رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به چهلم شهید سلیمانی:

همکاران ما در آماده‌باش هستند / اتباع خارجی از نظر ابتلا به کرونا و مسائل بهداشتی کنترل می‌شوند

گروه جامعه – رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان از آماده‌باش این دانشگاه برای برگزاری مراسم چهلم سپهبد شهید سلیمانی در کرمان خبر داد و گفت که میهمانان خارجی و زائرانی که از کشورهای افغانستان و پاکستان برای شرکت در این مراسم به کرمان سفر می‌کنند از نظر ابتلا به بیماری کرونا و مسائل اولیه‌ی بهداشتی کنترل خواهند شد.
به گزارش خبرنگار فردای کرمان، دکترحمیدرضا رشیدی‌نژاد در کارگروه اجتماعی و فرهنگی که عصر چهارشنبه با حضور استاندار کرمان برگزار شد، با اشاره به شیوع بیماری کرونا در جهان، بیان کرد: «تعداد مبتلایان به کروناویروس در دنیا ۴۳ هزار نفر بوده که تاکنون هزار و ۱۸ نفر از بیماران که اکثرا چینی بودند، فوت شدند».
وی با بیان این‌که تاکنون با استناد به مرکز بیماری‌های واگیر وزارت‌خانه هیچ مورد مبتلا به کرونا در کشور نداشتیم، افزود: «در فضاهای مجازی مطلبی منتشر شده بود مبنی بر این‌که یک نفر در تهران به دلیل کرونا فوت شده که از سوی وزارت بهداشت تکذیب شد».
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان اضافه کرد: «میزان کشندگی بیماری کرونا حدود دو درصد است اما میزان سرایت آن نسبت به بیماری‌های مشابه این ویروس بیشتر است».
وی از برگزاری سه جلسه‌ی رسمی با مسئولین استانداری و پدافند غیرعامل در رابطه با بیماری کرونا خبر داد و گفت: «در این جلسات بحث بیشتر در خصوص کارهای آموزشی و پیشگیری بود و کلیپ‌هایی که توسط دانشگاه علوم پزشکی در رابطه با پیشگیری از این بیماری ساخته شده، نه تنها در کرمان بلکه در سراسر کشور مورد استقبال قرار گرفته و به عنوان الگوهای آموزشی شناخته شده است».
رشیدی‌نژاد بیان کرد: «در استان کرمان مثل سایر نقاط کشور موردی که درباره‌ی کرونا شایعه‌ برانگیز هم باشد نداشتیم».
وی با اشاره به تمهیدات دانشگاه علوم‌ پزشکی برای مراسم چهلم سپهبد شهید سلیمانی، افزود: «برای شرکت در این مراسم عده‌ای مهمان استان هستند و ممکن است اتباع خارجی از افغانستان و پاکستان نیز حضور داشته باشند».
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان توضیح داد: «کسانی که مهمان هستند در مراکزی مانند هتل‌ها یا جاهای مشخص دعوت شده‌اند که در آن‌جا بررسی‌های اولیه‌ توسط همکاران من در حوزه‌ی بیماری‌های واگیر صورت می‌گیرد».
وی ادامه داد: «برای کسانی که به صورت غیر دعوت‌شده و شخصی در مراسم شرکت می‌کنند نیز برنامه‌ریزی شده و جلسه‌ای را در این‌خصوص با کلیه‌ی بیمارستان‌ها و تعدادی از همکاران علوم پزشکی، بسیج و اعضای بهداشت و درمان سپاه برگزار کردیم».
رشیدی‌نژاد خاطرنشان کرد: «هماهنگی لازم را با دانشگاه علوم پزشکی سیستان و بلوچستان انجام دادیم تا در مرز، یک بررسی مشابه بیماریابی که در مراسم اربعین یا تاسوعا و عاشورا که کاروان‌ها وارد کشور می‌شوند انجام می‌دهند».
وی بیان کرد: «علاوه بر این تصمیم گرفتیم یا در راین یا پاسگاه ماهان تیم‌هایی را فعال کنیم تا همکاران ما اتوبوس‌هایی که حامل این زوار هستند را از نظر مسایل بهداشتی و این بیماری کنترل کنند و برای کسانی که مشکوک باشند طبق پروتکل پیشگیری و درمان، اقداماتی انجام می‌شود».
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آمادگی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، توضیح داد: «از سوی وزارت‌خانه، بیمارستان‌ها مورد بازدید قرار گرفت، آمادگی‌های لازم بیمارستانی را داریم و اگر خدایی ناکرده یک اپیدمی وارد استان بشود هم فوکال پوینت (نقطه‌ی کانونی) متخصص و هم مکان را معرفی کردیم که مکان مثل همیشه در بحث آنفلوآنزاها، بیمارستان افضلی‌پور است که بخش‌های مراقبت ویژه و ایزوله‌ی تنفسی آمادگی دارند و دومین مکان نیز بیمارستان پیامبر اعظم(ص) است که امیدواریم این اتفاق صورت نگیرد و از این بحران آماده‌باش هم خارج شویم اما همکاران ما آماده‌باش هستند تا این اپیدمی خاموش شود». /پ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید