دبیر خانه‌ کشاورز زرند تاکید کرد

درختان پسته بعد از برداشت به حال خود رها نشود!

 

گروه اقتصاد ـ فصل برداشت محصول پسته در استان کرمان نزدیک است و با توجه به کاهش این محصول مهم و صادراتی در سال‌های اخیر و به‌ویژه امسال، به نظر می‌رسد کشاورزان باید بیش از هر زمان دیگری به توصیه‌ها و نظرات کارشناسان برای افزایش بهره‌‌وری توجه کنند.

دبیر خانه‌ کشاورز زرند با اشاره به نزدیکی زمان برداشت محصول پسته ضمن توصیه به کشاورزان، گفت: «کشاورزان اگر واقعا دنبال درآمد و محصول پسته هستند به هیچ عنوان نباید درختان پسته را بعد از برداشت به حال خود رها کنند و با حشره‌ای مثل پسیل تنها بگذارند».

مظفر محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار فردای کرمان، اظهار کرد: «کسانی که به کشاورزان توصیه می‌کنند پسیل در آخر فصل خسارتی نمی‌زند، سخت در اشتباه هستند».

وی افزود: «بعد از برداشت پسته حتما درختان باید از لحاظ تغذیه به‌طور کامل رسیدگی شوند و ساده‌ترین راه برای این کار استفاده از ازت، به شکل سولفات آمونیوم و اوره، همراه با آبیاری و ترکیب فروت و به ویژه عنصر روی است».

دبیر خانه‌ کشاورز زرند اظهار کرد: «شهریور ماه زمانی از دوره‌ی رشدی درخت پسته است که عملیات ریشه‌زایی مجددا صورت می‌گیرد، این فرآیند و تقابل آن با فعالیت و بیولوژی، راهکارها و اقداماتی را طلب می‌کند».

وی در ادامه با اشاره به آفات درخت پسته ادامه داد: «سالیان زیادی است با آفات مبارزه کنیم اما هنوز نتوانسته‌ایم به نتیجه‌ی دلخواه یعنی حذف آفت برسیم».

محمدی با اشاره به آفت پسیل پسته و مشکلاتی که این آفت ایجاد می‌کند، خاطرنشان کرد: «برای مبارزه با این آفت، سمومی که برای تکرار سم‌پاشی انجام می‌شوند نباید از یک گروه و دارای نحوه‌ی اثر یکسان باشند».

وی با بیان این‌که نباید فقط به سموم اکتفا کنیم، گفت: «مهم‌ترین نکته در کنترل آفات و این آفت، تلفیقی از روش‌ها است. اگر کشاورز سمی استفاده کرد و جواب مطلوبی نگرفت نباید بلافاصله از سم دیگری استفاده کند، بلکه باید فرصت بدهد تا جمعیت آفت حساس یا غیرمقاوم نیز افزایش یابد و با محلول‌پاشی آب و صابون و یا کودپاشی، آفت را کنترل کند».

دبیر خانه‌ کشاورز زرند اظهارکرد: «سموم قوی و غیراختصاصی در این زمان نباید استفاده شوند. سموم قوی باعث می‌شوند جمعیت حساس یا غیرمقاوم آفت کاهش پیدا کنند و جمعیت مقاوم به سموم افزایش یابند و در صورت سم‌پاشی‌های بعدی نتیجه‌ی مطلوب حاصل نمی‌شود».

وی بررسی و پایش دقیق آفت در کنترل آفت را مهم دانست و یادآور شد: «سم‌پاشی علیه حشرات بالغ و تخم، هیچ تاثیری ندارد و مطمئنا زمان و هزینه‌ی اضافی را در پی خواهد داشت».

محمدی افزود: «سم‌پاشی فقط باید علیه پوره‌های پسیل صورت گیرد و بهتر است کشاورزان برای شناسایی مراحل آفت، با کارشناسان گیاه‌پزشکی مشورت کنند».