آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان تا عصر پنجشنبه از زبان معاون دانشگاه علوم‌پزشکی؛

شمار بیماران کرونایی استان به ۲۰۲ نفر رسید / ثبت اولین نمونۀ مثبت کرونا در بردسیر / تا عصر پنج‌شنبه فوتی جدید نداشتیم / تقاضا از مردم: جواب تماس ۴۰۳۰ را بدهید

گروه جامعه ـ طی ۲۴ ساعت گذشته، تست کرونای ۱۱ بیمار دیگر در استان کرمان مثبت شد و شمار کل مبتلایان تا عصر پنج‌شنبه ۷ فروردین‌ماه به ۲۰۲ نفر رسید. این ۱۱ بیمار جدید، یک نفرشان اهل شهرستان بردسیر و نخستین بیماری است که در این منطقه شناسایی شده است. ۱۰ نفر دیگر همه در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان هستند. در بین این ۱۱ بیمار جدید، شش نفر زن و بقیه مرد هستند. به گفته‌ی معاون علوم‌پزشکی کرمان، موارد جدید در استان کسانی هستند که به‌دلیل تماس خانوادگی مبتلا به کرونا شده‌اند. مثلا هفته‌ی قبل، مادربزرگ یک خانواده در بیمارستان بستری بوده و حالا نوه‌اش هم بستری شده است. اگر در اوائل شیوع کرونا در استان، مسافرت بیماران جدید عامل ابتلایشان بود، حالا اما رفت‌وآمدها و میهمانی‌ها و عدم رعایت آداب عطسه و سرفه و دیگر توصیه‌های بهداشتی در خانواده‌هاست که راه را برای گسترش بیماری کرونا در استان هموار کرده است. دکتر احمدی‌طباطبایی گفت که در بیمارستان کسانی را داریم که با یک فامیل مشخص بستری هستند. یعنی اعضای یک خانواده‌اند. این درگیری خوشه‌ای هشداری جدی است. در همین حال، خوشبختانه از دیروز تا امروز، کس دیگری از بیماران فوت نکرده و شمار جان‌باختگان کرونا در استان ۲۳ نفر است. چهار بیمار اما در آی‌سی‌یو و هشت نفرشان در نقاهت‌گاه به سر می‌برند. کرونا همچنان در حال گسترش است و وزارت بهداشت در حال غربال‌گری مردم ایران؛ تا بیماران مشکوک را شناسایی کند. در استان کرمان هم، کسانی هستند که با شماره‌ی ۴۰۳۰ به مردم زنگ می‌زنند. خواسته‌ی مقامات این است که تلفن‌شان را جواب بدهید و به دیگران هم بگویید وقتی به آن‌ها زنگ زده شد، این تماس را پاسخ بدهند.

به گزارش خبرنگار فردای‌کرمان، دکتر سیدوحید احمدی‌طباطبایی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان، عصر پنجشنبه ۷ فروردین‌ماه، در یک نشست خبری مجازی با ارائه‌ی این اطلاعات توضیح داد: «طی ۲۴ ساعت گذشته، از ۷۲ نمونه‌ی مشکوک به کرونا که به آزمایشگاه ارسال شده بود تست ۱۱ نفر مثبت شد که همه هم تحت پوشش دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان بوده‌اند. شش نفر از این مبتلایان جدید زن و پنج نفرشان مرد هستند».

وی افزود: «از این ۱۱ مورد جدید، ۱۰ مورد مربوط به شهر کرمان و یک مورد مربوط به شهرستان بردسیر بوده است».

وی با بیان این‌که با توجه به این موارد اضافه شده تعداد کل مثبت کرونا از نظر آزمایشگاهی به ۲۰۲ نفر رسیده است، ادامه داد: «خوشبختانه طی دیروز تا امروز، مورد فوت شده جدید نداشتیم و از ابتدای شیوع کرونا در استان تاکنون، ۲۳ نفر به دلیل بیماری جان خود را از دست داده‌اند».

احمدی‌طباطبائی گفت: «همچنین، طی دیروز تا امروز، هشت نفر از بیماران مرخص شده‌اند و در مجموع کل ترخیص‌شدگان به ۹۸ مورد رسیده است».

وی با بیان این‌که اکنون ۵۲ نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند، اظهار کرد: «چهار نفر هم در آی‌سی‌یو و هشت نفر در نقاهت‌گاه هستند».

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان سپس گفت: «از ابتدای اسفندماه سال گذشته تاکنون یک‌هزار و ۵۳۶ مورد بیمار حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان کرمان بستری شده‌اند که از این تعداد ۹۸۷ مورد مشکوک به ابتلا به کرونا بوده‌اند که از این تعداد نیز تاکنون ۲۰۲ مورد بیمار قطعی گزارش شده است».

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اجرای طرح غربالگری به‌منظور شناسایی بیماران مشکوک به کرونا در استان کرمان توضیح داد: «تاکنون، ۵۵ درصد جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان، ۷۷ درصد بم، ۴۰ درصد سیرجان و ۲۷ درصد رفسنجان غربالگری شده‌اند».

احمدی‌طباطبائی افزود: «در جریان این طرح، همکاران ما در مرکز جامع خدمات سلامت با مردم تماس تلفنی می‌گیرند و درباره‌ی علائم اصلی بیماری کرونا سوال می‌کنند. ولی مردم وقتی این شماره را می‌بینند معمولا جواب تلفن را نمی‌دهند. خود من امروز در بازدید از یکی از این مراکز، دیدم که از ۶۰ موردی که با آنها تماس گرفته شده بود، فقط ۱۷ مورد مردم پاسخ داده بودند ولی وقتی مراقبین از تلفن خود مرکز با آنها تماس می‌گیرند به تماس آنها پاسخ داده می‌شود». وی خطاب به مردم استان گفت: «این، یک طرح کشوری و رایگان است. تقاضا دارم همکاری بیش‌تری داشته باشید و تلفن‌ها را جواب دهید. اگر شماره‌ی ۴۰۳۰ روی تلفن‌تان افتاد، مربوط به وزارت بهداشت است و حتما پاسخ دهید».

وی در ادامه، با اشاره به فعالیت سامانه‌ی خودارزیابی https://salamat.gov.ir/ گفت: «از مردم تقاضا داریم این سامانه خودارزیابی را هم جدی بگیرند. چند سوال ساده است که باید به آن پاسخ داده شود».

وی اظهار کرد: «برخی می‌پرسند چرا در این سامانه کد ملی گرفته می‌شود. باید بگویم که کدملی مشخص می‌کند که فرد تحت پوشش کدام مرکز است. مثلا فردی تحت پوشش مرکز شهید اسدی در انتهای خیابان مدیریت است وقتی کد ملی وارد می‌کند روی سامانه‌‌ی این مرکز، ثبت می‌شود و از طرف این مرکز، پیگیری صورت می‌گیرد. در عین حال، به خود مردم کمک می‌کند تا در صورت نیاز به مراجعه، نزدیک‌ترین مرکز جامع خدمات سلامت را شناسایی کنند».

وی یادآور شد: «پاسخ به سوالات این سامانه، به‌ویژه برای کسانی که اضطراب دارند که آیا مبتلا شده‌اند یا نه؟ مفید است». / الف

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید