در کارگروه مدیریت پسماند استان مطرح شد

ضعف بیمارستان‌های خصوصی کرمان در امحای زباله‌ عفونی

گروه جامعه – معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان با بیان این‌که آلودگی آب شرب و خاک امری نیست که به راحتی از کنار آن عبور کنیم، گفت: «امحای زباله‌های عفونی در بیمارستانی‌های دولتی کرمان به خوبی انجام می‌گیرد، ضمن این‌که در نشستی با سازمان نظام پزشکی برای دفن اصولی زباله‌ها در بیمارستان‌های خصوصی داشتیم نیز تاکیدات لازم صورت گرفت».
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی استانداری کرمان، سیدمصطفی آیت‌اللهی‌موسوی در دومین جلسه‌ی کارگروه مدیریت پسماند استان کرمان در سال جاری اظهار کرد: «تصویب و اجرای محل دفن پسماندها با تایید و مجوز دانشگاه علوم پزشکی، محیط زیست، جهادکشاورزی و دیگر دستگاه‌های مربوطه صورت می‌گیرد و اگر آلایندگی در خاک و آب ایجاد کنند، مشمول جریمه خواهند شد».
وی به ماده‌ی ۱۹ قانون حفاظت از خاک اشاره کرد و خواستار بازدید گروه کارشناسی متشکل از محیط زیست، جهاد کشاورزی، دانشگاه علوم پزشکی و نماینده‌های دفاتر شهری و روستایی استانداری از محل لندفیل‌ها جهت بررسی آلایندگی احتمالی در خاک شد.
آیت‌اللهی‌موسوی همچنین در خصوص محل جدید سایت دفن پسماند شهرستان رابر گفت: «با توجه به قرارگیری محل دفن پسماندهای عادی شهرستان رابر در حوزه‌ی آبریز سد شهیدان امیرتیموری و مشکلاتی که ایجاد کرده بود، جابه‌جایی این محل در دستور کار قرار گرفت».
وی با موافقت مکان پیشنهادی شهرداری رابر برای این محل بیان کرد: «شهرداری موظف به تهیه‌ی گزارش ارزیابی زیست محیطی مکان جدید است، ضمن این‌که افزایش امکانات ازجمله دستگاه‌های زباله‌سوز به منظور جلوگیری و کاهش آلایندگی مورد تاکید است».
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان در ادامه با تاکید بر این‌که آلودگی آب شرب و خاک امری نیست که به راحتی از کنار آن عبور کنیم اظهار کرد: «ما مدافع همه‌ی دستگاه‌ها هستیم، اما تامین امنیت بهداشتی و آب شرب شهروندان در اولویت کاری ما قرار دارد و هرگونه هزینه و اقدامی هم که نیاز باشد برای امنیت بهداشت شهروندان باید به کار گرفته شود».
آیت‌اللهی‌موسوی با استقبال از طرح پیشنهادی برای استقرار دستگاه بی‌خطرساز در بیمارستان امام حسین(ع) شهر کرمان گفت: «امحای زباله‌های عفونی در بیمارستانی‌های دولتی کرمان به خوبی انجام می‌گیرد، ضمن این‌که در نشستی با سازمان نظام پزشکی برای دفن اصولی زباله‌ها در بیمارستان‌های خصوصی داشتیم نیز تاکیدات لازم صورت گرفت».
وی یادآور شد: «متقاضیان سایت پسماندهای صنعتی و معدنی هم از سوی محیط زیست به ادارات صنعت و معدن شمال و جنوب استان معرفی می‌شوند و تا یک هفته‌ی آینده موافقت اصولی آن‌ها صادر خواهد شد و پهنه‌های مشخص شده به سرمایه‌گذار اعلام می‌شود».
مرجان شاکری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان نیز در این جلسه اظهار کرد: «استان کرمان در زمینه‌ی امحای زباله‌های عفونی در سطح کشور پیشرو بوده و بیمارستان‌های دولتی ما به خوبی در این زمینه کار کرده‌اند، اما در بخش خصوصی با ضعف‌هایی مواجه هستیم». /پ