رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق کرمان مطرح کرد

معادن کوچک برای طرح‌های زیست‌محیطی بودجه ندارند

گروه جامعه – رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: «استانداردسازی برای معادن بزرگ تعریف شده و صنایع و معادن کوچک بودجه استفاده از برخی طرح‌های زیست محیطی روز دنیا را ندارند».
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایرنا کرمان، بابک اسماعیلی در نشست کمیسیون صنعت و معدن در اتاق کرمان اظهار کرد: «کارگروه مشورتی تخصصی معدن‌کاری و حفاظت از محیط زیست با حضور محیط زیست و منابع طبیعی، دانشگاه‌ها، استانداری، اتاق کرمان و معادن استان تشکیل می‌شود تا نشست‌های هم‌فکری را برای بهبود وضعیت این حوزه برگزار کنند».
وی افزود: «برخی ناآگاهی‌ها در صنایع و معادن موجب آسیب و تخریب‌های زیست محیطی می‌شود که این مشکل باید با حضور کارشناسان حوزه مربوطه رفع شود».
اسماعیلی بیان کرد: «مشکلات زیست محیطی در کارگروه تخصصی مطرح شود و مشکلات زیست محیطی معادن در این کارگروه رفع می‌شود».
وی با بیان این‌که مشکلات منابع طبیعی و محیط زیست در درازمدت برای معادن ایجاد می‌شود گفت: «نباید تضاد منافع بین این دستگاه‌ها وجود داشته باشد و برای بهبود وضعیت زیست محیطی معادن، تلاش‌ها باید برای عرضه‌ی پیشنهادات به سیستم‌های بالادست باشد».
رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان اظهار کرد: «محیط زیست و منابع طبیعی نباید در مقابل صنایع و معادن قرار گیرند و باید به ساز و کار بهبود وضعیت در این دو حوزه در بهشت معادن ایران ایجاد شود».
وی با بیان این‌که برای نوشتن قوانین به معادن بزرگ توجه می‌شود گفت: «استانداردسازی برای معادن بزرگ تعریف شده و صنایع و معادن کوچک بودجه استفاده از برخی طرح‌های زیست محیطی روز دنیا را ندارند».
اسماعیلی بیان کرد: «راه‌حل‌های زیست محیطی باید برای سطوح مختلف صنایع و معادن تعریف شود».
وی با بیان این‌که معدن‌کاران به صورت تخصصی با مسائل زیست محیطی آشنایی ندارند گفت: «می‌توان از کارشناسان نظام مهندسی منابع طبیعی و محیط زیست در معادن استفاده کرد که مسائل زیست محیطی معدن را به صورت ریشه‌ای از آغاز رفع کنند».
رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان افزود: «پنجمین همایش ملی انجمن رسوب‌شناسی ایران در زمینه‌ی مسائل زیست محیطی و معادن ایران به‌زودی در دانشگاه باهنر کرمان برگزار می‌شود». /پ