معاون شهرسازی و معماری شهرداری کرمان:

ساخت‌وساز ساختمان فاقد تابلوی مشخصات متوقف می‌شود

گروه جامعه – معاون شهرسازی و معماری شهرداری کرمان گفت: «ساخت‌وسازهایی که فاقد تابلو مشخصات پروژه باشند توسط شهرداری پلمب می‌شوند».
به گزارش فردای کرمان به نقل از پایگاه خبری کرمان آن‌لاین، مریم ایلاقی‌حسینی اظهار کرد: «در راستای پیش‌گیری از جرم و جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز، کلیه‌ی مالکان املاک دارای پروانه‌ی ساختمانی، ملزم به تهیه و نصب تابلو مشخصات ساختمان در محل پروژه و رعایت سایر ضوابط و مقررات مرتبط هستند».
وی با اشاره به مواردی که لازم است کلیه‌ی مالکان و سازندگان، ناظران و مجریان ساختمان نسبت به رعایت آن‌ها توجه کنند، افزود: «نصب تابلو مشخصات ساختمان مطابق طرح مد نظر شهرداری در محل اجرای پروژه الزامی است».
معاون شهرسازی و معماری شهرداری کرمان ادامه داد: «این تابلو بایستی در کنار معبر عمومی، به صورتی که از فاصله‌ی مناسب برای عموم قابل دیدن باشد، نصب شده و از ابتدای ساخت تا زمان پایان کار، باید در محل باقی بماند».
وی خاطرنشان کرد: «بدیهی است طبق بند ۲-۱۱-۲ مبحث دوم مقررات ملی ساختمان، شهرداری از شروع به کار یا ادامه‌ی کار ساختمان‌هایی که تابلو مشخصات را نصب نکرده‌اند، جلوگیری به عمل می‌آورد و نسبت به پلمپ ساخت‌وسازهای فاقد تابلو شناسنامه‌ی ساختمان اقدام قانونی به عمل می‌آورد».
ایلاقی‌حسینی بیان کرد: «مسئولت تهیه و نصب تابلو مطابق مشخصات مورد نظر در ساختمان‌هایی که دارای مجری معرفی شده از سوی سازمان نظام مهندسی یا مجری ساختمان مورد تایید مهندس ناظر و مالک هستند بر عهده‌ی مجری ذی‌صلاح است و مسئولیت تطابق آن با مشخصات پروانه ‌یساختمانی بر عهده‌ی مهندس ناظر و ناظر هماهنگ‌کننده است که بایستی گزارش نصب تابلوی مذکور در زمان شروع عملیات ساختمانی کتبا توسط مهندس ناظر و یا ناظر هماهنگ‌کننده به شهرداری اعلام شود در غیر این صورت شهرداری در خصوص تخلف مهندسان (ناظر و مجری) طبق تبصره‌ی هفت ماده‌ی ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها اقدام خواهد کرد».
وی یادآور شد: «مشخصات لازم جهت درج در تابلو شامل کد نوسازی، پلاک ثبتی، مالک، کد یکتا، متراژ زیربنا، تعداد طبقات، مهندس ناظر، مجری ذی‌صلاح، شماره و تاریخ قرارداد نظارت و ناظر هماهنگ‌کننده است». /پ