آقای رئیس‌جمهور؛ سفرتان ناتمام ماند!

اسما پورزنگی‌آبادی ـ رئیس‌جمهور روحانی دو روز از هفته‌ی خود را در کرمان گذراند. او به همراه تعدادی از وزیرانش طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه، به شهرستان‌های رفسنجان، سیرجان، بافت و کرمان سفر کردند و به‌واسطه‌ی حضور ایشان بود که تعداد زیادی پروژه در حوزه‌های صنعتی و معدنی و کشاورزی و ورزشی و مسکن و آب‌وبرق افتتاح شد و تعدادی پروژه هم شروع شد که بنا به اعلام استاندار کرمان، این پروژه‌های تازه‌، دو هزار و ۵۰۰ شغل در استان ایجاد می‌کند. اگر این عدد را با چهار هزار و ۵۰۰ شغلی که می‌گویند پروژه‌های به بهره‌برداری رسیده ایجاد کرده جمع بزنیم؛ از این نظر، می‌توانیم بگوییم که سفر سوم رئیس‌جمهور، نسبتا سفر پرباری برای کرمان بود اما کسی از خودش پرسید: گردشگری کرمان در این دو روز کجا بود؟ در خبری که پیش از سفر، به نقل از استاندار منتشر شد، محمدجواد فدایی اعلام کرده بود که پروژه‌ها «در بخش‌های گردشگری، کشاورزی، بهداشت و درمان، ورزشی، صنعت و معدن و فرهنگی و اجتماعی» خواهد بود. حالا سوالم این است که پروژه‌های گردشگری که در سفر رئیس‌جمهور کلنگ‌زنی شد یا به بهره‌برداری رسید کدام است و کجاست؟! حالا پروژه‌ای آماده نبود، نمی‌شد طور دیگری گردشگری را در برنامه‌های رئیس‌جمهور دید؟
گردشگری غایب بود و این هم البته، اولین‌بار نیست که فرصتی پیش می‌آید اما گردشگری کرمان غایب و پرده‌نشین است! واقعیت این است که گردشگری کرمان تنها زمانی جایگاهی و ارج و قربی دارد که یک مسئول بخواهد در جلسه‌ای سخنرانی کند که عنوان گردشگری در آن جلسه پررنگ باشد. در چنین موقعیت‌هایی که شخصا به‌وفور آن را تجربه کرده‌ام چنان پرحرارت و پرسوز! از لزوم و از ضرورت و از نیاز و از اولویت گردشگری می‌گویند که اگر کسی اولین‌بار باشد که با چنین سخنرانی‌ای مواجه می‌شود با خودش فکر می‌کند که قرار است غوغای گردشگری به‌راه بیاندازند! جلسه که تمام بشود اما، گردشگری نه لازم است و نه ضرورت است و نه نیاز است و نه اولویت!.
من در مقام آن نیستم که دلیل این شکل مواجه‌ی استان با صنعتی بزرگ و پردرآمد چون گردشگری را آسیب‌شناسی کنم و بگویم آیا ریشه‌هایش فرهنگی است یا سیاسی؛ اما هرچه باشد باید بگویم این رسمش نیست!
در کرمانی که جاذبه‌های گردشگری تاریخی در آن زبانزد است، به‌عنوان مثال بگویم که چند کاشی گنبد مشتاقیه‌اش افتاده و پنج ماه است پولی ندارند آن را بچسبانند! تو خود بخوان حدیث مفصل! و در بروز این وضعیت، افراد زیادی هستند که می‌توان انگشت اتهام را به‌سمت‌شان نشان گرفت و از آن‌ها باید پرسید: چرا برای این سرزمین پرجاذبه کاری نمی‌کنید؟ به همین افراد یادآور می‌شوم که همین رئیس‌جمهوری که در سفر دو روزه‌اش به کرمان، دستان گردشگری کرمان را خالی گذاشت و رفت کسی است که بعد از تخت‌جمشید، با آن اسم و آوازه و شکوه؛ فقط برای کرمان ما دست به قلم شده و یادداشتی در ستایش میراث‌فرهنگی آن نوشته است و در آن، تاکید هم کرده که باید این آثار، به چرخه‌ی درآمدزایی وارد شوند.
پروژه‌های بزرگ زیادی در حوزه‌ی گردشگری و میراث‌فرهنگی کرمان وجود دارد که معطل پول مانده است و دکتر روحانی، رئیس‌جمهوری است که در عمل، نشان داده که گردشگری را باور دارد؛ اگر او دست گردشگری کرمان را نگیرد پس که باید بگیرد؟ حالا که آمد و رفت و دستی به سر گردشگری نکشید انگار که سفر دو روزه‌ی ایشان ناتمام است. پس، از ایشان می‌خواهم که برگردد. این حرف، شوخی نیست؛ چرا که ما آینده‌ی کرمان‌مان را تنها روی شانه‌های گردشگری است که روشن می‌بینیم. برگردید آقای روحانی. سفرتان ناتمام مانده.