مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمان خبر داد؛

ثبت‌نام ۱۰ هزار کرمانی در طرح ملی مسکن

گروه اقتصاد – مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان گفت: «سامانه در حال احراز شرایط افراد ثبت‌نامی است و پس از پالایش می‌توانیم تعداد قطعی متقاضیان مسکن در استان کرمان را اعلام کنیم».
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایسنا منطقه کویر، علی‌اکبر سلطانی‌نژاد در رابطه با آخرین وضعیت ثبت‌نام طرح ملی مسکن در استان کرمان اظهار کرد: «طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته مقرر شده طرح ملی مسکن به صورت پایلوت در تمامی شهرستان‌های استان کرمان به جز شهر کرمان به دلیل آن‌که جمعیت آن بیش از ۵۰۰ هزار نفر است، اجرایی شود».
وی از ثبت‌نام حدود ۱۰ هزار نفر در این طرح در استان کرمان خبر داد و بیان کرد: «سامانه در حال احراز شرایط افراد ثبت‌نامی است و پس از پالایش می‌توانیم تعداد قطعی متقاضیان مسکن در استان کرمان را اعلام کنیم».
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان با بیان این‌که پس از پالایش به افراد واجد شرایط از طریق پیامک اعلام خواهیم کرد که کجا برای تشکیل پرونده و سایر مراحل اداری، مراجعه کنند، افزود: «پایش افراد اواخر شهریورماه به پایان می‌رسد و به افرادی که واجد شرایط نباشند نیز با ذکر دلیل به آن‌ها اعلام می‌شود که واجد شرایط نیستند».
وی در پاسخ به این سوال که سهم استان کرمان از این طرح چند واحد مسکونی است؟ اظهار کرد: «اصلا صحبت سهم نیست و برای استان کرمان دو هزار واحد پیش‌بینی کرده بودیم که پس از پالایش افراد ثبت‌نامی، بر اساس ظرفیت‌هایی که داریم، عملیات اجرایی آغاز خواهد شد».
سلطانی‌نژاد با بیان این‌که حدود ۲۵ درصد ثبت‌نام‌کنندگان اعلام کرده‌اند که دارای زمین هستند، اضافه کرد: «این مهم شانس بسیار خوبی برای ماست و ما برای پرداخت تسهیلات و ساخت‌وساز آن‌ها برنامه‌ریزی، نظارت و مدیریت خواهیم کرد اما برای افراد ثبت‌نامی فاقد زمین باید زمین تامین کنیم که خوشبختانه این افراد در پهنه‌ی استان و در ۷۱ شهر استان هستند و ظرفیت‌هایی برای تامین زمین برای آن‌ها وجود دارد».
وی افزود: «بخشی از زمین‌ها در حال تامین است و به‌صورت مشارکتی ساخت‌وساز آن‌ها را آغاز می‌کنیم، گفتنی است که افراد خودشان مسکن را می‌سازند و مقرر نیست کسی برای آن‌ها مسکن بسازد اما ما همه‌ی خدمات مهندسی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم و ما در این طرح دنبال تیپ‌سازی نیستیم زیرا ظرفیت‌های مالی و مساحت زمین متقاضیان متفاوت است».
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان با اشاره به زمان آغاز عملیات اجرایی این طرح بیان کرد: «افرادی که زمین دارند، می‌توانند بلافاصله پس از احراز هویت پروانه ساخت خود را از شهرداری بگیرند و احداث بنای خود را آغاز کنند اما در مجموع این طرح گام به گام خواهد بود و برای سایر افراد واجد شرایط نیز، به دنبال تامین زمین خواهیم بود».
وی با بیان این‌که سیاست دولت این است که در سال‌های باقیمانده‌ی عمر دولت تدبیر و امید، بخشی از مسکن کشور حل شود، اظهار کرد: «برنامه‌ریزی‌ها براساس اطلاعات است لذا این طرح هنوز مشخص نشده که چند ساله خواهد بود». /پ