معاون فرهنگی‌واجتماعی شهرداری برنامه‌های 17 دی‌ماه، روز کرمان را اعلام کرد

جشن تولد خواجو در روز کرمان

گروه جامعه ـ خودتان را آماده کنید برای هفته‌ی پیش‌رو که کلی مهمان داریم و کلی برنامه برای روز کرمان؛ هفدهم دی‌ماه. حسام‌الدین سراج قرار است در این روز که سه‌شنبه‌ی پیش‌روست، بیاید و تصنیف‌هایی که تا به‌حال نخوانده، برای اولین‌بار برای ما کرمانی‌ها بخواند. تصنیف‌هایی از خواجوی کرمانی. همچنین قرار است تعدادی میهمان خارجی در این روز به کرمان بیایند؛ شاعری تاجیک، میهمانانی از موسسه فرهنگی اکو و برخی سفرای کشورهای همسایه، از پاکستان و تاجیکستان تا آذربایجان از جمله برخی از این مدعوین هستند که البته معاون اجتماعی‌وفرهنگی شهرداری کرمان می‌گوید که هنوز حضور این میهمانان خارجی کاملا قطعی نشده و ما منتظریم تا نظر نهایی‌شان را برای آمدن یا نیامدن اعلام کنند. دکتر علی‌اصغر دادبه، پژوهشگر ادبیات و عرفان و فلسفه‌ی اسلامی و دکتر محمود عابدی، مصحح و نسخه‌شناس هم قرار است بیایند و از خواجو بگویند که هفدهم دی‌ماه روز تولدش است.

این برنامه‌ها را شهرداری کرمان با همکاری اندیشه‌سرای فردوسی تدارک دیده. این هفدهم دی‌ماه که بیاید، اولین هفدهم دی ‌ماهی است که نام  روز کرمان با تصویب شورای شهر بر آن گذاشته شده که مصادف با روز تولد خواجو هم هست و به همین خاطر، همه‌ی برنامه‌ها را طوری طراحی کرده‌اند که بیش‌تر از خواجو گفته و شنیده شود.

محمد جهانشاهی، معاون فرهنگی‌واجتماعی شهرداری به «فردای‌کرمان» می‌گوید که برنامه‌های «روز کرمان» در دو بخش تدارک دیده شده است؛ یکی بخش علمی است که دانشگاه شهید باهنر و پژوهشکده فرهنگ ایران‌واسلام این دانشگاه برگزارش می‌کند و دیگری، بخش مردمی است که شهرداری آن را برگزار می‌کند. برنامه‌هایی که ذکر آن رفت، قرار است در سالن خواجه نصیرالدین طوسی از ساعت پنج و نیم عصر به‌مدت دو ساعت باشد و توسط شهرداری اجرا می‌شود. بخش علمی را هم دانشگاه باهنر طرف صبح برگزار می‌کند.

همچنین، به‌مناسبت روز کرمان، سه تن از استادان مطرح خوشنویسی؛ شهبازی، اخوین و رمضان‌پور به کرمان می‌آیند و در محل ساختمان شهرداری با حضور ۴۰ تن از خطاطان و خوشنویسان کرمانی کارگاه «مشق شهر» را برگزار می‌کنند و اشعار خواجو را با خطی خوش می‌نویسند. از آن روز به بعد به‌مدت یک هفته هم در گالری آتشی، نمایشگاهی از آثار این سه هنرمند برپا خواهد شد.

به گفته‌ی جهانشاهی، تعدادی کتاب مربوط خواجو هم در این روز رونمایی می‌شود. به این مناسبت همچنین، مجسمه‌ی خواجوی شهر کرمان که در میدانی به همین نام است بعد از دو دهه، مرمت شده و روز تولد خواجو رونمایی می‌شود. ۱۰۰ تندیس هم از خواجو تهیه شده که همان شب به میهمانان برنامه اعطا می‌شود. جهانشاهی می‌گوید که با این کار قصد دارند تندیس خواجو را هم معرفی کنند و مثل دیگر شاعران، آن را در بسته‌های هدایا رواج دهند.

راستی؛ شهردار و اعضای شورای شهر شیراز هم آن روز میهمان کرمان خواهند شد. همچنین، به مناسبت روز کرمان، در شیراز و یزد و احتمالا اصفهان یک‌سری تبلیغات محیطی با موضوع روز کرمان و خواجو انجام می‌شود تا این مناسبت بیش‌تر معرفی بشود.

جهانشاهی با اعلام این برنامه‌ها، در پاسخ به فردای‌کرمان که چرا خودِ شهر کرمان که این روز به‌نامش است، کمرنگ‌تر از خواجو دیده شده است؟ می‌گوید که خواجو یک ظرفیت ملی برای کرمان است که با استفاده از نام این شاعر بلندآوازه می‌توانیم دیگر ظرفیت‌ها را هم معرفی کنیم. «روز شیراز را خیلی از افراد نمی‌شناسند ولی روز حافظ را می‌شناسند. می‌توانیم از همین تجربه‌ی شیراز برای کرمان نیز استفاده کنیم». این را جهانشاهی می‌گوید و وعده می‌دهد که در سال آینده، حتما برنامه‌های روز کرمان را با کیفیتی بالاتر از امسال برگزار خواهند کرد. او از همه‌ی علاقه‌مندان به کرمان، به تاریخ کرمان، به فرهنگ کرمان و به خواجو و شعرهاش دعوت می‌کند تا این ضیافت را با وجودشان گرمی ببخشند که در تمام ۳۶۵ روز تقویم، یک روز بیش‌تر روز کرمان نیست. /الف