ناصر‌عرب‌پور در شب بزرگداشت لی‌لا سازگار:

انتخاب‌های سازگار صادقانه است

گروه فرهنگ‌وهنر – دوازدهمین شب از سری برنامه‌های «شب مفرغ»، عصر جمعه چهارم بهمن‌ماه به مراسم نکوداشت لی‌لا سازگار، مترجم و پژوهشگر آثار سیاسی و هنری، اختصاص داشت.
به گزارش فردای‌کرمان به نقل از استقامت، ناصرعرب‌پور، نقاش و مدرس هنر در جایگاه سخنرانی حاضر شد و با بیان این‌که «در حوزه‌ی ترجمه تخصصی ندارم ولی می‌توانم از چگونگی آشنایی‌ام با خانم سازگار در دوران هنرجوییِ ایشان در کلاس‌های نقاشی برای شما صحبت کنم»، گفت: «وقتی که برای اولین بار با خانم سازگار آشنا شدم، ایشان را خانمی با وجنات یافتم که مشخص بود تحصیل‌کرده و صاحب‌دید هستند. ما جماعت نقاش با چشم‌هایمان بیشتر می‌بینیم. وقتی که ایشان را دیدم سیمای ایشان مرا به یاد چهره‌ی زنان زیبای مکتب هرات انداخت. اما هیچ‌گاه از خودشان نپرسیدم که از کدام خطّه‌ی ایران هستند».
وی افزود: «تا اینکه در اثنای آموزش متوجه شدم که در فرانسه تحصیل کرده‌اند و همین امر باعث شد تا بیشتر ایشان را بشناسم. پدرم می‌گفت انسان‌ها را در هنگام هم‌سفر شدن یا هم‌سفره شدن می‌توان شناخت. اما برای من که امکان شناخت از چنین راهی وجود نداشت، رفتار ایشان و کلماتی که در گفتارشان برای صحبت کردن انتخاب می‌کردند راهی بود که زوایای شخصیتی ایشان را بشناسم. و تا آن زمان حتی شغل ایشان را نیز نمی‌دانستم، تا اینکه یک روز در کتاب‌فروشی کتابی را ورق می‌زدم و خیلی اتفاقی به نام ایشان برخوردم و آنجا بود که با آثار ایشان آشنایی پیدا کردم».
او ادامه داد: «من خانم سازگار را انسانی عاطفی یافتم که این خصیصه در ایشان بسیار ارزشمند است. ارزشمند است چون اکنون در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که انسان‌ها همه تک‌ساحتی هستند و کمتر این خصیصه را دارا هستند. خانم سازگار مادر دو فرزند است که از انتخاب‌های او می‌توان دغدغه‌های فردی و اجتماعی او را فهمید».
وی در این‌باره افزود: «ایشان یک نقش تخصصی داشتند که در حیطه‌ی کاری خودشان مشغول به فعالیت بودند و یک نقش فردی که در هر دو نقش روش‌های تحقیقاتی ایشان به چشم می‌خورد. ایشان همچنین وجه تفریحی و سیاحتی زندگی خود را فراموش نکرده‌اند و دست به انتخاب ترجمه‌ای از یک سفرنامه زده‌اند. درواقع آنچه که می‌خواهم بگویم این است که خانم سازگار در حیطه‌ی تخصصی خودشان، نگاهی جهانی دارند».
او خاطرنشان کرد: «بر این عقیده هستم که لایه‌های پنهان شخصیت انسان‌ها را می‌توان از روی انتخاب‌هایشان به‌راحتی دریافت. و انتخاب‌های خانم سازگار انتخاب‌هایی از سر صدق و صداقت هستند که نمایان‌گرِ شیوه‌ی تفکر ایشان است».

*منتشر شده در هفته‌نامه استقامت / شماره ۶۸۱

** خبرهای جداگانه‌ی مشروح سخنان علیرضا هاشمی‌نژاد، ناصر عرب‌پور، همایون عسکری سیریزی و لی‌لا سازگار در پایگاه خبری فردای‌کرمان در دسترس است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید