خالو قنبر، هنرمند موسیقی نواحی:

از مشکلات هنرمندان موسیقی نواحی غفلت نشود

گروه فرهنگ‌‌وهنر ـ خالو قنبر راستگو نوازنده نی‌‌جفتی که از هنرمندان شناخته‌ شده در عرصه‌ی ملی و بین‌الملل است می‌گوید: «موسیقی نواحی یا موسیقی اقوام نیاز به معرفی و تعریف و تمجید ندارد و این هنر برای مردم کشورمان شناخته شده است؛ البته مسلما این میزان کافی نیست و باید بیش از این‌ها در این زمینه کار کرد. موسیقی نواحی بهترین و بکرترین موسیقی ایران است و این جشنواره هم اتفاق بسیارخوب و مبارکی است که می‌تواند به آشنایی هرچه بیش‌تر مردم با این موسیقی کمک کند».

به گزارش فردای‌کرمان به نقل از ایران، وی می‌افزاید: «چنین جشنواره‌هایی باعث می‌شود حداقل سالی یک‌بار هنرمندان با هم دیدار داشته باشند و این اتفاق بسیار ارزشمند است. باید روی این موضوع تاکید کرد که به‌هیچ‌عنوان نباید بگذاریم جشنواره موسیقی نواحی متوقف یا از مسیری که دارد منحرف شود».
خالو قنبر که تقریبا هرساله در جشنواره بزرگ موسیقی نواحی ایران حضور و اجرا دارد اظهار می‌کند: «مسئولان نهادهای فرهنگی و کسانی که دوستدار و دغدغه‌مند موسیقی اقوام ایران هستند در قبال پیشکسوتان و هنرمندان موسیقی نواحی وظیفه مهمی دارند و باید به آنها رسیدگی کنند و مشکلات‌شان را برطرف کنند تا این هنرمندان بی‌انگیزه و دلسرد نشوند و مسیر هنری خود را همچنان ادامه بدهند».

این نوازنده در مورد برگزاری این جشنواره در شهر کرمان نیز می‌گوید: «شهر کرمان میزبان بسیار خوبی برای جشنواره بوده اما پیشنهاد می‌کنم این برنامه‌ها به‌صورت گردشی برگزار شود تا دیگر شهرهای ایران هم شناخت بیش‌تر و بهتری از هنرمندان موسیقی نواحی داشته باشند، حتی باید تلاش شود جشنواره موسیقی نواحی ایران و هنرمندان آن، در دنیا هم دیده شوند». / الف