌که این جاده را نمی‌توان به حال خود رها کرد، اظهار کرد: «این جاده باید ترمیم شود و تردد در آن صورت گیرد». بلوردی بیان کرد: «این جاده، کوتاه‌ترین و بهینه‌ترین مسیر بین شهداد و نهبندان است». وی تصریح کرد: «نظر ما ترمیم همین جاده است».

وی در پاسخ به فردای‌کرمان مبنی بر این‌که پیش از این، مدیر پایگاه جهانی لوت به ما گفته که احداث جاده در عرصه‌ی بیابان لوت قانونی نیست و باید برای هر اقدامی در این زمینه، از پایگاه مجوز بگیرند، در این‌باره چه کرده‌اید؟ گفت: «تاکنون با مدیر پایگاه جهانی لوت در این‌باره صحبتی نداشتیم».

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان، همچنین در پاسخ به فردای‌کرمان درباره‌ی ماجرای واگذاری زمین‌های معوض در پروژه‌ی آزادسازی قلاع دختر و اردشیر در شهر کرمان و شائبه‌هایی که در این زمینه وجود دارد، گفت: «چند سال پیش، وزیر وقت مسکن و شهرسازی به کرمان می‌آید و درخواستی بوده که به ما کمک کنید و زمین‌هایی را اختصاص دهید تا به ساکنان مجاور این دو قلعه به‌عنوان زمین معوض دهیم و آزادسازی قلاع را انجام دهیم». وی افزود: «وزیر وقت نیز دستور لازم را می‌دهد و کار انجام می‌شود ولی میراث فرهنگی حرفش این است که زمین را کاش به ما داده بودید تا تملک محدوده‌ی قلاع را انجام دهیم».

بلوردی ادامه داد: «تلقی آقای طالبیان (معاون میراث‌فرهنگی کشور) اما این بوده که شهرداری کرمان، زمین‌ها را به‌صورت معوض نداده و آن را گرفته و رفته یا اساسا راه و شهرسازی زمین‌ها را به این پروژه نداده است». وی با بیان این‌که ما خیلی در این مشاجره شرکت نکرده‌ایم، اظهار کرد: «دو، سه سال این مباحث مطرح بود که شهرداری زمین‌ها را گرفته و خورده و به ساکنان مجاور قلعه‌ها نداده است». بلوردی تصریح کرد: «اما واقعیت این است که ما زمین‌ها را به شهرداری داده‌ایم و شهرداری هم تا جایی من اطلاع دارم و براساس اسنادی که برخی ارباب‌رجوع‌ها ارائه کرده‌اند، زمین‌های معوض را داده است».

وی تاکید کرد که هم ما به‌عنوان راه و شهرسازی و هم شهرداری زمین‌ها را داده‌ایم. بلوردی تصریح کرد: «در واگذاری زمین‌ها به مالکان مجاور پروژه، از سوی شهرداری تخلفی اتفاق نیفتاده است».

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان همچنین گفت: «در مجموع، ما وظیفه‌ی قانونی در برابر میراث‌فرهنگی نداریم و وظیفه‌ی ما تامین زمین برای ساخت مسکن است نه که به طرحی اختصاص بدهیم. طرح‌ها باید از لحاظ اقتصادی پرزنت شوند و محل تامین منابع آن از قبل مشخص باشد که یک راه آن حضور سرمایه‌گذار در چنین پروژه‌هایی است نه که دولت خودش کار را انجام دهد». /الف