در شهرستان زرند و با هدف توسعۀ گردشگری؛

قرارداد همکاری گردشگری ۵ استان کویری کشور امضا شد

گروه جامعه ـ پنج استان کویری کشور شامل سمنان، سیستان و بلوچستان، یزد، خراسان‌رضوی و کرمان یک قرارداد همکاری‌های چند جانبه‌ با عنوان گروه گردشگری شهرهای کویری ایران «گشکا» را در شهرستان زرند امضا کردند.

به گزارش فردای‌کرمان به نقل از تسنیم، در مراسمی با حضور معاون اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان کرمان، فرماندار، دادستان و جانشین فرمانده سپاه ناحیه شهرستان زرند و مسئولان شهرستان بجستان، دامغان، زهک، بافق و زرند قرارداد همکاری‌های چند جانبه تحت عنوان گروه گردشگری شهرهای کویری ایران «گشکا» در شهرستان زرند به امضا رسید. محمد اسلامی رئیس میراث فرهنگی شهرستان زرند در حاشیه‌ی این مراسم در گفت‌وگو با تسنیم، هدف از تشکیل گشکا را بنیان‌گذاری مسیری جدید و جذاب در حوزه‌ی گردشگری برای گردشگران داخلی و خارجی دانست و افزود: «نمایندگانی از پنج استان بزرگ کویری ایران که قریب یک سوم خاک ایران را در اختیار دارند این سند را امضا کردند».

وی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد دو روزه در این شهرستان بر لزوم راه‌اندازی این مسیر جدید با بهره‌گیری از قابلیت‌ها و جذابیت‌های کویر و با تاکید بر ارتباطات ریلی تاکید کرد و گفت: «بر طبق اساسنامه این گروه، شهرستان زرند میزبان اولین دوره از تشکیل گشکا محل استقرار دبیرخانه ی اولین دوره گشکا انتخاب شد».

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان زرند با بیان اینکه امروزه صنعت قدرتمند گردشگری می‌تواند گره‌گشای بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور بر پایه تحقق اقتصاد مقاومتی باشد، اظهار کرد: «از این رو اعضای گشکا متعهد شدند تا نسبت به جذب گردشگران خارجی و داخلی با استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود و بسترسازی برای مسافرت‌های آسان و متفاوت با توجه به غنای تاریخی طبیعی، معنوی و عمق بخشی به ارتباطات و تعاملات خود استفاده کنند».

وی بیان کرد: «به‌زودی نمایندگان مجلس شورای اسلامی این شهرستان‌ها در تهران نشستی تحت عنوان نمایندگان کشگا را با حضور مدیران کل استان‌های سمنان، سیستان و بلوچستان، یزد، خراسان‌رضوی و کرمان برگزار خواهند کرد».

اسلامی با اشاره به اینکه در اولین حرکت برنامه‌ی هفته‌‌ی فرهنگی گشکا در یکی از این شهرستان‌ها برگزار می‌شود افزود: «به‌صورت دوره‌ای اقدام به تبادل تجارب و تعامل در حوزه‌های سه گانه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری می‌کنند». وی با بیان اینکه ما تصمیم گرفتیم تا قدرت مسیر گشکا را به نمایش بگذاریم گفت: «بدین منظور نیاز به همکاری‌های درون‌بخشی بین فرمانداران و شهرداران وجود دارد که با اعلام فرماندار شهرستان زرند مقرر شد که فرمانداری زرند اقدام به برگزاری اولین کارگروه فرمانداران کند».

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان زرند با قدردانی از همکاری مدیران کل استان‌های سمنان، خراسان‌رضوی، سیستان‌وبلوچستان، یزد و کرمان خاطرنشان کرد:« تا زمانی که منافع گردشگری تمامی این شهرستان‌ها به صورت مساوی تامین شود، تداوم فعالیت گشکا تضمین خواهد شد».

وی با اشاره به اهمیت جذب نیروهای جوان در این راستا بیان کرد: «کارگروهی تحت عنوان کارگروه مشاوران جوان گشکا به زودی فعالیت خود را آغاز می‌کند».