پلیس فتا استان کرمان هشدار داد

افزایش سوءاستفادۀ کلاهبرداران و مجرمان از فضای سایبری

گروه جامعه – رئیس پلیس فتا استان کرمان گفت: «بر اساس قانون جرایم رایانه‌ای عاملان هتک حیثیت در فضای مجازی به حبس از ۹۱ روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو محکوم خواهند شد».
به گزارش فردای کرمان به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ امین یادگارنژاد اظهار کرد: «در پی شکایت دختر جوانی مبنی بر این‌که فردی با انتشار تصاویر خصوصی وی در فضای مجازی اقدام به هتک حیثیت و ایجاد مزاحمت برای وی کرده است، با توجه به حساسیت موضوع، پرونده به صورت ویژه در دستور کار پلیس فتا استان قرار گرفت».
وی افزود: «کارشناسان پلیس فتا با انجام تحقیقات گسترده و اقدامات فنی و مهندسی موفق شدند ضمن شناسایی متهم، پس از هماهنگی با مقام قضایی وی را دستگیر کنند».
یادگارنژاد ادامه داد: «متهم که در ابتدا منکر هرگونه بزه ارتکابی بود، با توجه به ادله‌ی موجود، در بازجویی‌های انجام شده به جرم خود اعتراف و هدفش را از انجام این کار تفریح و سرگرمی بیان کرد».
وی بیان کرد : «امروزه سوءاستفاده‌ی کلاهبرداران و سودجویان از فضای سایبری برای دستیابی به اهداف ناصحیح و پلیدشان افزایش یافته و با بهره‌گیری از عدم آگاهی و سادگی افراد در این فضا مرتکب جرایمی می‌شوند که اکثرا با انگیزه‌ی کسب منافع مالی، تهدید و اخاذی، تسویه حساب شخصی، انتقام‌جویی و یا تفریح و سرگرمی در این فضا وارد می‌شوند».
رئیس پلیس فتا استان کرمان با اشاره به ماده‌ی ۱۷ قانون جرایم رایانه‌ای گفت: «هر کس به وسیله‌ی سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از ۹۱ روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد».
وی افزود: «از شهروندان به ویژه خانم‌های جوان می‌خواهیم در فضای مجازی تحت هیچ عنوان به افرادی که با وعده‌های دروغین مثل ازدواج قصد نزدیک شدن به آن‌ها را دارند اعتماد نکرده و اطلاعات شخصی خود را برای آن‌ها ارسال نکنند».
یادگارنژاد گفت: «کاربران شبکه‌های اجتماعی م‌توانند جهت کسب اطلاعات و ارتقاء آگاهی‌های خود در این زمینه و یا در صورت برخورد با مواردی که در خصوص آن تخصص و دانش لازم را ندارند به سایت ww.cyberpolice.ir مراجعه تا اطلاعات جامع و کافی کسب نمایند که به طور حتم مطالعه‌ی آن‌ها می‌تواند از وقوع جرم و قربانی شدن افراد در جرایم سایبری جلوگیری کند». /پ