سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی از شناسایی 228 بیمار کرونایی در استان تا عصر شنبه خبر داد

قربانیان کرونا در استان کرمان؛ ۲۵ نفر / ۴ بیمار در آی‌سی‌یو هستند / شمار پرسنل درمانی مبتلا به کرونا به ۱۷ نفر رسید / کوهبنان هم کرونایی شد / ۳ عضو یک خانواده در بافت بیمار شده‌اند / کرونا در هوا نیست

گروه جامعه ـ طی دیروز تا امروز، تست کرونای ۱۶ نفر دیگر در استان کرمان مثبت شد و شمار مبتلایان تا عصر شنبه ۹ فروردین‌ماه به ۲۲۸ نفر رسید. یکی از این ۱۶ بیمار جدید، فردی است راننده، که در این روزهای کرونایی، سفری به استان یزد داشته است. یکی دیگر از مبتلایان جدید هم راننده‌ی اتوبوسی است که بین شهرهای استان تردد می‌کرده است. دو نفر دیگر از این بیماران جدید، کسانی هستند که در این روزهای کرونایی، میزبان میهمان تهرانی خود بوده‌اند. فردی که از تهران آمده، به تعداد زیادی از افراد فامیل و نزدیکان خود در کرمان سر زده و در چهار، پنج روزی که اینجا بوده، سرفه‌ی خشک هم داشته است! و فعلا دو نفر از کسانی که با او مراوده داشته‌اند را بیمار کرده است. حالا باید صبر کنیم ببینیم آیا کس دیگری از کسانی که با او ارتباط داشته‌اند مبتلا شده است یا نه. سه نفر از مبتلایان جدید هم اهل یک خانواده در شهرستان بافت هستند. ویروس کرونا در خانواده‌های کرمانی در حال دست به دست شدن است. در همین حال، تست کرونای دو نفر دیگر از پرسنل درمانی استان هم طی دیروز تا امروز مثبت شده است و اکنون کل آمار پرسنل درمانی مبتلا به کرونا در استان به ۱۷ نفر رسیده است که چهار نفرشان پزشک و بقیه از دیگر عوامل درمانی هستند. سه تن از روسای بیمارستان‌های کرمان هم مبتلا به کرونا شده‌اند که به گفته‌ی سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان حال‌شان خوب شده و برگشته‌اند سر کار. خبر بد اما اینکه دو بیمار کرونایی دیگر در استان طی دیروز تا امروز فوت کرده‌اند و شمار کل فوت‌شدگان تا عصر شنبه به ۲۵ نفر رسید. ضمنا، هوا هم کرونا ندارد! دکتر شفیعی امروز اعلام کرد که سازمان بهداشت جهانی این ادعا که ویروس کرونا از طریق هوا هم منتقل می‌شود را تائید نکرده است. با خیال راحت نفس بکشید ولی مراقب دست‌هایتان و اطرافیان‌تان باشید.
به گزارش خبرنگار فردای‌کرمان، طبق روال هر روز، سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان، عصر شنبه ۹ فروردین‌ماه در یک نشست خبری شرکت کرد و با اعلام این خبرها، گزارشی از وضعیت استان در جدال با کرونا ارائه کرد.
دکتر مهدی شفیعی با بیان اینکه از ۱۶ بیمار جدید شناسایی شده، هشت نفرشان مرد و بقیه زن هستند، گفت: «مجموع موارد مثبت قطعی در استان تا عصر شنبه به ۲۲۸ مورد رسید. از این موارد مثبت جدید، سه مورد مربوط به حوزه‌ی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان، چهار مورد حوزه‌ی دانشگاه علوم‌پزشکی جیرفت و بقیه مربوط به حوزه‌ی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان است».
وی افزود: «از ۹ بیمار جدید در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان، یک نفرشان در کوهبنان است که نخستین مورد شناسایی شده در این شهرستان است. همچنین، یک نفر از بیماران جدید از شهرستان زرند، سه نفر از بافت و چهار نفر از شهرستان کرمان هستند».
یک زن و یک مرد کرونایی فوت شدند
شفیعی اظهار کرد: «متاسفانه از دیروز تا امروز دو نفر دیگر از بیماران مبتلا به کرونا فوت شده‌اند و مجموع جان‌باختگان استان تا عصر شنبه به ۲۵ مورد رسیده است».
وی با بیان این‌که یکی از بیماران از شهرستان کرمان و دیگری از شهرستان زرند بوده است، اضافه کرد: «بیمار فوت شده از کرمان زن و دیگری مرد بوده است».
وی گفت: «طی دیروز تا امروز، ۷۰ نمونه‌ی مشکوک به کرونا به آزمایشگاه ارسال شد که تست ۱۶ مورد مثبت شد».
وی با بیان اینکه مجموع بستری‌شدگان با علائم بیماری‌های حاد تنفسی از ابتدای اپیدمی کرونا تاکنون به یک‌هزار و ۶۴۱ مورد رسیده است، افزود: «همچنین در این مدت، یک‌هزار و ۸۲ مورد مشکوک به کرونا در استان بوده‌اند که تاکنون تست ۲۸۲ نفرشان مثبت شده است».
به گفته‌ی شفیعی، ۱۸۰ نفر از بیماران در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان، ۲۳ نفر دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان، ۱۰ نفر دانشگاه جیرفت، ۹ نفر دانشگاه بم و شش نفر دانشکده پزشکی سیرجان هستند.
۱۶ بیمار در نقاهت‌گاه هستند
وی اظهار کرد: «طی دیروز تا امروز، ۱۵ بیمار با حال خوب از بیمارستان مرخص شده‌اند. برخی در منزل ایزوله خانگی شده‌اند و برخی هم به نقاهت‌گاه رفته‌اند».
شفیعی اضافه کرد: «در حال حاضر، ۱۶ بیمار در نقاهت‌گاه در حال تکمیل دوره‌ی درمان خود هستند». سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان افزود: «پس از تصویب ستاد استانی مدیریت کرونا مبنی بر حضور اجباری بیماران در نقاهت‌گاه، خیلی از ببیماران ابراز تمایل کرده‌اند و این یک اقدام خیلی خوب است چون در خانه حتی اگر فضای مناسب برای ایزوله‌ی فرد وجود داشته باشد از آنجا که زمان ایزوله نسبتا طولانی است ممکن است مراقبت کامل صورت نگیرد و احتمال آلوده کردن دیگر افراد خانه وجود دارد».
وی اظهار کرد: «با وجود اینکه می‌توان با الزام بیماران را به نقاهت‌گاه بفرستیم، ولی سعی می‌کنیم داوطلبانه باشد و از بیماران می‌خواهیم تا ورود به نقاهت‌گاه را هم یک مرحله از درمان بدانند».
شفیعی سپس گفت: «مجموع بهبودیافتگان در استان هم به ۱۲۱ نفر رسیده است و اکنون ۳۶ بیمار کرونایی در استان بستری هستند».

وی با اشاره به اینکه چهار بیمار کرونایی در استان هم‌اکنون در آی‌سی‌یو هستند، افزود: «موارد بستری قطعی کرونا که حال عمومی خوبی ندارند و به خدمات کمک تنفسی نیاز دارند در آی‌سی‌یو خدمت می‌گیرند که تعدادشان فعلا چهار نفر است. ممکن است بستری‌شدگان دیگری که همکاران ما احساس می‌کنند چند ساعت آینده حال‌شان به وخامت برود هم به آی‌سی‌یو منتقل شوند. برای همین ممکن است گاهی آمارهای متغیر از آی‌سی‌یو ارائه شود. تا این لحظه، تعداد بیماران مثبت کرونایی که خدمات تنفسی ویژه نیاز دارند و در آی‌سی‌یو بستری شده‌اند چهار نفرند».
خانواده‌ها مراقب باشند
مدیر گروه مبارزه با بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان در بخش دیگری از سخنان خود توضیح داد: «از این ۱۶ بیمار جدید، یک نفر راننده‌ای بوده که به یزد سفر کرده، یک راننده اتوبوس دیگر هم بین این موارد جدید هست که بین چند شهر استان تردد داشته و دو نفر هم کسانی هستند که یکی از نزدیکان‌شان ظرف یک هفته‌ی اخیر از تهران آمده و میهمان آنها شده است. فردی که از تهران آمده، به تعداد زیادی از افراد فامیل سر زده و چهار، پنج روز هم سرفه‌ی خشک داشته است».
وی اضافه کرد: «این فرد به‌راحتی، جمعیت زیادی را در معرض ویروس قرار داده است».
شفیعی افزود: «موارد ابتلا در خانواده‌ها همچنان زیاد است. سه مورد از بیماران جدید بافت مربوط به یک خانواده هستند». وی ادامه داد: «وقتی اپیدمی مستقر می‌شود افرادی که بدون علامت هستند یک تهدید هستند، خود مبتلایان هم که رعایت نمی‌کنند و با دیگران مراوده می‌کنند و در مراسمات شرکت می‌کنند باعث گسترش بیماری می‌شوند».
وی اظهار کرد: «ما صنوف را تعطیل کردیم و اقتصاد استان را تحت فشار قرار دادیم تا اجتماع را کم کنیم و مردم بیش‌تر در خانه بمانند؛ بعد می‌بینیم فرد به خانه‌ی خواهر یا برادرش می‌رود یا به مادربزرگ و پدربزرگش سر می‌زند. در خانه بمانیم یعنی در خانه‌ی خودمان بمانیم نه که پدربرزگ و مادربزرگ را به خانه‌ی خودمان دعوت کنیم».
وی نسبت به درگیری خوشه‌ای و گسترش کرونا در خانواده‌های کرمانی هشدار داد و از مردم خواست این هشدارها را جدی بگیرند.
در پرسنل درمانی فوتی بابت کرونا نداشته‌ایم
شفیعی همچنین گفت: «در بین بیماران جدید، دو مورد دیگر از پرسنل مراقبتی و درمانی استان کرمان هم هستند و می‌بینید که وقتی تعداد بیماران زیاد می شود و پرسنل مواجه می‌شوند آمار ابتلا در پرسنل درمانی هم بالا می‌رود».
وی افزود: «مجموع پرسنل بیمار استان به ۱۷ مورد رسیده که چهار نفرشان پزشک و بقیه کادر پرستاری و بیهوشی و دیگر کادر درمانی هستند».
وی در پاسخ به خبرنگار تسنیم اظهار کرد: «سه مورد از این پزشکان، رئیس بیمارستان بودند که بهبودی یافته و به محل کارشان برگشته‌اند».
سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان اضافه کرد: «خوشبختانه غیر از دو مورد از این ۱۷ پرسنل که یکی دو روزی در بیمارستان بستری شدند بقیه سرپایی بودند و در منزل ایزوله کامل شدند و تا وقتی که بهبودی کامل پیدا نکردند به محل کار برنگشته‌اند».
وی یادآور شد: «مورد بدحال و بستری طولانی‌مدت در همکاران نداشتیم همچنین، در کادر بهداشتی و درمانی فوتی هم نداشته‌ایم».
۲ هفتۀ دیگر هم در خانه بمانید
سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر رعایت توصیه‌های بهداشتی توسط مردم گفت: «حفظ فاصله‌ی حداقل یک و نیم متر با دیگران، نرفتن به محیط‌های شلوغ و اینکه تا کمترین علامت کرونا را که پیدا کردید در خانه ایزوله شوید و ماسک بزنید و در اولین فرصت، به نزدیک‌ترین مرکز درمانی مراجعه کنید».
وی افزود: «وضعیت استان از لحاظ کرونا الان بد نیست و در شرایط استقرار اپیدمی هستیم و موارد بستری و نسبت موارد مثبت در آزمایشات در یک هفته‌ی گذشته در یک بازه‌ی ثابت مانده است. مردم دو هفته‌ی دیگر هم در خانه بمانند و توصیه‌ها را رعایت کنند اگر بازارها شلوغ و رفت‌وآمدها زیاد شود و مسافر بیاید و برود، افزایش موارد مثبت را خواهیم داشت و ممکن است پیک‌های بعدی بیماری را تجربه کنیم که معلوم هم نیست چه‌قدر بزرگ باشد». وی تاکید کرد: «مردم بیش‌تر رعایت کنند و ارتباطات فیزیکی را به حداقل برساند تا اپیدمی را با آسیب کمتری پشت سر بگذاریم».
هوا کرونا ندارد 
شفیعی همچنین در پاسخ به ایسنا درباره‌ی ادعایی که درباره‌ی انتقال کرونا از طریق هوا مطرح شده است گفت: «این را نویسندگان مقاله‌ای که خیلی هم علمی نبود مطرح کردند که مورد تایید دانشمندان و کمیته‌های علمی دنیا قرار نگرفته است چون یافته‌ی قوی علمی نداشته است». وی افزود: «سازمان بهداشت جهانی کلیپی تهیه کرده و می‌گوید انتقال کرونا از طریق هوا وجود ندارد و همچنان ذرات آلوده‌ای که روی سطوح و دست‌ها می‌ماند آلودگی ایجاد می‌کند». وی ادامه داد: «این کلیپ را همکاران ما در دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان، بلافاصله پس از انتشار توسط سازمان بهداشت جهانی به فارسی برگرداندند و در اختیار مردم قرار خواهد گرفت». وی تاکید کرد: «سازمان بهداشت جهانی وجود ویروس کرونا در هوا را رد کرده است». / الف

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید