سال گذشته رخ داد

مرگ ۶ دانش‌آموز موتورسوار در تصادفات رانندگی

گروه جامعه – فوت ۷۷ موتورسوار در سال گذشته به دلیل تصادفات رانندگی در استان کرمان، موضوعی بسیار ناراحت‌کننده است؛ اما مساله زمانی بیشتر نگران‌کننده می‌شود که به گفته‌ی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کرمان، شش نفر از این افراد، دانش‌آموزانی بودند که در حال تحصیل برای ساختن آینده‌ی این کشور هستند.
به گزارش فردای کرمان به نقل از تسنیم کرمان، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کرمان در رژه‌ی موتورسواران قانونمند با اشاره به آمار تلفات موتورسیکلت‌سواران در استان کرمان از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸ اظهار کرد: «در ۹ سال گذشته هزار و ۸۹۷ نفر در تصادفات درون‌شهری استان جان خود را از دست داده‌اند که از این تعداد ۶۷۴ نفر موتورسوار بودند».
سرهنگ یوسف نجفی با اشاره به سهم ۳۵٫۵ درصدی موتورسواران در تلفات حوادث رانندگی درون‌شهری استان گفت: «سال گذشته از ۲۳۹ نفری که در تصادفات دورن شهرها جان خود را از دست دادند ۷۷ نفر موتورسوار بودند».
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کرمان با بیان این‌که ۶۳ عابرپیاده نیز در برخورد با موتورسیکلت در استان کرمان جان خود را از دست دادند افزود: «در میان کشته‌شدگان تصادف موتورسیکلت در استان تعداد ۹۹ نفر دانش‌آموزانی بودند که راکب موتورسیلکت بودند که شش نفر از آن‌ها در سال گذشته جان خود را از دست دادند».
وی با اشاره به آمار تلفات رانندگی در حوادث برون‌شهری گفت: «در سال گذشته در تصادفات خارج شهرها و معابر جاده‌ای و روستایی ۸۸۱ نفر جان خود را از دست دادند که این تعداد ۱۷۵ نفر موتورسیکلت‌سوار بوند که ۲۰ درصد کشتگان را شامل می‌شود».
نجفی با بیان این‌که در شش ماهه‌ی نخست امسال نیز ۴۳۴ نفر در حوادث رانندگی برون‌شهری جان خود را از دست دادند که از این تعداد ۵۳ نفر موتورسیکلت‌سوار بودند بیان کرد: «هر چند که به نسبت سال گذشته تلفات موتورسیکلت‌سواران کاهش داشته اما باز هم زیاد است».
وی با اشاره به این‌که در مجموع در معابر استان هزار و ۱۲۰ نفر در تصادفات جان خود را از دست دادند یادآور شد: «از این تعداد ۲۵۲ نفر راکب موتورسیکلت بودند».
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کرمان با بیان این‌که عامل مرگ قریب ۷۰ درصد این موتورسواران ضربه به سر آن‌ها بوده گفت: «این مسئله به این دلیل است که این افراد کلاه ایمنی نداشتند».
وی با بیان این‌که بیشترین تلفات موتورسیکلت مربوط به شهرهای بزرگ است افزود: «شهر کرمان قریب نیمی از کشته‌شدگان موتورسیکلت استان را به خود اختصاص داده است».
نجفی با اشاره به رده‌ی سنی تلفات موتورسیکلت در کرمان اظهار کرد: «جوانان بین ۲۱ تا ۳۰ سال ۳۲٫۸ درصد این آمار را شامل می‌شوند و بعد از آن نوجوانان ۱۱ تا ۲۰ سال قرار دارند».
وی با بیان این‌که مجروحان حوادث رانندگی استان در سال گذشته ۱۶ هزار و ۹۴۸ نفر بوده که از این تعداد دو هزار و ۹۶۳ نفر به حوادث موتورسیکلت‌سواران اختصاص دارد گفت: «در شش ماهه‌ی نخست امسال نیز ۹ هزار و ۸۶۰ نفر در حوادث رانندگی استان جان خود را از دست دادند که هزار و ۸۷۶ نفر موتورسیکلت‌سواران بودند». /پ