مدیرکل بهزیستی استان کرمان:

بیشترین آمار معلولیت نابینایی مربوط به جنوب کرمان است

گروه جامعه – مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان این‌که در استان کرمان شش هزار و ۹۷۰ نابینا شناسایی شده است، گفت: «مناطق جنوبی استان بیشترین سهم نابینا را به خود اختصاص داده‌اند که دلیل عمده‌ی این موضوع ازدواج‌های فامیلی است».
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایسنا کرمان، عباس صادق‌زاده با بیان این‌که بیش از ۲۶۰ میلیون نفر در دنیا دچار نابینایی هستند، اظهار کرد: «در ایران ۱۰ درصد جمعیت افراد دارای معلولیت را نابینایان تشکیل می‌دهند و در واقع در کشور ما حدود ۷۰۰ هزار نفر دچار نابینایی و کم‌بینایی هستند که ۱۴۲ هزار نفر آن‌ها نابینایی مطلق دارند که شناسایی شده و تحت حمایت سازمان بهزیستی قرار گرفته‌اند».
وی عوامل مادرزادی و حوادث را از دلایل نابینا شدن افراد دانست و بیان کرد: «نابینایی مادرزادی (ژنتیکی) به علت ازدواج‌های فامیلی یا اشکالات ژنتیکی ایجاد می‌شود که درصد بالای نابینایی را این مساله تشکیل می‌دهد. همچنین با افرادی که به دلیل تصادفات و حوادث، بینایی خود را از دست داده‌اند روبه‌رو هستیم».
مدیرکل بهزیستی استان کرمان ادامه داد: «امروز شاهد افرادی با کم‌بینایی شدید و متوسط هستیم که با اندک اقداماتی می‌توان این کم‌بینایی‌های متوسط و حتی شدید که در آینده می‌تواند منجر به نابینایی مطلق شود، را کنترل کنیم».
وی از اجرای هر ساله‌ی طرح پیشگیری از تنبلی چشم از ابتدای آبان ماه تا ۳۰ آبان‌ماه خبر داد و افزود: «هدف از این طرح این است که نابینایی‌های مادرزادی که قابل کنترل است را با کمترین هزینه مهار کنیم».
صادق‌زاده با اشاره به آمار نابینایان استان کرمان، بیان کرد: «در استان کرمان شش‌هزار و ۹۷۰ نابینا شناسایی شده است که مناطق جنوبی استان بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند که دلیل عمده‌ی این موضوع نیز ازدواج‌های فامیلی است».
وی اضافه کرد: «متاسفانه در برخی از خانواده‌ها در جنوب استان کرمان ۵ عضو نابینا وجود دارد که علت آن ازدواج‌های فامیلی است».
صادق‌زاده در پاسخ به این سوال که آیا وجود چند نابینا در یک خانواده ناشی از کوتاهی دستگاه‌های مربوطه در خصوص آگاهی و آموزش است؟ گفت: «هرچند در جهت پیشگیری اقدامات زیادی انجام داده‌ایم اما قبول داریم که کوتاهی صورت گرفته است».
وی با بیان این‌که متاسفانه فرهنگ کشور ما در جهت پیشگیری ضعیف است، اظهار کرد: «خوشبختانه در سال ۹۶ از طریق بهزیستی استان کرمان پیشنهاد قانون پیشگیری از معلولیت به مجلس شورای اسلامی ارائه شد که مطمئنا این قانون از این به بعد در جهت کنترل معلولیت نقش بسزایی ایفا خواهد کرد».
مدیر کل بهزیستی استان کرمان گفت: «۱۱ مرکز مشاوره‌ی ژنتیک برای زوج‌های جوان در آستانه‌ی ازدواج در سطح استان ایجاد کرده‌ایم و هزینه‌ی مشاوره و آزمایشات ژنتیک افرادی که در خانواده‌ی آن‌ها معلولیتی وجود دارد به‌صورت رایگان انجام می‌شود».
وی خاطرنشان کرد: «تعداد زیادی نابینا هستند که نیاز به حمایت بهزیستی ندارند و این آمار اعلامی نابینایان استان کرمان فقط افراد شناسایی شده است و ممکن است افراد نابینایی در سطح استان وجود داشته باشد که ما شناسایی نکرده‌ایم و این احتمال وجود دارد که تعداد نابینایان استان بیش از این رقم باشد». /پ