استاندار کرمان:

در احداث گلخانه‌ها عقب هستیم

گروه جامعه – استاندار کرمان با انتقاد از طولانی شدن اجرای مصوبات گفت: «توسعه‌نیافتگی‌ها به دلیل تاخیر در اجرای طرح‌هاست و نمی‌توان تمام مشکلات موجود جامعه را از چشم بیگانگان دید».
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی استانداری کرمان، محمدجواد فدایی در نشست مشترک ستاد فرماندهی اقتصادی و رفع موانع تولید شهرستان ارزوئیه اظهار کرد: «استان کرمان در زمینه‌ی احداث گلخانه‌ها با وجود منابع و تسهیلات مالی بانکی از برنامه عقب است لذا باید کشاورزی پرمصرف در آب را به کشاورزی کم‌مصرف با احداث گلخانه‌ها تبدیل کرد».
وی با تاکید بر این‌که باید از آب به بهترین نحو ممکن استفاده شود افزود: «در صورتی که می‌توان از آب در بخش‌های مختلف کشاورزی یا صنعت با درآمد بیشتر بهره برد باید با برنامه‌ریزی اصولی از آب در همان بخش استفاده کرد».
فدایی با اشاره به این‌که بسیاری از نخل‌های جنوب استان کرمان به دلیل کمبود منابع آبی این منطقه خشک شده‌اند، بیان کرد: «اگر می‌توان در صنعت بهره‌برداری بیشتری از آب داشت باید آب به جای بخش کشاورزی در صنعت مورد استفاده قرار گیرد».
وی افزود: «اگر کشاورزی را به سمت احداث گلخانه‌های هیدروپونیک با تسهیلات ۹ درصد پیش ببریم می‌توان از آب استفاده‌ی بهینه کرد».
استاندار کرمان گفت: «کشاورزان با دریافت تسهیلات کشاورزی می‌توانند در احداث گلخانه در این استان مشارکت کنند».
وی یادآور شد: «دشت صوغان با ۷٫۵ مترمکعب بیلان منفی اضافه برداشت آب دارد و این منجر به خشک شدن تدریجی منابع آبی این منطقه می‌شود».
فدایی همچنین با انتقاد از طولانی شدن اجرای مصوبات اظهار کرد: «معنی ندارد در مورد تصمیمی که دو سال قبل گرفته شده اکنون صحبت و برنامه‌ریزی شود».
وی گفت: «توسعه‌نیافتگی‌ها به دلیل تاخیر در اجرای طرح‌هاست و نمی‌توان تمام مشکلات موجود جامعه را از چشم بیگانگان دید».
استاندار کرمان با اشاره به احتمال رانش زمین در روستاهای باغان و موتورپمپ سالاری‌ها افزود: «این دو روستا با واگذاری زمین رایگان به منطقه‌ای دیگر نقل مکان می‌کنند».
وی گفت: «در زمینه‌ی خارج شدن بخشی از روستاهایی که با توجه به شرایط موجود، لازم است بخشی از آن‌ها از محدوده‌ی مناطق حفاظت شده خارج شود، اقدام شود».
استاندار کرمان افزود: «لازمه‌ی توسعه‌ی شهرستان، رفع مشکل تولید و ایجاد اشتغال، سرمایه‌گذاری است و این در برنامه‌های دولت نیز وجود دارد لذا باید متقاضی سرمایه‌گذاری وجود داشته باشد».
وی بیان کرد: «تصمیمات باید با جدیت دنبال شود تا تاثیر خوبی در رونق تولید و توسعه‌ی شهرستان ارزوئیه داشته باشد». /پ