رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت روز دوشنبه مطرح کرد

پیش‌بینی افزایش بیماران کرونایی در روزهای آینده / هیچ نقطه‌ای از ایران عاری از کرونا نیست / هنوز برای ادامۀ تعطیلی ادارات تصمیمی گرفته نشده است

 گروه جامعه ـ رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، از احتمال افزایش موارد ابتلا به کرونا در روزهای آینده در کشور خبر داد و گفت: «پیشنهادهایی برای افزایش تعطیلات نوروزی ادارات در ستاد ملی مبارزه با کرونا مطرح شده که در حال بررسی است».

به گزارش فردای‌کرمان به نقل از ایرنا سراسری، کیانوش جهانپور، روز دوشنبه چهارم فروردین‌ماه در نشست خبری که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، درباره‌ی ادامه‌ی تعطیلات ادارات بعد از پنجم فروردین افزود: «هنوز ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره‌ی ادامه‌ی تعطیلات نوروزی مصوبه‌ای نداشته است و اگر چنین مصوبه‌ای باشد با تایید رئیس‌جمهوری اعلام خواهد شد و تا این لحظه چنین مصوبه‌ای نداریم. پیشنهادهایی در این زمینه به ستاد ملی کرونا از نواخی مختلف آمده که در حال بررسی است».

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره بازگشت مسافران نوروزی نیز گفت: «بیش از ۵۰ درصد مردم به توصیه‌ها عمل کردند و در خانه ماندند و به مسافرت نرفتند اما عده‌ای خودخواهانه به مسافرت رفتند. به هر حال هر رفتی برگشتی دارد و بر خلاف افرادی که خودخواسته در قرنطینه خانگی ماندند عده‌ای هم خودخواهانه به سفر رفتند و به گسترش ویروس دامن زدند. از نظر وزارت بهداشت برخورد قهری با این افراد منعی ندارد و در صورت لزوم باید جرایمی برای این افراد در نظر گرفته شود اما مهم‌ترین تنبیه این افراد این است که خودشان و اطرافیانشان بیش‌تر در معرض بیماری قرار می‌گیرند».

وی در پاسخ به ایرنا درباره آمار موارد خفیف کرونا با توجه به ابتلای اکثریت بیماران به نوع خفیف بیماری افزود: « ۸۵ درصد مبتلایان به ویروس کرونا بیماران بدون علامت یا با علائم خفیف هستند و با احتساب این افراد تعداد مبتلایان به این ویروس در ایران بیش از آمار اعلام شده بیمارستانی است».

جهانپور گفت: «بیش از ۸۴ درصد افراد مبتلا به ویروس کرونا در ایران دچار نوع خفیف این بیماری می‌شوند، عده‌ی زیادی از مبتلایان حتی ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند یا حداکثر به‌دلیل نابویایی و اختلال چشایی به ابتلای خود پی ببرند».

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا اظهار کرد: «۱۵.۸ درصد افراد مبتلا به ویروس کرونا دچار علائم شدید بیماری مبتلا می‌شوند و ۱۲.۳ درصد مبتلایان به آی‌سی‌یو نیاز پیدا می‌کنند و بیش از ۱۸ درصد مبتلایان هیچ علامتی ندارند بنابراین اکثریت بیماران نیازی به خدمات بیمارستانی ندارند و با قرنطینه خانگی بهبود پیدا می‌کنند. بنابراین آمار کل مبتلایان بیش از آمار رسمی تشخیص های قطعی بیمارستانی است که تاکنون اعلام شده است».

هیج نقطۀ ایران عاری از کرونا نیست

وی در پاسخ به پرسشی درباره مناطق عاری از ویروس کرونا افزود: «هیچ نقطه‌ی پاک و عاری از ویروس کرونا در کشور نداریم و با شدت کم و زیاد همه‌ی مناطق کشور به ویروس کرونا گرفتار هستند و با این فرض که در جایی میزان ویروس کمتر است و به آن منطقه سفر کنیم، کار اشتباهی است که موجب انتقال ویروس و دامن زدن به چرخه گسترش ویروس می‌شود».

جهانپور گفت: «هیچ نامه رسمی به وزارت بهداشت واصل نشده که باید اجازه دهیم  ۷۰ درصد مردم مبتلا شوند تا شیوع بیماری کرونا کنترل شود. البته وزارت بهداشت از پیشنهاد و انتقاد صاحبنظران استقبال می‌کند اما چنین برنامه‌ای در وزارت بهداشت وجود ندارد و اگر در فضای مجازی چنین مواردی مطرح شود بیش‌تر از طرف سیاسیون و نه علمای علم طب مطرح شده است و نوعی بزرگ‌نمایی برای تلطیف فضاست و با وجودی که این بیماری دارو ندارد دولت ها حتی اگر بخواهند و تلاش هم بکنند هرگز به جایی نمی‌رسیم که ۷۰ درصد مردم به این ویروس مبتلا شوند».

وی افزود: «تلاش وزارت بهداشت این است که فارغ از اینکه چند درصد از افراد جامعه به ویروس کرونا مبتلا شوند از ابتلای ناگهانی افراد به این بیماری بکاهد تا امکانات درمانی کشور پاسخگو باشد و هر اقدامی در این زمینه لازم باشد از جمله ترغیب مردم به ماندن در خانه و کاهش تردد را دنبال می‌کنیم تا زنجیره انتقال کند و بازه بیماری طولانی‌تر شود تا امکان ارائه خدمات درمانی بهتر و بیش‌تر شود».

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت گفت: «سطح سه قرنطینه نیز با تعطیل کردن مدارس، دانشگاه‌ها و محدودیت‌های تردد در حال اجراست اما بر خلاف‌نظر برخی منتقدان ایجاد حکومت نظامی در کشور با ساختار اجتماعی، اقتصادی ما همخوانی ندارد و نه ممکن و نه مطلوب است و پیامدهای زیادی دارد، بنابراین از این روش صحبت نمی‌کنیم و از راه‌هایی صحبت می‌کنیم که امکان اجرا دارد و موثر است».

احتمال افزایش بیماران

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت گفت: «این رفتارها ممکن است در روزهای آینده موجب پیک مجدد بیماری ناشی از ویروس کرونا شود که نگران‌کننده است. البته امیداریم با همکاری مردم این اتفاق نیفتند اما به هر حال تاکنون ۳۶ میلیون نفر غربالگری شده‌اند و این اقدام تا انجام غربالگری برای ۸۰ میلیون نفر ادامه خواهد داشت. روزانه شش هزار تست تشخیص کرونا نیز انجام می‌شود که در روزهای آینده به ۱۰ هزار مورد در روز می‌رسد بنابراین افزایش تعداد بیماران شناسایی شده در روزهای آینده دور از انتظار نیست».

جهانپور افزود: «تست تشخیص کرونا تاکنون برای ۵۸ هزار نفر انجام شده است اما تاخیر در انجام تست در هیچ بیمارستانی موجب تاخیر در شروع درمان نشده است و با مشاهده علایم یا انجام تست سی‌تی‌اسکن ریه که تشخیص بسیار دقیقی است کار درمان بیماران بلافاصله شروع می‌شود».

۴۱ هزار تخت بیمارستانی برای کرونا

وی گفت: «در روزهای شروع بیماری در اوایل اسفند ۲۷ هزار تخت بیمارستانی در ۱۶۵ بیمارستان برای بیماران کرونا اختصاص یافت اما به تدریج با همکاری نیروهای مسلح و تامین اجتماعی تعداد این تخت‌ها افزایش یافت و به زودی به بیش از ۴۱ هزار تخت می‌رسد. حدود ۲۵۰۰ تخت آی‌سی‌یو نیز برای این بیماران در نظر گرفته شده است که همگی اشغال هستند و تخت آی‌سی‌یو خالی  نداریم. حدود ۱۰ هزار تخت نقاهت‌گاهی و استراحت‌گاهی نیز با همکاری نیروهای مسلح، سپاه و ارتش آماده شده که برای بیماران بعد از بستری یا افرادی که نیاز به خدمات درمانی بیمارستانی ندارند استفاده می‌شود».

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت درباره انجام تست کرونا در آزمایشگاه‌های خصوصی نیز گفت: «۵۶ آزمایشگاه مورد تایید وزارت بهداشت هم اکنون این تست را به صورت رایگان با ارسال نمونه از بیمارستان‌ها انجام می‌دهند. اینکه آزمایشگاه خصوصی هم در کشور باشد که کیت تشخیصی داشته باشد را اطلاع ندارم اما اگر هم چنین خدماتی باشد ارزشی برای درمان بیماران ندارند و بیشتر برای رفع اضطراب و وسواس مردم کارایی دارند اما سیستم دولتی درمان کرونا بر اساس آزمایش نمونه‌های ارجاعی و مهمتر از آن سی‌تی‌اسکن ریه درمان بیماران را انجام می‌دهد». / الف

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید