هشدار کمیته آنفلوآنزای کشور؛

کرونا در کمین مصرف‌‌کنندگان قلیان

گروه جامعه – درحالی که رسانه‌ها،‌ وزارت بهداشت و… تمام تلاش خود را برای اطلاع‌رسانی‌ در زمینه‌ی رعایت آداب تنفسی، شستن دست‌ها، خودداری از روبوسی،‌ دست دادن و… می‌کنند؛ استفاده از وسایل مشترک مانند قلیان سهم بالایی در انتقال انواع ویروس‌ها خواهد داشت. به گفته‌ی عضو کمیته‌ی کشوری آنفلوآنزا، هنگام کشیدن قلیان، ویروس از طریق نفس فرد آلوده به مخزن آب قلیان منتقل می‌شود و از آنجایی که ویروس‌ها در سرما حفظ می‌شوند، محفظه‌ی آب تعبیه شده در قلیان به حفظ ویروس کمک کرده و امکان انتقال ویروس را از فردی به فرد دیگر فراهم می‌کند.
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایسنا سراسری، دکتر محمدرضا مسجدی با اشاره به این‌که کرونا ویروس بیش از فضای واقعی در فضای مجازی در حال پرداخت است،‌ گفت: «خوشبختانه تاکنون هیچ مورد مثبتی از بیماری در کشور گزارش نشده است».
وی با بیان این‌که سیگار و قلیان می‌تواند سیستم ایمنی بدن به‌ویژه سیستم ایمنی دستگاه تنفس را تحت تاثیر قرار دهد، بیان کرد: «تمام ویروس‌ها از ویروس‌های معمولی سرماخوردگی تا کروناویروس جدید و جهش یافته، بدن افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهند که در این بین مصرف‌کنندگان سیگار و قلیان بیش از سایرین در معرض خطر قرار دارند؛ زیرا سیستم ایمنی بدن و ریه‌هایشان به مراتب نسبت به کسانی که مصرف‌کننده‌ی کالاهای دخانی نیستند، در معرض خطر قرار دارد».
مسجدی با تاکید بر این‌که قلیان می‌تواند عوارض به مراتب بدتری برای ریه‌ها داشته باشد، افزود: «درحالی که رسانه‌ها،‌ وزارت بهداشت و… تمام تلاش خود را برای اطلاع‌رسانی‌ در زمینه‌ی رعایت آداب تنفسی، شستن دست‌ها، خودداری از روبوسی،‌ دست دادن و… می‌کنند؛ استفاده از وسایل مشترک مانند قلیان سهم بالایی در انتقال انواع ویروس‌ها خواهد داشت».
وی با اشاره به این‌که معمولا در این فصل مصرف‌کنندگان قلیان به اماکن سربسته مانند قهوه‌‌خانه‌ها و کافی‌شاپ‌ها می‌روند، خاطرنشان کرد: «در چنین فضاهایی که نظارت جدی هم بر آن‌ها وجود ندارد، ویروس‌ها به راحتی از طریق وسایل مشترک و هوای آلوده‌ فضا به راحتی منتقل می‌شوند و اثرات زیان‌باری برای دستگاه تنفسی به دنبال خواهند داشت».
دکتر مسعود مردانی، عضو کمیته‌ی کشوری آنفلوآنزا نیز ‌در خصوص نقش قلیان در انتشار کروناویروس،‌ گفت: «قلیان توان انتقال تمام عفونت‌های دستگاه تنفسی از جمله کروناویروس را دارد».
وی در تشریح علت این موضوع، اظهار کرد: «هنگام کشیدن قلیان ویروس از طریق نفس فرد آلوده به مخزن آب قلیان منتقل می‌شود و از آنجایی که ویروس‌ها در سرما حفظ می‌شوند، محفظه‌ی آب تعبیه شده در قلیان به حفظ ویروس کمک کرده و امکان انتقال ویروس را از فردی به فرد دیگر فراهم می‌کند. از این رو به مردم توصیه می‌کنیم برای حفظ سلامت خود از استعمال قلیان خودداری کنند».

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید