رئیس دانشگاه علوم ‌پزشکی بابل خبر داد

فوت ۱۱ مسافر تهرانی بر اثر کرونا در بابل

گروه جامعه – رئیس دانشگاه علوم ‌پزشکی بابل از فوت ۱۱ تهرانی‌ که اواخر اسفند به مازندران سفر کرده بودند، در بیمارستان‌های شهرستان بابل به دلیل کرونا خبر داد.
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایسنا سراسری، دکتر سیدفرزاد جلالی شامگاه چهارشنبه (۶ فروردین) با اشاره به این‌که تاکنون هزار و ۸۰۰ بیمار مشکوک و کرونایی در بیمارستان‌های شهرستان بابل بستری شده‌اند، اظهار کرد: «در حال حاضر ۳۰۰ بیمار مشکوک بستری هستند».
وی اضافه کرد: «۳۰ بهمن ماه ۹۸ اولین بیمار کرونایی در استان مازندران در شهر بابل تشخیص داده شد و بلافاصله تجهیز بیمارستان میناگر را شروع کردیم».
رئیس دانشگاه علوم ‌پزشکی بابل با بیان این‌که با افزایش تعداد بیماران، بیمارستان‌های روحانی، یحیی‌نژاد و شهید بهشتی نیز به مجموعه اضافه شدند، گفت: «خوشبختانه در عرض چند روز توانستیم کمبودها را تا حد زیادی مرتفع کنیم؛ ماسک و پوشش محافظتی پرسنل برای ما اولویت اصلی است و خواهد بود».
جلالی خاطرنشان کرد: «در این مدت ۱۱ هزار بیمار سرپایی را مدیریت کردیم، خیلی از این افراد دچار بیماری کرونا نبودند، برخی بیماری‌های ویروسی و غیر ویروسی دیگر داشتند و برخی نیز که احتمال کرونا داشته اما علائم خفیف بود و به‌صورت سرپایی درمان شدند و آن‌هایی که طبق راهنماهای علمی ضرورت برای بستری داشتند، نیز بستری شدند».
وی با اشاره به این‌که تا امروز هزار و ٨١٥ نفر بستری شدند و تعداد زیادی از آن‌ها بهبود یافته و ترخیص شدند، افزود: «درصد آمار فوتی‌های ما تقریبا معادل میانگین کشوری است».
رئیس دانشگاه علوم ‌پزشکی بابل ادامه داد: «بیماران بدحال ارجاعی از سایر شهرهای استان هم زیاد داشتیم به طور مثال از ٩ مادر باردار کرونایی پنج نفر غیر بابلی بودند که همگی در اتاق زایمان ویژه‌ی بیماران کرونایی که از روزهای اول آماده کرده بودیم، زایمان کردند».
وی بیان کرد: «مشکل ما این بوده که برخی از بیماران خارج از شهرستان می‌آیند و ما باید (البته با افتخار) آن‌ها را هم پوشش درمانی دهیم».
جلالی افزود: «۱۱ تهرانی‌ که اواخر اسفند به مازندران سفر کرده بودند، در بیمارستان‌های این شهرستان فوت کردند».
وی گفت: «آخرین آمار بستری ما حدود ۳۰۰ نفر است که در طول روز حدود ۴۰ الی ۵۰ نفر ترخیص شده و کمتر از این تعداد نیز بستری می‌شوند».

نگران موج دوم شیوع بیماری هستیم
رئیس دانشگاه علوم ‌پزشکی بابل با بیان این‌که در پنج الی شش روز اخیر آمار ما رو به کاهش بود، اظهار کرد: «ما نگران موج دوم بیماری هستیم، پیش‌بینی می‌شود درگیر موج دوم شویم که بستگی به رعایت کردن مردم دارد».
جلالی خاطرنشان کرد: «در سیستم بهداشتی و درمانی ۲۰ الی۳۰‌ درصد کنترل بیماری به ما مربوط می‌شود و حدود ۷۰ الی ۸۰ درصد مربوط به سازمان‌هایی می‌شود که می‌توانند دخالت بارزی در پیشگیری از سرایت داشته باشند».
وی ادامه داد: «بهتر است تعطیلی اصناف را با جدیت و نظارت بیشتر ادامه و پایش دائمی داشته باشیم که هیچ مغازه‌ای به غیر از اصناف مجاز باز نباشند و مسافرین نیز به سفر نروند».
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به این‌که مردم در دو هفته‌ی پیش رو رفت‌وآمد نداشته باشند، یادآور شد: «مردم شب‌نشینی و دورهمی‌ها را تعطیل و مطلقا به بیرون نیایند، با ادارات نیز هماهنگی‌های خوبی شده است که کارمندان را به یک‌‌سوم تقلیل دهند». /پ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید