نظارت مستمر دامپزشکی استان بر بهداشت شیر خام؛

شیر تولیدی در کرمان سالم و فاقد آلودگی است

گروه جامعه – مسئول روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان با بیان این‌که دامپزشکی استان به‌طور مستمر بر بهداشت شیر خام نظارت دارد و در تضمین سلامت فرآورده‌های خام دامی بسیار سختگیرانه عمل می‌کند، اعلام کرد که شیرهای تولیدی استان از سلامت کامل برخوردار هستند و وجود سم آفلاتوکسین بیش از حد مجاز در شیر، کاملا بی‌اساس است.
به گزارش فردای کرمان به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان، دکتر جواد نگارستانی گفت: «بر اساس اظهارات رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان کرمان تمامی شیرهای تولیدی استان از سلامت و بهداشت کامل برخوردار هستند و وجود سم آفلاتوکسین بیش از حد مجاز در شیر، کاملا بی‌اساس است».
وی بیان کرد: «در مراکز جمع‌آوری شیر خام، کارخانجات لبنی و سایر صنایع وابسته استان در چارچوب ضوابط بهداشتی دامپزشکی و با حضور مسئولین فنی بهداشتی دامپزشکی، کنترل‌های تخصصی بهداشتی اعم از نمونه‌برداری و آزمایش‌های لازم صورت می‌گیرد».
مسئول روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان با بیان این‌که دامپزشکی در مبحث تضمین سلامت فرآورده‌های خام دامی بسیار سختگیرانه عمل می‌کند، افزود: «در آزمایشگاه این اداره کل، آزمایش‌های متعدد تضمین کیفیت بر روی شیر خام انجام می‌شود که نتایج آن‌ها نشان می‌دهد میزان سم آفلاتوکسین موجود در شیر خام بیش از حد مجاز نیست».
وی با بیان این‌که برنامه‌های بهداشتی سلامت شیر و فرآورده‌ی لبنی در تمامی سطوح ازجمله مدیریت بهداشت گاوداری‌ها، مدیریت بهداشت در مراکز جمع‌آوری شیر و مدیریت بهداشت در کارخانجات شیر و لبنیات به‌طور مستمر انجام می‌شود، یادآور شد: «نظارت بر مراحل ذکرشده به‌صورت دائم و مستمر توسط اداره کل دامپزشکی استان کرمان صورت می‌پذیرد».
نگارستانی اضافه کرد: «حمل و نقل شير و فرآورده‌هاى آن با روش‌های بهداشتی پیشرفته صورت می‌پذیرد و حتی دامپزشکی بر تردد وسایل نقلیه‌ی حمل شیر و فرآورده‌های آن در سطح استان نظارت دارد».
وی در تکمیل اقدامات دامپزشکی در راستای سلامت شير و فرآورده‌هاى آن گفت: «چندین مرحله طرح ارتقای کیفیت بهداشتی شیر خام استان توسط این اداره کل انجام شده و این اداره کل به‌صورت ماهیانه گزارش وضعیت سلامت شیر را از ۱۶ شبکه‌ی دامپزشکی دریافت و بررسی می‌کند».
نگارستانی تاکید کرد: «اظهارات غیرکارشناسی و اطلاعات غیرمستند در مورد این محصول، پیامدی جز تشویش اذهان عمومی، ترس مردم از مصرف شیر ( کاهش و حذف مصرف شیر و لبنیات استان) و نیز اثرات منفی بر صنایع تولید لبنیات ندارد و نبایستی به این شایعات دامن زده شود». /پ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید