نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران در حال برگزاری است

کرمان در تکاپوی رونق گردشگری

گروه جامعه ـ از صبح دیروز چهارشنبه، سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری ایران همزمان با سی‌وسومین دوره از نمایشگاه صنایع‌دستی در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران کار خود را آغاز کرده است. در این نمایشگاه، استان کرمان هم با غرفه‌های متعددی شرکت کرده است. «کرمان، سرزمین شگفتی‌های پنهان» شعاری است که کرمان در این نمایشگاه برای دلربایی از گردشگران برگزیده است.
در سالن شماره ۲۰ و ۲۲ سایت نمایشگاهی تهران، کمیسیون گردشگری اتاق کرمان، شهرداری کرمان، شهرداری بم، فرمانداری ویژه رفسنجان و نمایندگانی از جامعه هتل‌داران و انجمن راهنمایان گردشگری به همراه برخی دیگر از فعالان گردشگری، در حال معرفی و عرضه‌ی ظرفیت‌های گردشگری استان هستند. به‌جز شورای شهر و شهرداری بم که غرفه‌ای مجزا دارند، دیگر بخش‌های گردشگری استان در کنار هم و در یک فضای مستطیلی شکل که نمای آن رنگ سفید دارد در میانه‌ی سالن مستقر هستند. به گفته‌ی مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌‌‌دستی و گردشگری استان، غرفه‌های کرمان ۳۵۰ مترمربع از فضای این نمایشگاه ملی را در اختیار گرفته‌اند.
در این دوره از نمایشگاه، بخش دولتی و بخش خصوصی گردشگری استان در کنار هم و در مشارکت با هم به معرفی استان می‌کوشند. علی‌اکبر عبدالملکی، رئیس کمیسیون گردشگری اتاق ایران وقتی برای بازدید از غرفه‌های کرمان آمد و این سطح از مشارکت را دید، گفت که حدس می‌زنم کرمان در پایان این نمایشگاه رتبه‌ی اول را در بین همه‌ی غرفه‌ها کسب کند. او همچنین تاکید کرد که در همه‌ی استان‌ها این اتفاق باید بیفتد و بخش دولتی و بخش خصوصی دست در دست هم، گردشگری را پیش ببرند.
به گزارش خبرنگار فردای‌کرمان، همچنین، در مجاورت غرفه‌های مربوط به بخش گردشگری که در میانه‌ی سالن قرار دارد، تولیدات هنرمندان صنایع‌دستی استان کرمان در یک ردیف طولی، در ۱۷ غرفه در حال عرضه است؛ از پته تا گلیم و مس. در این سالن، علاوه بر کرمان، سیستان‌وبلوچستان و گیلان هم حضور دارند. سالنی که محمدرضا بهرامی، رئیس کمیسیون گردشگری اتاق کرمان می‌گوید برای کرمان مناسب نیست و از اسکندری، مدیرکل امور هماهنگی استان‌های وزارت میراث‌فرهنگی می‌خواهد تا در نمایشگاه سال آینده، غرفه‌های کرمان را در جای بهتری مستقر کنند.


اسکندری در این‌باره توضیح می‌دهد: «تقسیم‌بندی غرفه‌ها برعهده‌ی حوزه‌ی گردشگری و شرکت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی بوده است منتها در جلسه‌ای که ما هم بودیم بنا بر این شد که در هر سالنی، براساس ظرفیتی که سالن دارد، هم غرفه‌هایی از استان‌های برخوردار باشد و هم استان‌های محروم. قبلا شاید در برخی سالن‌ها، استان‌های محروم با هم و استان‌های برخوردار هم در کنار هم قرار می‌گرفتند. این دوره اما تقسیم‌بندی را برهم زدیم و در این سالن، گیلان که از لحاظ گردشگری یک استان پررونق است را با دو استان کم‌برخوردار قرار دادیم».
او البته پیش‌بینی می‌کند که نمایشگاه و این سالن شلوغ می‌شود و جای نگرانی نیست. اسکندری در ارزیابی غرفه های کرمان می گوید: «همه‌ی استان‌ها خوب آمدند ولی کرمان خیلی ویژه آمده است». او این وضعیت را نتیجه‌ی تجربه‌ی مدیرکل میراث استان کرمان می‌داند و به صراحت می گوید: «به‌نظرم غرفه‌های کرمان از خیلی استان‌های دیگر بهتر است».

خواجوی کرمانی در نمایشگاه تهران
در همین حال، پیشانی غرفه‌های سالن شماره‌ی ۲۰ و ۲۲ و درست ورودی درِ سالن، غرفه‌ی شهرداری کرمان برپاست. در اینجا، برخی از پرسنل معاونت فرهنگی شهرداری کرمان مستقر شده‌اند. آقایان، پیراهنی به رنگ زرد و بانوان شال گردنی به رنگ زرد پوشیده‌اند و جاذبه‌های گردشگری شهر کرمان و «کرمون‌گردون» که آن را برند گردشگری شهرداری کرمان می‌دانند را به بازدیدکنندگان معرفی می‌کنند. در غرفه‌ی شهرداری کرمان همچنین، خواجوی‌کرمانی هم حضور دارد! مردی که گریم شده، محاسنی بلند دارد و عمامه‌ای سفید بر سر. او با اجرای هنر نمایشی «بازی آهسته»، خواجو، شاعر ملی کرمان را به بازدیدکنندگان یادآوری می‌کند. شهرداری کرمان سیزدهم اسفندماه امسال قصد دارد کنگره خواجو را برگزار کند. کنگره‌ای که قرار بود دی‌ماه و در روز کرمان برگزار شود اما پس از شهادت سپهبد شهید سلیمانی به این تاریخ موکول شد. جهانشاهی، معاون فرهنگی شهرداری کرمان می‌گوید که از فرصت حضور در این نمایشگاه برای دعوت بازدیدکنندگان به کرمان و شرکت در این مراسم و همچنین جشنواره نوبهار ۲ که در ایام نوروز توسط شهرداری برگزار می‌شود بهره خواهند برد.
پس از غرفه‌ی شهرداری کرمان، اکوکمپ ستاره لوت در حال ارائه‌ی محصولات گردشگری خود به بازدیدکنندگان است. فرمانداری ویژه رفسنجان نیز در همسایگی غرفه‌ی اکوکمپ، به نمایندگی از این شهرستان غرفه دارد. پس از آن، آژانس مسافرتی جنوب‌شرق، به‌عنوان تنها آژانس مسافرتی استان که در این نمایشگاه حضور دارد، تریپ‌ساز و کرمان‌لند، غرفه و میزهایی جداگانه دارند و در معرفی جاذبه‌های گردشگری کرمان و بسته‌های سفر خود به بازدیدکنندگان می‌کوشند. انتهای محدوده‌ای که گردشگری کرمان معرفی می‌شود غرفه‌ی کمیسیون گردشگری اتاق کرمان قرار دارد. در سمت دیگر، غرفه‌ای پربازدیدکننده برپاست که سوغات کرمان را عرضه می‌کند.
چند قدم آن سوتر از این غرفه‌ها، شورای شهر و شهرداری بم غرفه‌های خود را دائر کرده‌اند. شهرام جرجندی، معاون فرهنگی شهرداری بم می‌گوید که سومین سالی است در این نمایشگاه حضور دارند و از این حضور بسیار هم خرسندند: «سال اول چندان موفقیتی کسب نکردیم اما پس از آن، به واسطه‌ی حضور در نمایشگاه، گردشگران زیادی را توانستیم به بم جذب کنیم. هم داخلی و هم خارجی». در غرفه‌ی بم، دیگر ارگ باشکوه بم نیست که به‌عنوان نگین گردشگری این شهرستان معرفی می‌شود. جرجندی می‌گوید که دروازه کهن کویر لوت و دو قنات جهانی را هم به بازدیدکنندگان معرفی خواهیم کرد. بخشی از بیابان جهانی شده‌ی لوت در همسایگی بم قرار دارد و حالا بمی‌ها در تکاپو هستند تا از این فرصت طلایی، برای رونق گردشگری خود سهمی بردارند.
فریدون فعالی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان می‌گوید که حضور فعال بخش خصوصی استان در این دوره از نمایشگاه یکی از نقاط قوت است. ما می‌خواهیم با وفاق و همدلی بین بخش خصوصی و دولتی، استان کرمان را به‌عنوان یک مقصد جدی گردشگری در کشور معرفی کنیم. هدف‌گذاری اولیه‌ هم بازار گردشگری نوروزی است.


بهرامی، رئیس کمیسیون گردشگری اتاق کرمان اما از بخش خصوصی استان گلایه دارد که با وجود فرصت خوبی که این نمایشگاه فراهم کرده است، آن‌طور که انتظار می‌رفته حضور نیافته‌اند. البته فعالی یادآور می‌شود که کانترهایی مجزا در اختیار انجمن‌ها و جوامع حرفه‌ای استان از هتل‌داران تا دفاتر مسافرتی و بوم‌گردی‌ها و راهنمایان گردشگری قرار گرفته است. بهرامی اما انتظار داشته تا همه‌ی بخش‌های فعال گردشگری حتی برای شرکت در نمایشگاه پیش‌قدم شوند. اتفاقی که نیفتاده است.
در عین‌حال، رئیس کمیسیون گردشگری اتاق کرمان تفاوت بزرگی بین این دوره از نمایشگاه و دوره‌های پیشین می‌بیند: «هیچ‌گاه این طور نبوده است که همه‌ی بخش‌های گردشگری استان به‌صورت واحد و مشترک در نمایشگاه شرکت کنند».
سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری ایران و سی‌وسومین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی از چهارشنبه ۲۳ بهمن‌ماه در تهران آغاز شده است و تا شنبه ۲۶ بهمن‌ماه ادامه دارد. این نمایشگاه از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ عصر پذیرای بازدیدکنندگان است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید