کاهش ۵۳ درصدی صادرات کرمان در سال گذشته

کاهش تولید پسته، بازار صادرات استان را کم رمق کرد

گروه اقتصاد – پسته به عنوان ارزآورترین محصول صادراتی استان کرمان سال گذشته با مشکل تولید روبه‌رو شد و همین مساله به شدت بازار صادرات استان را تحت‌تاثیر قرار داد به گونه‌ای که به گفته‌ی مدیرکل گمرکات استان کرمان، آمار صادرات حدود ۵۳ درصد کاهش یافت.
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایسنا کرمان، محمدرضا قادر با بیان این‌که در شش ماهه‌ی نخست امسال ۲۶۳ میلیون دلار کالا از گمرکات استان کرمان صادر شده، گفت: «ممکن است از گمرکات دیگر استان‌ها نیز کالاهای استان صادر شده باشد که فعلا این آمار را نداریم».
وی افزود: «صادرات شش ماهه‌ از نظر وزنی نسبت به شش ماهه‌ی نخست سال ۹۷ تغییری نداشته اما از نظر ارزشی ۱۳ درصد افزایش را شاهد هستیم».
قادر بیان کرد: «در سال‌های ۹۳ تا ۹۶ میزان صادرات از گمرکات استان کرمان همیشه از یک میلیارد دلار عبور می‌کرد اما در سال ۹۷ به دلیل اتفاقی که برای محصول پسته استان افتاد و تولید کمی داشتیم، آمار صادرات حدود ۵۳ درصد کاهش داشت؛ زیرا ۹۰ درصد صادرات استان پسته است».
وی ادامه داد: «امسال تقریبا آمار صادرات در حال رشد است و با توجه به وضعیت پسته و اعلام بازرگانان پسته، وضعیت این محصول بهتر است و اگر بازارهای قبلی را داشته باشند، پیش‌بینی این است صادرات به قریب به یک میلیارد دلار برسد. ضمن این‌که صادرات پسته در نیمه‌ی دوم سال بیشتر است».
مدیرکل گمرکات استان کرمان بیان کرد: «پسته و مغز پسته، مصنوعات مسی، فرومولیبدن، خرما، سیمان، لبنیات، کاشی، سرامیک و پلی‌اتیلن اقلام عمده‌ی صادراتی استان کرمان است».
وی افزود: «کالاهای تولیدی استان کرمان به کشور چین، عراق، امارات، ترکیه، پاکستان، افغانستان، تعدادی از کشورهای اروپایی، روسیه و آذربایجان صادر شده است».
قادر اظهار کرد: «در شش ماهه‌ی نخست سال جاری واردات استان کرمان ۴۵۷ میلیون دلار بوده که از نظر وزنی ۷۷ درصد و از نظر ارزشی ۴۳ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است».
وی گفت: «اجزاء و قطعات خودرو، لاستیک وسائل نقلیه، ماشین‌آلات برای خطوط تولید، مواد اولیه برای کارخانجات تولیدی، ماشین‌آلات راه‌سازی و کشاورزی و اجزا و قطعات الکترونیکی اقلام عمده‌ی وارداتی است که از چین، ترکیه و کشورهای اروپایی وارد شده است».
مدیرکل گمرکات استان کرمان اظهار کرد: «کاهش واردات عوامل متعددی دارد که عامل عمده، تحریم است و البته بخشی از مقرراتی که برای مقابله با تحریم‌ها از سوی دولت اتخاذ شده تاثیرگذار است؛ به ویژه اقلام مصرفی که در کشور هیچ پردازشی روی آن نمی‌شود، وارداتشان کم شده که این خوب است و از سوی دیگر تاثیر تحریم در واردات مواد اولیه کارخانجات را شاهد هستیم که امیدواریم با تدبیر دولت مشکل حل شود». /پ