معاون بهداشتی سازمان دامپزشکی کشور تشریح کرد

همه چیز دربارۀ «هانتا ویروس»

گروه جامعه – در حالی که دنیا به دنبال راهکاری برای درمان ویروس جدید کووید-۱۹ است و این بیماری روزانه تعداد زیادی قربانی می‌گیرد، خبر انتشار ویروس دیگری در چین با نام «هانتا ویروس» دغدغۀ جدیدی در روزهای کرونایی ایجاد کرده است. معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور می‌گوید این ویروس که در دهه‌ی ۱۹۵۰ شناسایی شده از طریق جوندگان منتقل می‌شود.
به گزارش فردای کرمان به نقل از ایسنا سراسری، علی‌صفر ماکنعلی با بیان این‌که جوندگان مخزن هانتا ویروس هستند، اظهار کرد: «عارضه‌ی ریوی هانتاویروس یک بیماری تنفسی شدید و گاه کشنده در انسان است که در اثر عفونت با ویروس هانتا ایجاد می‌شود. این بیماری در سال ۱۹۹۵ جزو بیماری‌های اخطار کردنی در بعضی از کشورهای توسعه‌یافته بود. هانتا ویروس برای اولین بار در دهه‌ی ۱۹۵۰ در جنگ آمریکا و کره و در رودخانه Hantan در کره شناسایی شد».
وی ادامه داد: «هرکسی که با جوندگان حامل ویروس هانتا ویروس در تماس باشد در معرض خطر ابتلا به عارضه ریوی هانتا ویروس است. مواجهه با جوندگان آلوده به این ویروس در داخل و اطراف خانه می‌تواند باعث آلودگی انسان شود».

هانتا ویروس در کجا یافت می‌شود؟
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور اضافه کرد: «موارد انسانی عفونت هانتا ویروس اندک است و معمولا در مناطق روستایی، جنگل‌ها، مزارع که زیستگاه مناسبی برای جوندگان است، رخ می‌دهد. البته اطراف خانه یا محل کار و مکان‌هایی که جوندگان ممکن است در آن زندگی کنند مانند انبارها، ریخته‌ها و … محل‌های بالقوه‌ای هستند که ممکن است افراد را در معرض ویروس قرار دهند».

روش انتقال ویروس هانتا به انسان
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش روش انتقال هانتا ویروس به انسان را تشریح کرد و گفت: «این ویروس می‌تواند از طریق نیش جوندگان آلوده به ویروس به انسان منتقل شود که روش بسیار نادری است. همچنین هانتا ویروس می‌تواند از طریق تماس با ادرار، مدفوع و یا بزاق جوندگان آلوده و سپس انتقال آن به انسان از طریق لمس بینی یا دهان خود نیز منتقل شود. از طرفی مصرف غذای آلوده به ادرار، مدفوع یا بزاق جوندگان آلوده نیز می‌تواند افراد را بیمار کند».

علائم بالینی بیماری
وی با بیان این‌که دوره کمون بیماری به نظر می‌رسد بین یک تا هشت هفته پس از قرار گرفتن در معرض ادرار تازه، مدفوع یا بزاق جوندگان آلوده ایجاد شود، اظهار کرد: «علائم بالینی شبیه علائم کووید ۱۹ ( تب، سرفه، تنگی نفس) است. علائم اولیه نیز شامل خستگی، تب و دردهای عضلانی است. همچنین میزان مرگ و میر در انسان حدود ۳۸ درصد است».

راه‌های پیشگیری
وی در ادامه گفت: «تماس با جوندگان را در خانه، محیط کار خود از بین ببرید یا به حداقل برسانید. اگر مکان زندگی یا کار شما، محل مناسبی برای حضور جوندگان نباشد آن‌ها به این مکان‌ها نخواهند آمد و بنابراین کمتر با آن‌ها در تماس خواهید بود. همچنین سوراخ‌ها و شکاف‌ها را در خانه یا گاراژ خود ببندید. تله‌هایی را در داخل و اطراف خانه خود قرار دهید تا آلودگی جوندگان کاهش یابد. همچنین محل زندگی و پیرامون خود از مواد غذایی پاک‌سازی کنید و در محیط زندگی شما غذا برای تغذیه‌ی آن‌ها وجود نداشته باشد».
به گفته‌ی وی نتایج تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که بسیاری از افراد پس از تماس مکرر با جوندگان و یا مدفوع آن‌ها به عارضه‌ی تنفسی هانتاویروس مبتلا شده‌اند .

یک نفر در چین به‌دلیل ابتلا به هانتا ویروس درگذشت
وی افزود: «رسانه‌ها ‌خبری با تیتر «مسافر چینی که در داخل اتوبوس جان باخت نتیجه‌ی تست هانتا ویروس آن مثبت بود» منتشر کردند. در حقیقت مسافری که از یون نان (Yunnan) با اتوبوس در حال سفر به استان شاندونگ برای رفتن به محل کارش بوده روز دوشنبه هفته‌ی جاری در داخل اتوبوس در گذشت. ۳۲ مسافر دیگر در اتوبوس نیز مورد آزمایش قرار گرفتند و تا به حال اطلاعات بیشتری در رابطه با این مورد منتشر نشده است ».

برنامۀ کنترل موش در امکان خاص جدی گرفته شود
به گفته‌ی وی جوندگان به عنوان مخزن این بیماری هستند بنابراین بیماری مشترک تلقی می‌شود و برنامه‌ی کنترل موش در اماکن خاص (مرغ داری‌ها، انبارها و …) بایستی جدی گرفته شود .
وی در پایان گفت: «با توجه به سبک زندگی و سطح بهداشت مردم کشور ما سطح چنین مخاطره‌ای برای مردم کشور ما بسیار پایین است و هیچ نگرانی نباید در این زمینه وجود داشته باشد. همچنین افرادی که با جوندگان کار می‌کنند و یا افرادی که در اماکن خاص دارای جونده، فعالیت دارند که ممکن است محل کارشان دارای جمعیت قابل توجهی از جوندگان باشند، بایستی معیارهای بهداشتی – محافظتی را رعایت کنند». /پ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید