جدیدترین اظهارنظر وزارت بهداشت درباره سلامت آب شرب کشور؛

شاخص سلامت آب سیرجان پایین‌تر از حدّ کشوری است

گروه اقتصاد ـ رئیس گروه بهداشت آب و فاضلاب وزارت بهداشت درخصوص وضعیت سلامت آب شرب کشور و همچنین نحوه‌ی عملکرد و پایش‌های وزارت بهداشت در زمینه سلامت آب، توضیح داد.

به گزارش فردای‌کرمان به نقل از ایسنا سراسری، غلامرضا شقاقی، با اشاره به فعالیت وزارت بهداشت در حوزه نظارت بر آب شرب شهرهای کشور، گفت: «وزارت بهداشت به‌عنوان یک سازمان ناظر، آب را که از سوی وزارت نیرو و شرکت‌های آب و فاضلاب تهیه می‌شود، از جنبه‌های مختلف طبق دستورالعمل‌های از پیش تعیین شده که در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار دارد، پایش می‌کند».

وی با اشاره به اینکه آب از سه وجه فیزیکی، شیمیایی و میکروبی مورد بررسی قرار می‌گیرد، اظهار کرد: »مهم‌ترین موضوع، مباحث میکروبی آب است که بر خلاف آلودگی‌های شیمیایی اثرات کوتاه مدت دارد و اگر مشکلی از این نظر سلامت آب را تهدید کند، به سرعت شاهد طغیان بیماری خواهیم بود. به همین دلیل پایش‌های میکروبی بر روی آب با نظارت شدیدی تحت بررسی است. بر همین اساس از سه وجه کلر آزاد باقی مانده در آب، کدورت آب و نتایج باکتولوژیک آب توسط بازرسان بهداشت محیط بررسی می‌شود».

وی افزود:‌ «پایش‌های میکروبی، میزان کلر و کدورت بر روی آب به‌دلیل اهمیت آن به طور مرتب و روزانه صورت می‌گیرد. پایش‌های بررسی میزان عوامل آلوده شیمیایی نیز در فواصل شش ماهه مورد بررسی قرار می‌گیرد».

رئیس گروه بهداشت آب و فاضلاب وزارت بهداشت با اشاره به نتایج بررسی‌های صورت گرفته در سال گذشته و سال جاری در خصوص مشکلات میکروبی آب،‌ اظهار کرد: «در اکثر مناطق کشور به‌ویژه در مناطق شهری،‌ آب شرب در شرایط مطلوبی قرار دارد و پس از نمونه‌گیری از آب مناطق مختلف، شاخص میانگین کشوری بالای ۹۸ درصد گزارش شده است که این نشان دهنده اوضاع مساعد در حوزه سلامت آب است. البته نمی‌توان این وضعیت مطلوب را شامل حال تمام استان‌های کشور دانست چراکه در برخی از شهرها چنین وضعیت مطلوبی از سلامت آب گزارش نمی‌شود».

ی در ادامه استان خوزستان‌ را به عنوان یکی از استان‌هایی که گاها سلامت آب در آن منطقه با مشکل روبرو است معرفی و بیان کرد: «با توجه به وقوع سیل در ابتدای سال جاری می‌توان گفت در مناطق سیل‌زده،‌ استان خوزستان به‌ویژه شهر اهواز و بهبهان، شهرستان سیرجان در استان کرمان و شهر بابل در استان مازندران و نیز مناطق روستایی کشور، شاخص سلامت آب به نسبت کشوری پایین‌تر است. البته، سلامت آب در برخی استان‌ها نظیر خوزستان،‌ پیش از وقوع سیل‌ نیز به دلیل مشکلات زیرساختی و لوله‌کشی فاضلاب با مشکل مواجه بود».

وضعیت سلامت آب در روستاها

شقاقی در خصوص سلامت آب در مناطق روستایی ادامه داد: «در مناطق روستایی به‌دلیل کوچک بودن محیط و پراکندگی روستاها از یکدیگر، همه روستاها از سیستم تصفیه آب برخوردار نیستند و همین سبب می‌شود شاخص میانگین سلامت آب در این نقاط نسبت به نقاط شهری کمتر باشد. البته انتظار ما این است که شاخص سلامت میکروبی آب با وجود این شرایط، بالای ۹۰درصد باشد».

وی مشکل اصلی را در پایین‌تر بودن شاخص سلامت آب روستایی،‌ عدم پوشش یکپارچه تمام روستاها به سیستم آب و فاضلاب کشوری دانست و خاطرنشان کرد: «برخی روستاها به صورت خودگردان و یا توسط بخش خصوصی اقدام به تامین آب می‌کنند که متاسفانه تخصص لازم را ندارند. امیدواریم با پیگیری‌های صورت گرفته هرچه سریع‌تر این روستاها نیز تحت پوشش وزارت نیرو و شرکت‌های آب و فاضلاب قرار گیرد».

دستگاه‌های تصفیه آب، فاقد تاییدیه رسمی

وی دستگاه‌های تصفیه آب خانگی را فاقد تاییدیه رسمی در داخل کشور دانست و افزود: «در محل‌هایی که سلامت آب توسط کارشناسان وزارت بهداشت و سازمان آب و فاضلاب بررسی‌ می‌شوند نیازی به تهیه دستگاه آب تصفیه کن نیست،‌ مگر اینکه ما اعلام کرده باشیم که آب آن منطقه با مشکل مواجه است که در آن صورت نیز مردم باید اقدام به مصرف آب بسته‌بندی و یا تهیه آب از مراکز آب_ایستگاهی مورد تایید سازمان آب و فاضلاب کنند».

وی اظهار کرد: «یکی از اقدامات مهم که در سال‌های اخیر برای اطمینان از سلامت آب انجام می‌شود، اجرای برنامه ایمنی آب آشامیدنی است که هم اکنون در کلیه مراکز استان‌ها و نیز  شهر کاشان در حال اجراست. این برنامه با مشارکت همه دستگاه‌های ذی‌ربط انجام می‌شود و محدوده اجرای آن کل سامانه تامین آب از حوزه آبریز تا نقطه مصرف است. هدف از اجرای این برنامه پیشگیری از آلودگی منابع آب، تصفیه آب برای دستیابی به استانداردها، تضمین کیفیت آب و تامین آن به صورت پایدار است».

شقاقی در پایان با اشاره نقش مردم در راستای حفظ سلامت آب گفت: «در بسیاری از مواقع رعایت نکات بهداشتی بویژه هنگام تفریحات در کنار رودخانه‌ها و آلوده نکردن آب توسط مردم می‌تواند به حفظ سلامت آب کمک کند». / الف