معاون اقتصادی استاندار کرمان:

تغییر قیمت شن و ماسه امکان‌پذیر نیست / با هرگونه اخلال در بازار برخورد می‌شود

گروه اقتصاد – افزایش دوباره‌ی قیمت شن و ماسه در کرمان بر اساس مصوبه‌ی اعضای متناظر تنظیم بازار طی چند هفته‌ی گذشته، از سوی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان در جلسه‌ی ستاد تنظیم بازار رد شد. محمدعلی دهقان گفت که این مصوبه باید به وزارتخانه صمت و ستاد تنظیم بازار کشور ارائه شود و در صورت موافقت آن‌ها می‌توان قیمت شن و ماسه را افزایش داد.
به گزارش خبرنگار فردای کرمان، معدن‌داران شن و ماسه کرمان می‌گویند قیمت فعلی شن و ماسه در کرمان نسبت به استان‌های هم‌جوار پایین‌تر است و از سوی دیگر به دلیل افزایش سایر هزینه‌ها با این قیمت، کار در معادن شن و ماسه مقرون به‌صرفه نیست.
تیر ماه امسال، ستاد تنظیم بازار کرمان به درخواست معدن‌داران، قیمت شن را افزایش داد اما معدن‌داران می‌گویند قرار بوده این افزایش به‌صورت پله‌ای طی دو مرحله تا دی ماه مجددا اعمال شود که به دلایل مختلف این کار صورت نگرفته است.
درخواست معدن‌داران و پیگیری آن‌ها سبب می‌شود تا وزراتخانه از سازمان صمت کرمان بخواهد تا قیمتی را بر اساس میانگین استان‌های مجاور آنالیز و اجرایی کند. اما پس از تصویب قیمت جدید در جلسه‌ی اعضای متناظر تنظیم بازار، کامیون‌داران به این موضوع اعتراض می‌کنند و به گفته‌ی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار، دستگاه‌های نظارتی نیز خواهان جلوگیری از این افزایش قیمت می‌شوند.
کامیون‌داران می‌گویند قیمت باید عادلانه افزایش پیدا کند، آن‌ها مشکل را تداخل توزیع و تولید با هم بیان می‌کنند و عقیده دارند معدن‌داران کار توزیع را نیز به دست گرفته‌اند و به همین دلیل دوست دارند فقط قیمت شن افزایش پیدا کند. کامیون‌داران افزایش قیمت شن و به‌دنبال آن کرایه‌ی کامیون‌ها را در شرایط فعلی وارد کردن فشار اقتصادی به مردم می‌دانند و خواستار افزایش قیمت هر دو به‌صورت عادلانه در سال جدید هستند.

دستور وزارتخانه برای اعمال میانگین قیمت شن در استان‌های همجوار
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در دهمین جلسه‌ی ستاد تنظیم بازار کرمان با اشاره به افزایش قیمت شن در استان، توضیح داد: «در جلسات تنظیم بازار، اتحادیه صنفی معدن‌داران تقاضای افزایش قیمت شن و ماسه را مطرح کرد و از ابتدای امسال دنبال این بحث بودند اما به دلایلی مانند بحث کارشناسی، یا افزایش قیمت ارز و مصوبات تنظیم بازار و نیز افزایش قیمت بنزین این کار انجام نشده بود».
مهدی حسینی‌نژاد ادامه داد: «اتحادیه از طریق استاندار، مجمع نمایندگان و وزارت صنعت، معدن و تجارت موضوع را پیگیری کردند و یک مصوبه هم در ستاد تنظیم بازار استان داشتیم که قرار شد سازمان صنعت، معدن و تجارت کار کارشناسی را انجام دهد تا این مصوبات رصد شود».
وی افزود: «با توجه به این‌که بعد از افزایش قیمت بنزین نباید کارگروه‌های تنظیم بازار افزایش قیمتی داشته باشند، اتحادیه دستوری را از وزیر صمت گرفته بودند مبنی بر این‌که میانگین قیمت استان‌های همجوار برای آن‌ها لحاظ، و سپس در کارگروه تنظیم بازار تعیین تکلیف شود».
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: «ما بر اساس آن مصوبه، اعضای متناظر تنظیم بازار را در سازمان دعوت کردیم و بحث افزایش میانگین استان‌های همجوار را رصد کردیم و بر اساس آن قیمت شن شسته هر تن ۲۰ هزار و ۷۰۰ تومان مصوب شد اما قرار شد در کارگروه تنظیم بازار استان مطرح و تصمیم‌گیری شود».
وی با اشاره به اعتراض کامیون‌داران بیان کرد: «معدن انحصاری نیست انفال و آزاد است و هر کس شرایط داشته باشد می‌تواند آن را ثبت دهد، بر اساس مصوبه‌ای که در تنظیم بازار داشتیم حتی پیشنهاد شد انجمن کامیون‌داران هم یک شرکت ثبت بدهند و یک معدن را در اختیار بگیرند».

افزایش قیمت شن را از تهران پیگیری می‌کنیم
معاون امور هماهنگی اقتصادی استانداری کرمان نیز در این نشست با بیان این‌که مشکل افزایش قیمت را در مورد نان و مرغ هم داشتیم، گفت: «بارها با صمت صحبت کردیم اما اجازه‌ی افزایش قیمت را به ما ندادند با وجود این‌که جمعیت زیادی با این کالاها در ارتباط بودند».
دهقان افزود: «بر اساس مصوبه‌ی هیات وزیران استان قادر به هیچ‌گونه افزایش قیمت کالایی نیست، حتی اگر وزیر دستور بدهد».
وی بیان کرد: «کارگروه تنظیم بازار یک‌بار در تیر ماه افزایش قیمت برای شن و ماسه را انجام داد که اجرایی شد و تا به حال برای هیچ کالایی دو بار در سال افزایش قیمت نداشتیم، ضمن این‌که در آن جلسه قیمت بر اساس نظرات کارشناسی اعلام شد».
دهقان با بیان این‌که در شرایط فعلی تغییر قیمت شن و ماسه امکان‌پذیر نیست، توضیح داد: «جلسه‌ی صمت یک کارگروه کارشناسی و تخصصی بود و نظراتی که داشت باید در ستاد تنظیم بازار مطرح و تصویب می‌شد در حال حاضر نیز موضوع را با وزارتخانه مطرح می‌کنیم و در صورتی که موافقت شد افزایش قیمت انجام می‌شود».
وی گفت: «موضوع شن و ماسه یک زنجیره است و نباید بدون کارشناسی قیمت آن افزایش پیدا کند».
معاون امور هماهنگی اقتصادی استانداری کرمان یادآور شد: «تا زمانی که از وزارتخانه با افزایش قیمت شن در کرمان موافقت نکنند، نمی‌توانیم این قیمت را اجرایی کنیم و هرگونه تحصن در شرایط فعلی نیز اخلال در کشور خواهد بود و عواقب بسیار بدی خواهد داشت، از امروز نیز اگر قرار باشد معادن یا کامیون‌داران کار انجام ندهند از طریق دستگاه‌های امنیتی کار پیگیری می‌شود تا زمانی که قیمت تعیین شود».
وی با بیان این‌که تا روال قانونی کار طی نشود امکان افزایش قیمت وجود ندارد، تاکید کرد: «اصنافی که در این حیطه فعال هستند هیچ افزایش قیمتی را نباید انجام دهند تا ظرف چند روز آینده این مصوبه را از وزارتخانه بگیریم». /پ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید