گزارش تصویری جشن سده در کرمان

مراسم جشن سده یا به تعبیر کرمانی‌ها سده سوزی هرسال غروب روز دهم بهمن‌ماه در کرمان و چند شهر دیگر ایران که هموطن‌های زرتشتی حضور بیشتری دارند برگزار می‌شود. با این توضیح که این آیین در کرمان ابعاد گسترده‌تری دارد، و در نتیجه‌ این رسم کهن، می‌تواند امروز به عنوان یک سرمایه‌ی اجتماعی در جهت توسعه‌ی گردشگری استان کرمان به کار گرفته شود، کاری که تا کنون از آن غفلت کرده‌ایم.
دهم بهمن‌ماه ۱۳۹۸ / عکس: محمد لطیف‌کار

3 دیدگاه ها

  1. سلام. ممنون از عکسهای خوبتون. اما حرف من با مسئولان استان کرمان اینه که برافروختن یه آتش خشک و خالی که اسمش برپایی جشن سده نیست!! در این مراسم واقعا جای نمایش سنتها، رسوم ، موسیقی محلی و صنایع دستی استان خالی بود. جای بازیگرانی با لباس محلی که نشان بدهند این جشن در ایران باستان واقعا به چه شکلی برپا می شده . ما در استان سازهای بی نظیری دا ریم، رقصهای محلی مثل رقص خروس داریم که توسط آقایان انجام میشه، کلی غذا و شیرینی محلی داریم که همه اینها می تونست در غرفه هایی در اطراف این میدان برپایی آتش به نمایش گذاشته بشه و تبلیغ و نمایش اون در رسانه های مختلف میزان جذب توریست استان رو بالا ببره. لطفا از مسئولان بخواید سال آینده مراسمی در شأن استان کرمان برپا کنند. ممنون

  2. با سلام همانطور که می دانید یکی از مهمترین عواملی که باعث پیشرفت یک کشور و یک استان می شود فرهنگ است. فرهنگ باعث پیشرفت اجتماعی اقتصادی و… می شود همان عاملی که ما از آن غفلت کردیم من از نظر ملایی تشکر می کنم که ایده های خوبی ارایه دادند با این ایده ها می توان علاوه بر معرفی فرهنگ کرمان و کرمانی (استان کرمان) فرهنگ سازی در جامعه خودمان انجام داد. پیشنهادی داشتم از کسانی که دستی بر آتش دارند این ایده های جالب را برای مسولان(شهردار, استانداری و میراث فرهنگی) مطرح کنند شاید اقدامی شود و این میراث هزاران ساله را به شکل کرمانی و فرهنگی جدید به ایران و جهان معرفی کنیم در پایان عذر خواهی می کنم هم بابت اینکه دیر کامنت گذاشتم و هم اینگه مطلبم طولانی شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید