در مراسم تقدیر از «حبیبه برومند» در شب مفرغ مطرح شد

گفت‌وگوی بنیادین برای توسعۀ فرهنگی کرمان

گروه فرهنگ‌وهنر ـ جمعی از اهالی فرهنگ‌هنر کرمان، شامگاه یکشنبه، هفدهم آذرماه دور هم جمع شدند تا از بانوی هنرمندی تجلیل کنند که با تولید بیش از پنج هزار اثر نقاشی، بسیاری را شگفت‌زده کرده است. حبیبه برومند، هنرمند خودآموخته‌ی اهل کرمان در یازدهمین دوره از مراسم شب‌های مفرغ تجلیل شد. محمد لطیف‌کار، مدیرمسئول و سردبیر پایگاه خبری فردای‌کرمان، طی یادداشتی، به اتفاقی که در این مراسم رخ داده اشاره کرده است. یک گفت‌وگوی بنیادین برای توسعه‌ی فرهنگی کرمان. این یادداشت لطیف‌کار را بخوانید:

«در یازدهمین شب فرهنگی مفرغ، از حبیبه‌ برومند بانوی هنرمند کرمانی با حضور اهالی فرهنگ و هنر کرمان تقدیر شد. مراسم شامگاه یک‌شنبه هفدهم آذرماه واقعا پرشور و جذاب بود. گزارش آن را به‌زودی در نشریه استقامت و سایت خبری فردای کرمان منتشر می‌کنیم. صحبت‌های خوبی مطرح شد و جای آن عده‌ای که علاقه‌مند بودند اما به هر دلیل نتوانستند حضور داشته باشند واقعا خالی بود. اما در این مجال کوتاه می‌خواهم به نکته‌ای اشاره‌ای کنم که در این شب باب آن گشوده شد و می‌تواند فصل تازه‌ای در گفت‌وگوهای توسعه‌ی فرهنگی باشد. ریشه‌ی ماجرا به زمانی برمی‌گردد که آقای عالم‌زاده شهردار فرهنگ‌دوست کرمان از آثار نقاشی و مجسمه‌های خانم برومند دیدن می‌کند و چون شرایط نگه‌داری آن‌ها را نامناسب می‌بیند، قول حمایت می‌دهد؛ اما این وعده‌ها بعدها به‌دلایلی عملی نمی‌شود. محمدرضا هاشمی‌نژاد گرافیست و مدرس هنر که از سخنران‌های مراسم این شب بود، زمانی که در مورد اهمیت نگه‌داری آثار خانم برومند صحبت می‌کرد، اتفاقا به همین موضوع، البته با ابعادی گسترده‌تر اشاره‌ کرد؛ که شهردار هم در سخنرانی‌اش فی‌المجلس واکنش نشان داد. هاشمی‌نژاد گفت: «به نظر من ساخت یک موزه برای آثار خانم برومند و همین‌طور دیگر هنرمندانی که آثارشان به حال خود رها شده، ضرورت دارد».

شهردار هم گفت: «می‌توانم بگویم ما این آمادگی را داریم که توجه خاصی به جایگاه هنرمندان داشته باشیم و زمین‌هایی را در اختیار هنرمندان بگذاریم، ولی قطعا در حال حاضر امکان سرمایه‌گذاری در این حوزه برایمان فراهم نیست. شاید در پروژه‌های سال ۱۴۰۰ شهرداری که بحث جشن ۱۰۰ سالگی شهرداری کرمان مطرح است دنبال این فکر و ایده برویم که البته نیاز به هم‌افزایی تمام دستگاه‌های استانی است. ولی تا آن موقع کسانی که تمایل دارند در کارهای عام‌المنفعه حمایت مالی بکنند زمین و پروانه در اختیارشان قرار می‌گیرد».

من این گفت‌وگو را به فال نیک می‌گیرم. امیدوارم آغازگر یک کنش تازه‌ی فرهنگی باشد. البته جا دارد خانه هنرمندان نیز دنبال این‌گونه امور را بگیرند. و این صحبت‌ها را به یک گفتمان واقعی برای توسعه‌ی فرهنگی تبدیل بکنند». / الف