مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی کرمان:

ملخ‌ها نیمۀ دوم بهمن‌ماه به کرمان می‌رسند

گروه اقتصاد – مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: «ملخ‌ها به احتمال زیاد از نیمه‌ی دوم بهمن‌ماه سال‌جاری با توجه به افزایش نسبی دما، حوزه‌ی شمال استان کرمان را درگیر کنند».
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایرنا کرمان، ناصر طاهری با بیان این‌که یک میلیارد تومان اعتبار بر اساس برآورد انجام و اعلام شده به سازمان حفظ نباتات و استانداری کرمان، برای مبارزه با ملخ‌ها در شمال استان نیاز است، بیان کرد: «۲۵۰ میلیون تومان اعتبار پیش‌بینی شده برای مبارزه با ملخ‌ها در شمال استان کرمان صرف پرداخت بدهی سال قبل می‌شود و ۷۵۰ میلیون تومان مابقی در زمینه‌ی مبارزه با این آفت طی سال‌جاری هزینه خواهد شد».
وی با پیش‌بینی این‌که با توجه به سرمای هوا ملخ‌ها از نیمه‌ی دوم بهمن ماه به کرمان می‌رسند افزود: «کشاورزان در صورت مشاهده‌ی این آفت در باغ‌ها، مزارع و عرصه‌های منابع طبیعی بلافاصله به نزدیک‌ترین اداره جهاد کشاورزی منطقه خود اطلاع دهند».
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: «مشکلات و موانع مبارزه با ملخ‌های صحرایی در ستاد بحران استان کرمان مطرح شد و مسئولان در راستای مساعدت در زمینه‌ی مبارزه با این آفت قول مساعد دادند».
وی ادامه داد: «تصمیم بر آن شد نیاز خودرویی سازمان جهاد کشاورزی در راستای مبارزه با ملخ‌های صحرایی از طریق سایر دستگاه‌ها و نهادها برطرف شود و دستگاه‌های اجرایی استان کرمان در این زمینه قول مساعد دادند».
طاهری با بیان این‌که کرمان بر اساس هشدار سازمان‌‌های فائو و حفظ نباتات امسال از سه جبهه با ملخ‌های صحرایی درگیر می‌‌شود اضافه کرد: «گروه نخست ملخ‌های حمله‌کننده به این استان، همان ملخ‌هایی هستند که سال گذشته از ایران عبور کرده و به سمت کشورهای هند و پاکستان رفته‌اند و اکنون در حال بازگشت به استان‌های حاشیه‌ی خلیج‌فارس و شهرهای جنوبی کرمان مانند رمشک، کهنوج و همچنین بندرعباس هستند».
وی افزود: «ملخ‌ها به احتمال زیاد از نیمه دوم بهمن‌ماه سال‌جاری با توجه به افزایش نسبی دما، حوزه‌ی شمال استان کرمان را درگیر کنند».
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان بیان کرد: «دسته‌ی دوم ملخ‌های تهدیدکننده‌ی استان کرمان، ملخ‌هایی هستند که از شبه جزیره عربستان، یمن و آفریقا به سمت کشور ما می‌آیند و بعد از گذر از استان‌های همجوار به کرمان می‌رسند».
وی خاطرنشان کرد: «دسته‌ی سوم ملخ‌هایی که ممکن است طبق پیش‌بینی‌ها به استان کرمان حمله‌ور شوند همان ملخ‌هایی هستند که سال قبل در این استان حضور داشته و تخم‌گذاری کرده‌اند و اکنون با توجه به گذر زمان، تخم‌ها تبدیل به نوزاد ملخ می‌شود و به اراضی و مراتع حمله می‌کنند».
طاهری با بیان این‌که مبارزه با ملخ‌های صحرایی در استان‌های همجوار کرمان آغاز شده است گفت: «شرایط موجود و سبز نبودن مزارع با توجه به فصل سرما، مبارزه با ملخ را به دلیل پروازهای طولانی مدت، دشوار کرده به طوری که ملخ‌ها طی یک پرواز طولانی مدت می‌توانند از یک آبادی به آبادی دیگر برسند». /پ