یادداشت محمد لطیف‌کار

صدرنشینی «کتاب چهارخطی» سیدعلی میرافضلی

محمد لطیف‌کار ـ چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر امسال به استقبال «کتاب چهارخطی» تالیف سیدعلی میرافضلی رفت، و آن را به عنوان بهترین کتاب سال ۹۷ برگزید. این موفقیت را به دوست ارجمندم جناب میرافضلی عزیز و نیز جامعه‌ی فرهنگی و ادبی استان کرمان تبریک می‌گویم.
این کتاب در بخش «درباره‌ی شعر»، با داوری ارزشمند «محمدکاظم کاظمی، بهزاد خواجات و عیسی اَمَن‌خانی»، برتر شناخته شد، و مراسم اختتامیه‌ی جشنواره نیز روز شنبه عصر دوازدهم بهمن ماه در شهر زاهدان برگزار گردید.
صحبت کردن در باره‌ی تالیفات میرافضلی برایم دشوار است، اما از باب یادآوری به خودم می‌نویسم؛ خرداد ماه سال گذشته این بخت‌یاری را داشتم که «کتاب چهارخطی» را از جناب میرافضلی هدیه بگیرم و بخش‌هایی از آن را بخوانم. از آن زمان تا امروز نیز ادامه‌ی این درس‌گفتارها و نوشته‌های پراکنده‌ی ایشان را هر زمان که فرصتی بیابم در مورد رباعی دنبال می‌کنم.
پیش‌تر در مورد این کتاب نوشته‌ام: «کتاب چهار خطی»، با عنوان فرعی «کند و کاوی در تاریخ رباعی فارسی»، تالیف سیدعلی میرافضلی شاعر و پژوهشگر ادبیات از نظر من یک اثر متفاوت در فرایند تالیف است. این کتاب را او در حضور مخاطب‌هایش نوشته است و در مواردی خواننده‌ هم ‌توانسته است بر متن اثرگذار باشد. در فضایی که بسیاری از کتاب‌ها خوب دیده و خوانده نمی‌شوند و یا در مورد آن‌ها اظهارنظر و نقدی صورت نمی‌گیرد، تا خستگی برتن مولف بماند، میرافضلی با تعامل چند سویه‌ی خود، «کتاب چهارخطی» را در حالی منتشر کرد که ای بسا صدها مخاطب این کتاب توانسته‌اند آن را قبل از انتشار مطالعه و در مورد مطالب آن داوری کنند. از این نظر معتقدم، این کتاب در میان آثار جدی و پژوهشی فارسی زبان، نمونه‌ی منحصر به‌فردی است که مولف آن را در حضور و تعامل با مخاطب نوشته است.
کتاب چهارخطی را که نشر سخن منتشر کرده، مشتمل بر ۱۰۱ یادداشت است، و طیف متنوعی از موضوعات را در حوزه‌ی‌ رباعی و دامنه‌ی هزارساله‌ی آن، تا همین اواخر پوشش می‌دهد.
آقای میرافضلی عزیز؛ بخاطر «کتاب چهارخطی» و تلاش کم‌نظیری که همواره در حوزه‌ی پژوهش و شعر دارید، و نیز راه خلاقانه‌ای که برای نوشتن و تالیف این کتاب نشان دادید، سپاسگزارم. /پ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید