کرونا مصرف بنزین را کاهش داد

کاهش ۳۰ درصدی مصرف بنزین از ابتدای سال ۹۹

گروه اقتصاد – سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: «میزان مصرف بنزین در کشور نسبت به اسفند ماه بیش از ۳۰ درصد کاهش داشته است».
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایسنا سراسری، فاطمه کاهی با اشاره به آخرین میزان مصرف بنزین در کشور، اظهار کرد: «از ۲۹ اسفند ماه تا پایان روز چهارم فروردین متوسط مصرف بنزین در کشور بیش از ۴۶ میلیون لیتر در روز بوده است».
وی با بیان این‌که با توجه به میزان مصرف بنزین در اسفند ماه که حدود ۷۰ میلیون لیتر در روز بوده می‌توان گفت که اکنون میزان مصرف کاهش محسوسی پیدا کرده است، اضافه کرد: «میزان مصرف بنزین در کشور نسبت به اسفند ماه بیش از ۳۰ درصد کاهش داشته است».
کاهی ادامه داد: «عمده‌ترین دلیل این مسئله شیوع ویروس کرونا و کاهش تردد خودروها و همچنین اجرای طرح مدیریت مصرف بنزین بوده است».
در حال حاضر ظرفیت تولید بنزین در ایران حدود ۱۱۰ میلیون لیتر در روز و متوسط میزان مصرف حدود ۹۴ میلیون لیتر در روز تخمین زده می‌شود. این در حالی است که تعداد خودروها در ایران به ازای هر هزار نفر، ۲۴۰ دستگاه و متوسط مصرف روزانه بنزین در سال ۱۳۹۷ حدود ۸۸ میلیون لیتر است. این در شرایطی است که سال گذشته ایران از فهرست کشورهای واردکننده‌ی بنزین خارج شد که همین مسئله لزوم توجه به میزان مصرف را بیش‌تر کرده است.
بسیاری از کارشناسان بر این باورند که برای کاهش مصرف بنزین می‌توان در مرحله‌ی اول به تولید و استفاده از خودروهای کم مصرف روی آورد. سیاست بعدی با توجه به حجم ذخایر گاز کشور می‌تواند برنامه‌ی جایگزینی سوخت CNG با بنزین باشد. همچنین گسترش حمل و نقل عمومی یا سیاست‌های قیمتی نیز می‌تواند باعث کنترل و کاهش مصرف بنزین در کشور شود.
اما پس از طرح سهمیه‌بندی بنزین، میزان مصرف این فرآورده‌ی نفتی چقدر شد؟ در واقع بامداد جمعه ۲۴ آبان، بنزین سهمیه‌بندی شد و قیمت این فرآورده‌ی نفتی به صورت سهمیه‌ای (۶۰ لیتر ماهانه برای خودروهای شخصی) به ازای هرلیتر ۱۵۰۰ تومان و قیمت آزاد سه‌هزار تومان تعیین شد. این تصمیم در کاهش مصرف بنزین در کشور بی‌تاثیر نبود؛ به طوریکه ۲۰ درصد مصرف بنزین در روز جمعه ۲۴ آبان نسبت به جمعه هفته پیش ( ۱۷ آبان) محقق شد.
اکنون نیز ویروس کرونا باعث کاهش روند مصرف بنزین شده و شاهد کاهش ۳۰ درصدی مصرف این فرآورده‌ی نفتی در کشور هستیم. /پ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید