مدیر باغبانی جهاد کشاورزی کرمان اعلام کرد؛

خسارت ۱۴۰۰۰ میلیاردی طوفان و گرما به نخلستان‌های کرمان

گروه اقتصاد – مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: «میزان خسارت به نخلستان‌های استان به دلیل عدم تلقیح در اثر طوفان‌های شدید، باران، نوسانات دمایی و همچنین عارضه‌ی خشکیدگی خوشه، ۹۵ هزار تن به ارزش حداقل ۱۴ هزار میلیارد ریال برآورد می‌شود».
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، لطفعلی‌زاده اظهار کرد: «سطح زیر کشت نخلستان‌های استان به جز منطقه‌ی جنوب ۲۷ هزار و ۷۲۷ هکتار است که در شهرستان بم هشت هزار و ۹۱۹ هکتار، نرماشیر شش هزار و ۶۱۰ هکتار، فهرج پنج هزار و ۳۲۴ هکتار، ریگان چهار هزار و ۴۳۰ هکتار، کرمان یک‌هزار و ۹۹۱ هکتار و ارزوییه ۴۵۳ هکتار است».
وی افزود: «تولید خرمای استان (به جز منطقه‌ی جنوب) ۱۷۰ هزار تن است که حدود ۲۰ درصد محصول تولیدی کشور را به خود اختصاص می‌دهد».
لطفعلی‌زاده با بیان این‌که صادرات خرما از گمرک کرمان و سایر استان‌ها صورت می‌پذیرد، یادآور شد: «میزان صادرات خرما از گمرک کرمان حدود ۱۰ هزار تن است».
وی با اشاره به این‌که ارقام عمده‌ی استان شامل مضافتی، پیارم، خاصویی، قصب، کروت و هلیله‌ای است، بیان کرد: «تعداد بهره‌برداران خرما در شمال استان ۱۸ هزار نفر است و با توجه به عارضه‌ی خشکیدگی خوشه‌ی خرما تولید امسال حدود ۷۰ هزار تن پیش‌بینی می‌‌شود».
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: «تولید سال گذشته ۱۷۰ هزار تن بود و کاهش تولید در سال‌جاری به دلیل افزایش دما در ماه مرداد و عدم تلقیح در اثر طوفان و وزش باد و نوسانات دمایی در فروردین ماه است».
وی اضافه کرد: «خسارت به دلیل عدم تلقیح در اثر طوفان‌های شدید و باران و نوسانات دمایی و همچنین عارضه‌ی خشکیدگی خوشه به دلیل گرمای بی‌سابقه در تاریخ‌های ۱۵ تا ۱۷ مرداد بود و میزان خسارت ۹۵ هزار تن به ارزش حداقل ۱۴ هزار میلیارد ریال برآورد می‌شود». /پ