پوشش بیمه بر اساس توان مالی خانواده‌ها

بیمه اجباری سلامت از آبان‌ماه در کرمان اجرا می‌شود

گروه جامعه – بیمه سلامت قرار است براساس توانایی مالی، افراد را تحت پوشش قرار دهد؛ مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان در این‌باره گفت: «از اول آبان بیمه اجباری مبتنی بر وسع مالی افراد انجام می‌شود و این اقدام براساس دهک‌بندی انجام شده توسط وزارت کشور انجام می‌شود».
به گزارش فردای کرمان به نقل از تسنیم کرمان، محمد جعفری در دیدار با استاندار کرمان اظهار کرد: «یک میلیون و ۸۵۰ هزار نفر (۶۰ درصد) از جمعیت استان تحت پوشش بیمه سلامت هستند و روستائیان بیمه رایگان هستند و از دفترچه بیمه سلامت برخوردارند».
وی با اشاره به این‌که بالای ۸۵ درصد درمان در روستاها توسط پزشک خانواده و بیمه سلامت انجام می‌شود گفت: «نظام ارجاع در حال اجرا است و پزشک خانواده بیماران را به پزشکان متخصص ارجاع می‌دهد».
مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان با بیان این‌که حدود ۲۰۰ هزار نفر از شهرنشین‌ها نیز زیرپوشش بیمه سلامت هستند افزود: «خانواده شهدا و جانبازان نیز زیرپوشش بیمه سلامت قرار دارند و بنیاد شهید حق بیمه آن‌ها را پرداخت می‌کند».
جعفری بیان کرد: «۲۴۰ هزار نفر از کارکنان دولت نیز زیرپوشش بیمه سلامت بوده و خدمات رایگان از ما می‌گیرند اما ادارات آن‌ها حق بیمه را به بیمه سلامت می‌پردازند».
وی با بیان این‌که از اول آبان و در آغاز هفته بیمه سلامت پرداخت براساس توان افراد کار خود را انجام می‌دهد گفت: «از اول آبان بیمه اجباری مبتنی بر وسع مالی افراد انجام می‌شود و این اقدام براساس دهک‌بندی انجام شده توسط وزارت کشور انجام می‌شود».
مدیرکل بیمه سلامت استان کرمان با اشاره به این‌که سه دهک پایین جامعه باید از بیمه رایگان استفاده کنند افزود: «در استان کرمان تنها حدود ۱۰ نفر از پزشکان با بیمه سلامت قرارداد ندارند و تقریبا تمام پزشکان استان طرف قرارداد بیمه سلامت هستند».
وی با بیان این‌که تمام بیمارستان‌های خصوصی و دولتی استان کرمان با بیمه سلامت قرارداد بیمه‌ای دارند اظهار کرد: «با وضعیت کشور مجبور هستیم خدمات بیمه‌ای را مبتنی بر درآمد خانواده‌ها ارائه کنیم و این امکان وجود دارد اما نیازمند مشارکت همگانی است».
جعفری با اشاره به این‌که در استان کرمان طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی اجرا شده است گفت: «۲۰ هزار برگ از اسناد بستری بیماران در استان نیز الکترونیکی شده و کاغذ حذف می‌شود».
وی با بیان این‌که اجرای این طرح‌ها صرفه‌جویی اقتصادی دارد و کاغذ را از مجموعه بیمه سلامت حذف می‌کند افزود: «در سال ۹۸ تا تیرماه پرداخت‌های پزشکان و بیمارستان و داروخانه‌ها انجام شده ‌و حدود ۱۰۰ میلیارد تومان از بابت سال ۹۷ به موسسات درمانی و پزشکان در استان کرمان بدهکار هستیم».

ارائه خدمات درمانی به مردم باید منظم و مستمر باشد
استاندار کرمان نیز با بیان این‌که ارائه‌ی خدمات درمانی به مردم باید منظم و مستمر باشد گفت: «باید تلاش کنیم تا به سمت عدالت اجتماعی پیش برویم».
‌محمدجواد فدایی ‌با بیان این‌که مراجعات متعددی به استانداری کرمان داریم که از عهده‌ی درمان خود برنمی‌آیند اظهار کرد: «مراجعاتی داریم که عمل جراحی دارند و برای این عمل نیاز مالی دارند».
وی با اشاره به مشکلاتی که در حوزه‌ی درمان و مسائل بیمه‌ای وجود دارد گفت: «باید تلاش کنیم تا در استان کرمان و کشور به سمت عدالت اجتماعی پیش برویم».
استاندار کرمان با تاکید بر این‌که ارائه‌ی خدمات درمانی به مردم باید منظم و مستمر باشد و این مسئله اهمیت زیادی دارد افزود: «سلامت از نیازهای مهم هر جامعه بوده و امنیت‌آور است».
وی با بیان این‌که مردم با درمان به‌موقع ایجاد آرامش می‌کنند و باعث ارتقای احساس آرامش در جامعه می‌شود گفت: «بیمه سلامت در استان کرمان موفق عمل کرده و جای قدردانی دارد». /پ