کمبود معلم مشکل جدی سال‌های آینده؛

۱۳ هزار معلم کرمانی تا چهار سال دیگر بازنشسته می‌شوند

گروه جامعه – نخستین مرکز دانشگاه فرهنگیان شمال استان کرمان در رفسنجان راه‌اندازی شد.
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایرنا، رئیس دانشگاه فرهنگیان استان کرمان در دیدار با نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی و رئیس آموزش و پرورش شهرستان گفت: «مجوز راه‌اندازی دانشگاه فرهنگیان رفسنجان با همت نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی اخذ و زمینه‌ی راه‌اندازی دانشگاه فرهنگیان در رفسنجان فراهم شد».
حجت‌الاسلام عباس توان با اشاره به این‌که دانشگاه فرهنگیان در شمال استان کرمان به مرکزیت رفسنجان فعالیت خواهد کرد و دانشجویان شهرستان‌های انار و شهربابک را نیز پذیرش می‌کند افزود: «تا سال ۱۴۰۲ در کل کشور ۶۵۰ هزار معلم بازنشست می‌شوند این در حالی است که تعداد دانش‌آموزان ورود به مدارس بیشتر می‌شود».
وی بیان کرد: «مرکز تربیت معلم در سال ۱۳۰۶ در استان کرمان ایجاد شد و تاکنون بیش از ۹۵ هزار دانشجو از این مرکز فارغ‌التحصیل شده‌اند».
توان ادامه داد: «این مرکز از سال ۹۱ تبدیل به دانشگاه فرهنگیان شد و در حال حاضر در این دانشگاه سه هزار و ۲۰۰ دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته‌های شانزده‌‌گانه‌ی علوم انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش تحصیل می‌کنند».
رئیس دانشگاه فرهنگیان استان کرمان با اشاره به اینکه تا چهار سال آینده حدود ۱۳ هزار معلم در این استان بازنشسته می‌شوند گفت: «نیاز مبرم به معلم در کرمان احساس می‌شود و در همین راستا به فکر توسعه‌ی دانشگاه فرهنگیان در شهرستان‌های کرمان هستیم».
وی افزود: «رهبر معظم انقلاب اسلامی با توجه به دغدغه‌ای که برای تعلیم و تربیت نسل آینده دارند این نکته را مورد تأکید قرار داده‌اند که جذب مهارت‌آموز از طریق ماده‌ی ۲۸ برای تأمین نیاز آموزش و پرورش از راه اضطرار باشد».
نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به کمبود نیروی معلم در استان کرمان و نیز راه‌اندازی نخستین مرکز دانشگاه فرهنگیان شمال استان کرمان در رفسنجان گفت: «این مرکز در این شهرستان برای اول مهر امسال دانشجو پذیرش کرده است».
احمد انارکی‌محمدی بیان کرد: «افزون بر ۱۵ دانشگاه و مرکز آموزش عالی در رفسنجان وجود دارد و یکی از نیازهای اساسی این شهرستان و استان کرمان احداث دانشگاه فرهنگیان است».
وی افزود: «سال گذشته برای اخذ مجوز دانشگاه فرهنگیان با رئیس دانشگاه فرهنگیان کشور رایزنی کردیم و توانستیم مجوز دانشگاه دختران را در رفسنجان اخذ کنیم».
انارکی‌محمدی اضافه کرد: «امید می‌رود بتوانیم بخش زیادی از کمبود معلم را که نیاز است از این محل تأمین و جایگزین بازنشستگان کنیم».
نماینده مردم شهرستان‌های رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی گفت: «در حال حاضر تعدادی از دانشجویان فرهنگی رفسنجان و سایر شهرهای شمالی استان در بندرعباس و هرمزگان در حال تحصیل هستند که می‌توانند از اول مهر ادامه تحصیل‌شان را در رفسنجان بگذرانند و دانشجویانی نیز که وارد دانشگاه می‌شوند به طور صددرصد در مراکز آموزشی شهرستان، استان و کشور مشغول به کار خواهند شد». /پ