همزمان با هفته دولت؛

خبرنگاران از پروژه‌های شرکت برق شمال کرمان بازدید کردند

گروه اطلاع‌رسانی – به مناسبت هفته‌ی دولت خبرنگاران طی یک تور خبری یک‌روزه از پروژه‌های شرکت توزیع نیروی برق شمال استان کرمان بازدید کردند.
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق شمال استان کرمان، مدیر مرکز دیسپاچینگ و فوریت‌های برق در بازدید خبرنگاران از این مرکز ضمن تشریح فعالیت‌های این بخش گفت: «کنترل، پایش و بار لحظه‌ای و نظارت، از علمکردهای این مرکز به شمار می‌رود».
حسین علیزاده با بیان این‌که این مرکز ۳۰۰ هزار مشترک را تحت پوشش دارد، افزود: «این میزان حدود ۶۰ درصد از كل مشتركین حوزه‌ی عملیاتی را شامل می‌شود».
مدیر امور دیسپاچینگ و فوریت‌های برق شمال استان کرمان بیان کرد: «کنترل و نظارت حوادثی که در شبکه رخ می‌دهد و باعث خاموشی و قطعی برق می‌شود بر عهده‌ی این مرکز است».
وی سامانه‌ی تلفنی ۱۲۱ را پل ارتباطی بین مشترکین با مرکز فوریت‌های برق در زمان‌های قطعی و رسیدگی به درخواست‌های مردمی بیان کرد و گفت: «سامانه‌ی ۱۲۱، شهرهای كرمان، ماهان، گلباف، راین، شهداد، باغین و چترود را پوشش می‌دهد که همکاران در سه شیفت کاری پاسخگوی مشترکین هستند».
علیزاده خاطرنشان کرد: «مشترکین اگر موفق به تماس با شماره ۱۲۱ نشدند می‌توانند در هر جایی از استان حتی دورترین نقطه، درخواست‌های خود را به سامانه‌ی پیامکی ۱۰۰۰۰۰۰۰۱۲۱ پیامک نموده که به صورت خودکار در سیستم ثبت و به واحد پیگیری جهت بررسی فرستاده می‌شود».
وی در با بیان این‌که در شمال استان بیش از ۶۲۵ هزار مشترک برق داریم و ۲۶۵ فیدر کنترل فشار متوسط وجود دارد، اظهار کرد: «در فیدرهای کنترل فشار متوسط بحث اتوماسیون و هوشمندسازی را دنبال می‌کنیم».
مدیر امور دیسپاچینگ و فوریت‌های برق شمال استان کرمان افزود: «در فیدرهای فشار متوسط به صورت اتوماسیون و مونیتورینگ انجام می‌شود و علاوه بر این‌که نیروها به صورت فیزیکی در محل حضور پیدا می‌کنند می‌توان با این سامانه بدون حضور فرد در محل کلید را قطع و یا وصل کرد».
وی از نصب آشکارسازهای خطا در شبکه که بسیار در رفع خطاها موثر است خبر داد و یادآور شد: «اگر جایی حادثه رخ دهد از طریق نرم‌افزار محدوده‌ خاموش مشخص می‌شود و از زمانی که این تجهیزات نصب شده ۲۳ درصد مدت زمان خاموشی بوده است».
علیزاده بیان کرد: «از سال ۹۴ نسبت به سال ۹۷ بالای ۴۰ درصد کاهش مدت زمان خاموشی را داشته‌ایم و این در حالی‌ است که در قبل از آن، ۹۰۰ دقیقه خاموشی نسبت به هر مشترک را داشتیم».
مدیر امور دیسپاچینگ و فوریت‌های برق شمال استان کرمان با بیان این‌که در حال حاضر گروه‌هایی داریم که در خط گرم برق کار می‌کنند بدون این‌که برق قطع شود و خاموشی داشته باشیم، گفت: «۱۶ واحد اطلاعات عملیات در مرکز توزیع نیروی برق شمال استان کرمان داریم که در قالب ۳۶ اکیپ اجرایی فعالیت می‌کنند».
رئیس اداره مشترکین امور برق شمال‌غرب کرمان نیز در بازدید خبرنگاران از دفتر پیشخوان دولت گفت: «کلیه‌ی متقاضیان به جای مراجعه به شرکت توزیع به دفاتر پیشخوان مراجعه می‌کنند و به‌صورت الکترونیکی و با سرعت کار آن‌ها انجام می‌شود».
جواد پورچنگیز افزود: «کلیه‌ی تقاضاها در پیشخوان ثبت و صفر تا صد آن انجام می‌شود».
وی ادامه داد: «با حذف پرونده‌های کاغذی در این مجموعه و رویکرد الکترونیک از یک سری فسادها جلوگیری و به نوعی از آرشیو پرونده‌ها محافظت می‌شود».
خبرنگاران همچنین از «موزه صنعت برق کرمان» بازدید کردند، این موزه پس از موزه تهران دومین موزه صنعت برق کشور است که در بنای قدیمی کارخانه‌ی چراغ برق، نخستین کارخانه‌ی برق کرمان تجهیز و راه‌اندازی شده است.
در سال ۱۳۱۱ برای اولین بار یک دیزل ۷۵ کیلوواتی توسط مرحوم ابوالقاسم هرندی به کرمان آورده شد و در این محل که قبلا کارخانه‌ی برق بود نصب شد که می‌توانست قسمتی از برق شهر را آن هم از ساعات اولیه‌ی شب تا حداکثر ساعت ۱۲ تأمین کند.
«کارخانه چراغ برق» در ابتدای بازار عزیز شهر کرمان (شمال‌جنوبی) قرار دارد که به مرور زمان متروکه و سپس در سال ۹۲ به پیشنهاد شهبا مدیرعامل وقت بازسازی این منطقه شروع و به موزه صنعت برق تبدیل شد.
نیروگاه خورشیدی صد کیلوواتی واقع در شهرک صنعتی شماره دو جاده جوپار آخرین محل بازدید در تور یک روزه خبرنگاران بود.
ایمان احمدی، مشاور انرژی‌های نو شرکت توزیع نیروی برق در جمع خبرنگاران گفت: «این سامانه توان ۱۰۰ کیلو تزریق انرژی الکتریکی به شبکه را دارد».
وی افزود: «به این نوع سیستم فتوولتائیک گفته می‌شود یعنی انرژی تابشی خورشید را به وسیله پنل به انرژی الکتریکی تبدیل و آن را به شبکه برق تزریق می‌کند».
مشاور انرژی‌های نو شرکت توزیع نیروی برق بیان کرد: «این سامانه همانند یک نیروگاه در مقیاس کوچکتر کار انجام می‌دهد و توان مصرفی ۴۵ خانه را در حالت عادی تامین می‌کند».
احمدی خاطرنشان کرد: «این سامانه به ازای هر کیلووات پنل می‌تواند به طور متوسط ۵/۵ کیلووات ساعت برق در طول روز تولید کند». /پ