شورای شهر رویکرد عمرانی شهرداری در سال 99 را تعیین کرد

اولویت‌های پنج‌گانۀ عمران کرمان اعلام شد

گروه جامعه ـ شهردار کرمان نامه‌ای به رئیس شورای شهر نوشته و خواسته تا سیاست‌های کلان بودجه‌ی ۹۹ را به شهرداری بدهند. کمیسیون عمران و حمل‌ونقل پیش‌دستی کرده و چهار اولویت را در حوزه‌ی کاری این کمیسیون تعیین کرده است که رئیس آن، یعنی محمدجواد کامیاب، این اولویت‌ها را دیشب در صحن علنی شورای شهر اعلام کرد. با پیشنهاد چناریان، رئیس کمیسیون بودجه شورای شهر اما این اولویت‌ها به پنج مورد افزایش یافت.

به گزارش خبرنگار فردای‌کرمان، کامیاب یکی از این اولویت‌ها را آزادسازی مسیر شرق به غرب از پل شهید بهشتی تا میدان پرواز در ورودی محوطه‌ی فرودگاه کرمان ذکر کرد و گفت: «مسیر پل شهید بهشتی تا فرودگاه (که پیش از این به‌نام ۴۵ متری کوثر شناخته می‌شد و بخشی از آن تاکنون احداث شده است و به گفته‌ی رئیس شورا طول آن ۱۶ کیلومتر است) را اخیرا به‌نام سپهبد شهید سلیمانی نام‌گذاری کردیم و ضرورت اول ما آزادسازی این مسیر و احداث کامل آن است».

او با تاکید بر این‌که این پروژه باید حتما در دستور کار شهرداری باشد، افزود: «این اقدامات به‌عنوان کارنامه‌ی شورای پنجم لحاظ می‌شود و از همه می‌خواهم همت کنند تا این کار اساسی که چندین سال نیمه‌تمام مانده به سرانجام برسد».

وی با بیان این‌که البته شهرداری در گذشته کارهایی برای آزادسازی این مسیر انجام داده ولی کامل نشده است، ادامه داد: «این مسیر می‌تواند مشکل ترافیک شرق به غرب شهر را حل کند».

وی درباره‌ی اولویت بعدی این کمیسیون برای شهرداری در سال ۹۹ گفت: «سالیان سال است که موضوع آب‌های سطحی شهر کرمان بلاتکلیف مانده است. در گذشته کانال‌هایی برای ساماندهی آب‌های سطحی احداث شده ولی به پایان نرسیده است در حالی‌که اتمام آن، یکی از ضرورت‌های شهر است».

کامیاب افزود: «تجربه‌ی اخیر شهر اهواز هم نشان داد که از شبکه فاضلاب برای آب‌های سطحی به‌هیچ وجه نمی‌توان استفاده کرد و باید برای این موضوع در شهر فکری اساسی بشود».

وی اظهار کرد: «سومین خواسته‌ی کمیسیون که بحث شد و همه هم با آن موافقت کردند تکمیل رینگ دور شهر کرمان است. من به شهرهای بزرگی مثل اصفهان کاری ندارم که در حال احداث چهارمین رینگ شهری خود هستند، ما در کرمان باید رینگ فعلی را تکمیل کنیم تا بخشی از ترافیک به داخل شهر نیاید و از اطراف عبور کند».

وی با تاکید بر تکمیل رینگ شهری افزود: «این اولویت‌ها به این معنا نیست که پروژه‌های کوچک عمرانی را انجام ندهیم بلکه ما معتقدیم این پروژه‌های بزرگ از ضروریات شهر است».

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر کرمان ادامه داد: «پیشنهاد کمیسیون این است که آسفالت معابر سطح شهر هم از سیاست‌های کلی شهرداری در سال آینده باشد».

وی خطاب به شهردار تصریح کرد: «این سیاست‌ها را تقدیم و اعلام می‌کنیم ما ۱۱ نفر عضو شورا قطعا از سیاست‌های کلی شما حمایت می‌کنیم».

در ادامه‌ی اظهارات او اما، حسین چناریان، رئیس کمیسیون بودجه و منابع پایدار شورای شهر کرمان گفت: «حمل‌ونقل عمومی از ضروریات شهر است و جا دارد کمیسیون عمران و حمل‌ونقل نیز به آن بپردازد و فکری برای آن بشود». وی پیشنهاد کرد که انجام مطالعه‌ی تعیین‌تکلیف حمل‌ونقل انبوه‌بر شهر کرمان هم یکی از اولویت‌های شهرداری در سال آینده باشد.

کامیاب در پاسخ به او گفت که هم کمیسیون روی این موضوع قبلا کار کرده و هم جزو کارهای جدی شهردار است ولی موافقم این هم جزو اولویت‌های شهرداری در سال ۹۹ باشد.

به گزارش فردای‌کرمان، اعضای شورای شهر کرمان با کلیه‌ی این پیشنهادات موافقت کردند. / الف