یادداشت محمد لطیف‌کار

زندگی هنرمندانه و پر رنگ و راز بانوی کرمانی

محمد لطیف‌کار – حبیبه برومند هنرمند و نقاش کرمانی است که بدون این‌که استادی دیده باشد، علاوه بر نقاشی، توانایی و خلاقیت چشمگیری در حوزه‌ی صنایع‌دستی و هنرهای مختلف دارد.
با این‌حال اگر حدود سه ماه پیش تلویزیون بی‌بی‌سی در برنامه آپارات، فیلم مستند فراتر از رنگ‌ها را درباره‌ی زندگی او پخش نمی‌کرد، هنوز بسیاری از فعالان فرهنگی از وجود ارزشمند او بی‌خبر بودند.
به‌جز این فیلم خوش‌ساخت، درباره‌ی زندگی این هنرمند خودساخته‌، معصومه قطب‌الدینی خبرنگار رسانه‌های محلی نیز بارها از او نوشته است.
هم او پیشتر برایم گفته: « بیش از پنج هزار اثر نقاشی خلق کرده، اما تا به‌حال نقاشی‌هایش در هیچ نمایشگاهی عرضه نشده‌اند؛ و هنوز هرشب تا سپیده‌ی سحر بیدار می‌نشیند تا با بهره‌گیری از هنر خودآموخته‌اش، باز هم آثار جدیدی خلق ‌کند».
شامگاه سه‌شنبه بیست‌ویکم آبان‌ماه به‌لطف خانم دکتر کهن یکی از دوستان ارجمند، به دیدن این بانوی هنرمند رفتیم. یکی دو ساعت به گپ‌وگفت با این هنرمند و مهندس بدایت همسر نیکونظر او گذشت. از قرار معلوم مسئولان استانی و شهری کرمان که در یکی دو سال اخیر به او سر زده‌اند، به هیچ وعده و قول حمایتی خود که برای راه‌اندازی یک محل مناسب برای نمایشگاه دائمی داده‌اند عمل نکرده‌اند. کاری که این روزها با همت بلند مهندس بدایت در حال انجام است.
تماشای تصاویر تعدادی از نقاشی‌های این هنرمند حس و حال غریبی داشت. پیشتر نوشته‌ام نمی‌دانم اگر این هنرمند در شهر دیگری به‌جز کرمان زندگی می‌کرد، بازهم همچنان در گم‌نامی و بدون حمایت به سر می‌برد؟ بانوی هنرمندی که امیدها و رنج‌های زندگی‌اش، از نقاشی‌هایش هیچ کم ندارد. او طوری رفتار می‌کند که انگار می‌خواهد دنیا را از حضور خود متحیر کند. /پ