تعداد مبتلایان به کرونا در استان کرمان تا عصر دوشنبه به ۱۷۷ نفر رسید

تلفات کرونا در استان کرمان؛ ۲۰ نفر / تست کرونای یک زن و شوهر دیگر مثبت شد / افزایش موارد خانوادگی ابتلا به کرونا در استان نگران‌کننده است / احتمالا حضور در نقاهت‌گاه اجباری می‌شود

گروه جامعه ـ با شناسایی هشت بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان کرمان طی ۲۴ ساعت گذشته، شمار کل مبتلایان در استان تا عصر دوشنبه به ۱۷۷ نفر رسید. متاسفانه از دیروز تا حالا، سه نفر دیگر از بیماران کرونایی استان هم جان خود را از دست داده‌اند و با احتساب این متوفیان جدید، کل تلفات کرونا در استان تا عصر دوشنبه ۲۰ نفر شد. از این هشت مورد بیمار جدید، فقط یک نفرشان مرد و بقیه خانم هستند. یکی از این بیماران، ساکن استان یزد بوده که بعد از شیوع گسترده‌ی کرونا در یزد، به کرمان و نزد خانواده‌ی خود برمی‌گردد در حالی‌که علائم خفیف ابتلا به کرونا را هم داشته است و حالا دچار علائم حاد بیماری است. در بین مبتلایان جدید همچنین یک خانم و آقا هستند که زن و شوهرند. پیش از این نیز، موردی دیگر در استان شناسایی شده بود که زن و شوهر بودند. همچنین، یک نفر دیگر از این هشت بیمار جدید، عضو خانواده‌ای است که طی هفته‌های گذشته یک نفرشان مبتلا به کرونا شده بود. با این اتفاقاتی که در استان دارد می‌افتد، سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی بار دیگر تاکید کرد که رصد مبتلایان به ویروس کرونا در استان نشان می‌دهد ویروس به صورت خوشه‌ای در خانواده‌ها در حال گردش است و این، هشداری جدی است برای کسانی که همچنان فکر می‌کنند نباید دید و بازدیدهای عید و مهمانی‌ها را تعطیل کنند.

به گزارش فردای‌کرمان به نقل از ایسنا کرمان، دکتر مهدی شفیعی، سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان، عصر دوشنبه ۴ فروردین‌ماه، در یک نشست خبری مجازی با خبرنگاران با اعلام این اخبار توضیحات بیش‌تری درباره‌ی آخرین وضعیت ابتلا به کرونا در استان کرمان را ارائه کرد.

وی گفت: «طی ۲۴ ساعت گذشته، ۴۸ مورد نمونه‌ی جدید به آزمایشگاه تشخیصی کرونا در کرمان ارسال شد که از این تعداد،  جواب تست هشت مورد جدید مثبت اعلام شد که همگی این مبتلایان در حوزه دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان بوده است».

وی افزود: «با اضافه شدن این هشت مورد، جمع مبتلایان به کرونا در استان کرمان از آغاز این اپیدمی تا امروز دوشنبه چهارم فروردین‌ماه سال ۹۹ به ۱۷۷ نفر رسید».

مدیرگروه مبارزه با بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان توضیح داد: «میانگین سنی افراد مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته ۶۵ سال بوده است و از این تعداد هفت مورد خانم و یک مورد آقا بوده است».

وی ادامه داد: «همچنین، طی ۲۴ ساعت گذشته، سه مورد فوتی نیز داشتیم که با احتساب این سه نفر مجموع تلفات کرونا در استان کرمان به ۲۰ نفر رسیده است».

شفیعی با بیان اینکه یک مورد فوت شده طی ۲۴ ساعت گذشته در حوزه دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان و دیگری در سیرجان بوده است، اظهار کرد: «یک مورد از بیماران هم در شهرستان زرند بوده است».

وی سپس گفت: «از این هشت بیمار جدید، یک نفرشان ساکن شهر یزد بوده که پس از شیوع ویروس در استان یزد، با علائم خفیف بیماری به خانواده‌ی خود در کرمان سر می‌زند که در اینجا دچار علائم حاد بیماری می‌شود. همچنین، در این مبتلایان جدید، یک مورد زن و شوهر هستند و یک مورد نیز از افراد خانواده‌ای است که قبلا یک نفر دیگر از آنها دچار ویروس کرونا شده بود».

شفیعی تصریح کرد: «این رصد مبتلایان به ویروس کرونا در استان کرمان نشان می‌دهد که ویروس به صورت خوشه‌ای در خانواده‌ها در حال گردش است».

وی تاکید کرد: «متاسفانه موارد خانوادگی ابتلا به ویروس کرونا به صورت دسته‌جمعی در استان کرمان در حال افزایش پیدا کردن است که به شدت نگران‌کننده است».

سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه از حضور در مهمانی‌ها و مجامع عمومی و شلوغ جدا باید پرهیز شود، افزود: «این حضورها زنگ خطری است که نشان می‌دهد اگر مراقبت از خودمان را بالا نبریم و مردم موضوع شیوع این ویروس را درک نکنند، در روزها و هفته‌های آینده شاهد گسترش این اپیدمی در استان کرمان خواهیم بود».

وی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به اینکه از آغاز این اپیدمی در استان کرمان تاکنون ۷۷ مورد بیمار با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان مرخص شده‌اند، اظهار کرد: «هم‌اکنون در نقاهت‌گاه استان کرمان هفت بیمار داریم».

وی افزود: «اما متاسفانه با توجه به اینکه افراد ترخیص شده آن‌گونه که مدنظر ما بود در منزل دوران نقاهت خود را در ایزوله کامل به سر نمی‌برند، احتمال افزایش مدت زمان حضور بیماران کرونایی در بیمارستان‌های استان و همچنین حضور اجباری پس از ترخیص از بیمارستان در نقاهت‌گاه‌ها را خواهیم داشت».

مدیرگروه مبارزه با بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان افزود: «همچنین مقرر شد از امروز افرادی که در منازل خودشان دروان نقاهت را می‌گذرانند مورد بررسی و سرکشی چهره به چهره قرار گیرند تا از ایزوله کامل آنها مطمئن شویم».

 

سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان در ادامه بیان کرد: «از ابتدای اسفندماه ۹۸ تا امروز، یک‌هزار و ۳۸۳ بیمار شبه‌تنفسی در استان داشته‌ایم. این تعداد بیمار حاد تنفسی نسبت به مدت مشابه سال گذشته در این فصل که با آنفلوآنزای فصلی مواجهه بودیم، رشد سه تا چهار برابری را داشته است که از این تعداد ۸۴۴ مورد محتمل به ویروس کرونا بوده‌اند».

وی با بیان اینکه تاکنون از تعداد کل نمونه‌های آزمایش شده، جواب ۱۷۷ مورد قطعی به کرونا گزارش شده که نشان می‌دهد این اپیدمی در استان کرمان دیگر گسترده شده است، افزود: «تا روز گذشته چهار نفر بیمار مبتلا به کرونا در بخش آی‌سی‌یو بستری بودند که متاسفانه یک نفر از آنها روز گذشته فوت کرد و هم‌اکنون سه نفر در این بخش بستری هستند ضمن آنکه مابقی بیماران کرونایی نیز در بخش ایزوله‌ی معمولی بستری هستند و حال عمومی آنها مساعد است».

شفیعی اضافه کرد: «درحال حاضر ۴۵ نفر بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری هستند».

وی گفت: «از ابتدای این اپیدمی تا کنون ۱۴۱ مورد بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری شده‌اند».

سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان گفت: «درست است که در ظاهر و با توجه به آمار پایین مبتلایان به کرونا در استان کرمان نسبت به سایر استان‌های کشور، وضعیت آرامی را در استان تجربه می‌کنیم اما این هشدار را می‌دهیم که اگر مردم موضوعات فاصله ‌ذاری اجتماعی (ماندن در خانه و نرفتن به سفر) را رعایت نکنند در روزها و هفته‌های آینده شاهد افزایش انفجاری تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در استان کرمان باشیم». / الف

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید