به همراه 36 شهر کشور؛

بم و رفسنجان به مرحلۀ داوری نهایی انتخاب «پایتخت کتاب ایران» راه یافتند

گروه فرهنگ‌وهنر – بم و سیرجان در ششمین دوره‌ی انتخاب و معرفی شهرهای «پایتخت کتاب ایران» به مرحله‌ی نیمه‌نهایی راه یافتند تا در کنار ۳۶ شهر دیگر داوری شوند. داوری مرحله‌ی نیمه‌نهایی و نهایی این رویداد در بهمن‌ماه امسال برگزار خواهد شد و در نهایت، شهر پایتخت ایران و چهار شهر خلاق در زمینه‌ی کتاب‌خوانی طی مراسمی معرفی می‌شوند.
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایسنا سراسری، در ششمین برنامه‌ی انتخاب و معرفی «پایتخت کتاب ایران» ۱۶۳ شهر آثار و مستندات‌شان را به دبیرخانه‌ی مرکزی ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال کردند.
بر اساس این گزارش، کیفیت آثار ارسالی در این دوره نسبت به دوره‌های گذشته از رشد قابل توجهی برخوردار بود به‌گونه‌ای که داوران مراحل اولیه‌ی این طرح برخلاف روال سال‌های گذشته که ۲۰ شهر را به‌عنوان شهرهای راه‌یافته به مرحله‌ی نیمه‌نهایی انتخاب می‌کردند در این دوره ۳۸ شهر را برای این مرحله انتخاب و به دبیرخانه معرفی کردند.
شهرهای راه‌یافته به مرحله‌ی نیمه‌نهایی ششمین برنامه‌ی انتخاب و معرفی «پایتخت کتاب ایران» عبارتند از ارومیه، شهرضا، تبریز، میاندوآب، گناوه، کاکی، برازجان، کنگان، خورموج، شهرری، سربیشه، سبزوار، بجنورد، دزفول، رامهرمز، مرودشت، جهرم، فسا، شیراز، اوز، اردکان سپیدان، بم، رفسنجان، اسلام‌آباد غرب، لاهیجان، کوه‌دشت، خرم‌آباد، بهشهر، آمل، ساری، بابل، بندرعباس، بندر کنگ، سیریک، همدان، تفت، اردکان، اشکذر.
داوری مرحله‌ی نیمه‌نهایی و نهایی این رویداد در بهمن‌ماه امسال برگزار خواهد شد و در نهایت، شهر پایتخت ایران و چهار شهر خلاق در زمینه‌ی کتاب‌خوانی طی مراسمی معرفی خواهد شد.
براساس شیوه‌نامه‌ی داوری این رقابت، مولفه‌هایی مانند مشارکت تشکل‌های مردم‌نهاد و نهادهای عمومی، توجه به طیف گسترده‌ی مخاطب‌ها، اثربخشی، خلاقانه و پایدار بودن طرح‌ها و برنامه‌ها اهمیت دارد.
همچنین طراحی برنامه‌ها، فعالیت‌ها و اقدام‌ها به‌طور ویژه برای پایتخت کتاب، تناسب آن‌ها با نیازهای محلی، آیین‌های بومی و ارزش‌های دینی و ملی، تأثیر پایدار در ارتقای سطح فرهنگ کتاب‌خوانی، برخورداری از پشتیبانی شرکت‌های بزرگ تجاری، کارخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای تأمین هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری از دیگر مولفه‌های مهم و موثر در داوری طرح‌ها و برنامه‌های ارائه شده در این رقابت است. شهرهایی که بر اساس این شاخص‌ها بیش‌ترین امتیاز را بیاورند به مرحله‌ی بعد راه‌ خواهند یافت.
ششمین برنامه‌ی انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران از ابتدای تیرماه با اعلام فراخوان آن از سوی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تمامی نهادها و سازمان‌های ذی‌ربط از جمله نهادها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی همچون نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، معاونت توسعه‌ی مناطق محروم رئیس‌جمهوری، سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، خانه کتاب، کمیسیون ملی یونسکو، اتحادیه‌ی ناشران و کتاب‌فروشان تهران، انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران و شبکه شهرهای دوستدار کتاب و بخش خصوصی و فعالان فرهنگی و تشکل‌های مردم‌نهاد شروع به کار کرد.
یزد عنوان پنجمین «پایتخت کتاب ایران» را از آغاز سال جاری در اختیار دارد. پیش‌تر نیز شهرهای اهواز، نیشابور، بوشهر و کاشان «پایتخت کتاب ایران» بودند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید